31 Ocak 2003 Cuma 00:00
İlköğretim alarm veriyor

İlköğretim öğrencilerinin seviyelerini tespit etmek için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı sınavın sonucu endişe verici. Öğrencilerin Türkçe, Matematik ve Fen Bilgisi'ndeki başarı düzeyleri yüzde 50'nin altında kaldı

Yedi coğrafi bölgeden seçilen 47 ilde 12 Nisan 2002'de gerçekleştirilen, 112 bin ilköğretim öğrencisinin katıldığı ''Öğrenci Başarılarının Belirlenmesi Sınavı''ndan elde edilen sonuçlar rapor haline getirildi. Raporda, Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler alanlarında ayrı ayrı soruların yöneltildiği ve 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıfların katıldığı sınavda, öğrencilerin sınıflara ve soru yöneltilen alanlara göre bölgeler bazındaki başarı durumları ortaya çıkarıldı. Sınavda, bölgelerin sınav yapılan alanlar bazındaki başarısı çok fazla farklılık göstermedi. Sınav yapılan tüm alanlarda genellikle Egebölgesi ilk sıraya yerleşirken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu b~|~ölgeleri desıralamanın sonlarında yer aldı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin başarı ortalaması, Türkiye ortalamasının altında olduğu tespit edildi. Öğrencilerin sınava hazırlandıkları 8. sınıfta, başarı düzeylerinin genellikle biraz daha yükseldiği görüldü.

FEN BİLGİSİ


Fen Bilgisi testinde de bölgelerin başarı sıralamasında fazla değişiklik olmadı. 4. sınıflarda Ege ve İç Anadolu bölgeleri yüzde 49 başarı ortalamasıyla ilk sırayı alırken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi yüzde 40 ile sonuncu oldu. Türkiye başarı ortalaması olarak belirlendi.

5. sınıflarda yüzde 54 ile İç Anadolu birinci sıraya yerleşirken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi yüzde 44 ile yüzde 51 olan Türkiye ortalamasının gerisinde kaldı.

6. sınıflarda yüzde 49 ile Ege en yüksek başarıyı elde etti. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin başarı ortalaması yüzde 41 olarak belirlendi. Türkiye ortalaması ise yüzde 46 oldu.

7. sınıflarda başarı ortalaması en yüksek bölge yüzde 42 ile Ege en düşük bölge ise yüzde 37 ile Güneydoğu Anadolu olarak tespit edildi. Türkiye ortalaması yüzde 39 olarak belirlendi.

8. sınıflarda da başarı ortalaması en yüksek bölge yüzde 48 ile Ege, en düşük bölge de yüzde 42 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu. Türkiye genelinde yüzde 45 başarı ortalaması saptandı.

MATEMATİK
Matematik testinde 4. sınıf öğrencilerinin en yüksek başarı gösterdiği bölgeler yüzde 45 ile Ege ve İç Anadolu oldu. Güneydoğu Anadolu bölgesinin yüzde 36 olarak belirlenen başarı ortalaması Türkiye ortalamasının (yüzde 42) altında kaldı. Matematik testinde 5. sınıflarda başarı ortalaması Ege ve İç Anadolu bölgelerinde yüzde 50 olarak saptanırken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ortalaması yüzde 41'de kaldı. Türkiye ortalaması yüzde 47 oldu.

6. sınıflarda yüzde 37 ile Ege ve Marmara bölgeleri ilk sırayı alırken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin başarı ortalaması yüzde 34 oldu. Türkiye ortalaması ise yüzde 36 olarak belirlendi.

7. sınıflarda en yüksek başarıyı yüzde 37 ile yine Ege bölgesi elde etti. Doğu Anadolu Bölgesi yüzde 33, Güneydoğu Anadolu Bölgesi yüzde 32 başarı ortalamasıyla yüzde 35 olan Türkiye ortalamasının altında yer aldı. Matematik testindeki başarı oranın 8. sınıflarda yükseldiği saptandı. Başarı yüzdesi en yüksek bölge yüzde 45 ile Marmara oldu. Başarı ortalaması Doğu Anadolu'da yüzde 40, Güneydoğu Anadolu'da yüzde39, Türkiye genelinde ise yüzde 42 olarak tespit edildi.

TÜRKÇE
Türkçe testinde 4. sınıflarda başarı yüzdesi en yüksek bölgeler yüzde 46 ile Ege, yüzde 45 ile İç Anadolu oldu. Doğu Anadolu Bölgesi'nde başarı oranı yüzde 40, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise yüzde 39 olarak belirlendi. Türkiye genelinde 4. sınıf öğrencilerinin Türkçe testindeki başarı ortalaması yüzde 42 olarak tespit edildi.

Türkçe testinde 5. sınıf öğrencilerinin başarısı yüzde 61 ile Ege ve yüzde 59 ile İç Anadolu'da en yüksek düzeyde gerçekleşirken, başarı düzeyleri Doğu Anadolu'da 51'e Güneydoğu Anadolu'da yüzde 48'e düştü. 5. sınıflarda Türkiye genelindeki başarı ortalaması yüzde 56 olarak belirlendi.

6. sınıflarda Türkçe testinde en yüksek başarı oranı yüzde 50 ile Marmara, yüzde 49 ile Ege bölgelerinde belirlendi. Doğu Anadolu'da başarı oranı yüzde 42, Güneydoğu Anadolu'da yüzde 43 düzeyinde gerçekleşirken, 6. sınıflarda Türkiye ortalaması yüzde 46 oldu.

7. sınıflarda da Türkçe testinde yüzde 50 başarı ortalaması ile Ege ilk sırada yer alırken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin başarı ortalaması yüzde 43'de kaldı. Türkiye ortalaması yüzde 47 oldu. Türkçe tesnin biraz arttığı belirlendi.

8. sınıflarda en yüksek başarı ortalamasını yüzde 57 ile Ege ve yüzde 56 ile Marmara bölgeleri elde etti. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin ortalaması yüzde 51 oldu. Türkiye ortalaması yüzde 54 olarak gerçekleşti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.