01 Aralık 2001 Cumartesi 00:00
İlköğretimde ders sayısı azaltılıyor
Milli Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan çalışma programında, ilköğretimde ders sayısının azaltılması öngörülüyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilköğretimde ders sayısını azaltmayı planlıyor. Bakanlıkça hazırlanan Çalışma Programı'nda, "İlköğretimdeki derslerin sınıflara göre dağılımı ve öğretim programlarının yeniden geliştirilmesi" konusunda çalışma yapılacağı belirtildi. Çalışma Programı'nda, konuya ilişkin, "İlköğretimde toplu algılama göz önüne alınarak çok sayıda ders yerine daha az dersin okutulması, birçok ders konusunun okutulacak dersler içinde kaynaştırılarak bölümler veya üniteler halinde ele alınmasına yönelik araştırma ve değerlendirme yapılacak, gerekirse uygulamaya geçilecektir" denildi.

Program geliştiriliyor

Öğretim programlarının da yeniden ele alınacağı kaydedilen ÇalışmaProgramında, bu konuda yapılacaklar şöyle sıralandı: Öğrenci programları öğrencilerin bilişsel, duyuşsal, psikolojik ve sosyal gelişimlerine, dil ve anlatım düzeylerine, bilimsel bulgu~|~lara, katılımcı ve yaşayarak öğrenmeye olanak sağlayan öğretim yöntemlerine, ölçme ve değerlendirme ilkelerine göre yeniden düzenlenecek,

İlköğretim 1, 2 ve 3. sınıfların ders programları ile 4. sınıftan itibaren Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Türkçe ve Matematik ders programlarının Bakanlıkça hazırlanması, ifade ve beceri derslerinin çevre özellikleri, öğrenci ilgi, istek ve yetenekleri dikkate alınarak, il veya yerel eğitim yönetimlerince belirlenerek okutulması yönünde araştırma yapılacak ve projeler geliştirilecek, Öğretim programlarının hedef ve içeriklerinin öğrencilerin gelişim durumlarına uygunluğu sağlanacak, Öğretim programlarının hazırlanmasına ilişkin etkinliklerde, öğrencinin yöneltme doğrultusunda gözlenmesine ve tanınmasına çalışılacak, Öğretim programlarının geliştirilmesinde programın ilişkili olduğu üst öğretim programları ve mesleki alanlara ilişkin psikolojik altyapısının oluşturulması sağlanacak, Programların, internet aracılığıyla sivil toplum örgütlerine ve kamuoyuna tanıtımı ve duyurusu yapılarak, program geliştirme ve hazırlama faaliyetlerine geniş tabanlı katılım sağlanacak.

Halen hangi dersler okutuluyor?

İlköğretimde, ders sayıları sınıflara göre değişiklik gösterirken,4. sınıftan itibaren artmaya başlıyor. İlköğretimde genel olarak, seçmeli dersler dışında, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Matematik, Türkçe, yabancı dil, Beden Eğitimi, Müzik, Resim, İş Eğitimi, Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Trafik ve İlkyardım dersleri okutuluyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100