27 Aralık 2004 Pazartesi 00:00
İlkokul mezunları da ehliyet alabilecek
Trafik Kanunu değişiyor. Kanuna göre, şehir içi trafik hizmetlerini belediyeler yürütecek. Sürücü belgesi almaya hak kazananlara stajyer sürücü belgesi verilecek ~|~ Karayolları Trafik Kanunu'nda önemli değişiklikler yapan yasa tasarısı, İçişleri Komisyonu bünyesinde oluşturulan alt komisyonda yeniden düzenlenerek kabul edildi.

İçişleri Komisyonu'nda önümüzdeki günlerde görüşülecek olan tasarıya göre, ilköğretim mezunlarının yanı sıra ilkokul mezunları da ehliyet alabilecek. TBMM'ye sunulan tasarıda, ehliyet alabilmek için ilköğretim okulu mezunu olma şartı aranıyordu.

Tasarıya göre, karayolu güvenliğinin sağlanması için gerekli koordinasyonu sağlamak, hedef ve stratejileri belirlemek ve bunların uygulanmasını izlemek üzere Karayolu Trafik Güvenliği Kurulu oluşturulacak. Kurul, İçişleri Bakanı'nın, görevlendirmesi halinde İçişleri Bakanlığı Müsteşarı'nın başkanlığında Adalet, İçişleri, Maliye, Milli Eğitim, Bayındırlık ve İskan, Sağlık Ulaştırma, Sanayi ve Ticaret, Çevre ve Orman bakanlıklarının müsteşarları veya ilgili genel müdürler, DPT Müsteşarlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TSE Başkanlığı, nüfusu 2 milyonu geçen büyükşehir belediyelerinin temsilcileri, Trafik Hizmetleri Başkanı, üniversitelerin, trafikle ilgili vakıfların, derneklerin ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının temsilcilerinden oluşacak. Üniversite, vakıf, dernek ve meslek kuruluşu temsilcilerinin sayısını 5'i geçemeyecek.

Acil yardım

istasyonları kuruluyor

4 Sağlık Bakanlığı, trafik kazalarında yaralananlara en kısa zamanda ilk ve acil sağlık hizmetlerini ulaştırmak için şehirlerarası karayolları üzerinde ilk ve acil yardım istasyonları kuracak.

4 Şehir içi trafik hizmetlerini yürütmek üzere büyükşehir belediyelerinde trafik daire başkanlığı, diğer belediyelerde ihtiyaca ve kapasiteye göre trafik müdürlüğü, şefliği veya memurluğu kurulacak.

4 Trafik suçu işleyenler hakkında büyükşehir belediyelerinde, belediye sınırları dahilinde belediyenin yetkili kıldığı personel suç ve ceza tutanağı düzenleyecek.

Direkt ehliyet verilmeyecek

4 Sürücü belgesi almaya hak kazananlara stajyer sürücü belgesi düzenlenecek. Bu belge iki yıl geçerli olacak. Bu süre içerisinde 5 kez kırmızı ışık kuralını ihlal eden, 5 kez hız sınırlarını aşan, her ne derecede olursa olsun alkollü ve uyuşturucu maddelerin etkisi altında araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet veren, 60 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri, trafik zabıtasınca geri alınarak iptal edilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.