16 Aralık 2010 Perşembe 00:00
İmam Hüseyin'e ağlamak fazilettir


Bugün Muharrem ayının 10'u Aşura günü. Bu vesileyle açıklama yapan Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Hüseyin'in (as) ve yanında şehadet şerbetini içenlerin yasını tutmanın büyük bir fazilet olduğunu söyledi
~|~

Bugün İmam Hüseyin'in Kerbela toprağında şehit edildiği gün olan Aşura günü. Muharremin 10'u, tüm İslam âleminde milyonlarca Müslüman için büyük bir matem günü? Bağımsız Türkiye Partisi Genel (BTP) Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Aşura günü münasebetiyle yaptığı açıklamada İmam Hüseyin'in (as) Allah'a yürüyüp, vuslat şerbetini içtiği 10 Muharrem gününü tarihte pek çok önemli olayın gerçekleştiği bir gün olmasına dikkatleri çekti. Prof. Dr. Haydar Baş, "Hz. Âdem'in tövbesinin Allah tarafından kabulü, Hz. Musa'nın kavminin Firavun gazabından kurtulması, Hz. Nuh'un gemisinin karaya kavuşması, İbrahim peygamberin doğumu, Süleyman peygamberin tövbesinin kabulü ve mülkünün kendisine iadesi, Eyyüb Peygamberin dertlerinin şifa bulması, Yunus peygamberin balığın karnından çıkması bugün vuku bulmuştur. Hz. İsa (as) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semaya yükseltilmiştir. Hep aynı güne, muharrem ayının 10'una denk gelmektedir" diye konuştu. "İnsanlığın kurtuluş sembolü olan 10 Muharrem gününde kan dökülmez, cana kıyılmaz, hiçbir canlının hayatına kast edilmez" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Böyle bir günde insanlığın canını, malını namusunu koruması ve kollaması gerekenler Âlemlere Rahmet Hz. Muhammed (sav)'in oğlu Hz. Hüseyin'i (as), çocuklarını, aile efradını ve sülalesini soykırıma tutup şehit ettiler" diye konuştu.

Bu bir vahşettir, soykırımdır

"Bu mübarek günlerde kan dökülmez ve hiçbir canlının canına kıyılmaz" diye konuşan Prof. Dr. Haydar Baş, "Böyle bir günde insanlığın canını, malını namusunu koruması ve kollaması gerekenler Âlemlere Rahmet Hz. Muhammed (sav)'in torunu Hz. Hüseyin'i (as), çocuklarını, aile efradını ve sülalesini soykırıma tabi tutup şehit ettiler" dedi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: Bu bir vahşettir, soykırımdır. Böyle bir günde yolda yürüyen karıncayı bile incitmemek gerekirken bu vahşeti ve soykırımı yapanlar İslam'ın ve insanlığın yüzkarasıdır. Bugün, Hz. Hüseyin için her ne kadar madden kayıp gibi görülse de hakikatte şehadeti ile Peygamberlik rütbesinden sonra erişilecek en büyük rütbeyi yani şehitlik rütbesine ermiştir. Hiçbir insanın ibadetle elde edemeyeceği çok üstün bir makamdır şehitlik makamı?"

Hz. Hüseyin nebilere denk bir insandır

Muharrem ayında İmam Hüseyin'in matemini tutmanın tüm Müslümanların üzerine bir vazife olduğunu söyleyen Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Bütün peygamberlerin on Muharremde kazandıklarını Hz. Hüseyin, şehadet rütbesine kavuşmakla kazanmıştır. O bakımdan Hz. Hüseyin nebilere denk bir insandır. Bu mübarek günde Müslümanlara düşen vazife de Hz. Hüseyin (as)'in matemini tutmaktır. Hakikatte Peygamber tarafından yolundan gitmemiz gerek Ehl?i Beyt'in matemini tutmaya mecburuz ve de memuruz.

Ehl?i Beyt'e yas tutmak şereftir

Bazı çevrelerde O' nu anmak için bugün yaptığımız gibi merasimler düzenlemek; O'nun için ağıtlar yakmak ve İmam Hüseyin'in şehadetine ağlamak eleştirilmektedir. Ancak tarihi kaynaklar göstermektedir ki, İmam Hüseyin (as)'in ve yanında şehadet şerbetini içenlerin yasını tutmak büyük bir fazilettir. İmam Sadık (as) 'Hüseyin (as)'in başına gelenlerin dışında hiç bir musibete ağlamak yakışık almaz. Hüseyin bin Ali'ye (as) ağlamanın pek büyük bir fazilet ve sevabı vardır' şeklinde rivayet etmiştir. Nitekim imam Bakır da şöyle buyurmuştur: "Taraftarlarımıza İmam Hüseyin (as)'in makberini ziyarete gitmelerini söyleyin. Zira bizim imametimize inanan iman sahibi herkesin İmam Hüseyin (as)'in makberini ziyaret etmesi gereklidir. Asırlar önce yaşanan bir hadiseyi hala hatırlarda tutmak elbette ki, İmam Hüseyin'e olan sevgi ve muhabbetten kaynaklanmaktadır.  Bu hususta Resul?i Ekrem Efendimiz de 'Mü'minlerin kalplerinde Hüseyin (as) için gizli bir muhabbet vardır ki, onun kaynağını annesinde aramak gerekir' diye buyurmuşlardır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100