08 Aralık 2003 Pazartesi 00:00
Imar hortumuna özel yasa!

İmar Bankası'ndan Hazine bonosu satın alanları ve bankaya mevduat yatıranları kurtaracak olan yasa tasarısı, bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek

İmar Bankası'ndan makbuz karşılığı devlet iç borçlanma senetlerinin karşılığının ödenmesini ve bu bankaya ilişkin bazı işlemleri düzenleyen yasa tasarısı bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek.

Uzanzede mudilerin parasını vatandaş ödeyecek

Bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme izni kaldırılan bankalarda bulunan ve doğruluğu hiçbir şüpheye yer vermeyecek şekilde kanıtlanan tasarruf mevduatı niteliğine sahip hesapların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından ödenmesi hükmününü koruyan tasarı, İmar Bankası mudileri için kararlaştırılan taksitli ödemeye ilişkin işlemleri de yasa hükmü haline getiriyor. Buna göre, ödemelerde esas alınacak faiz oranları, mevduat tutarlarına bağlı olarak d~|~efaten veya taksitler halinde ödeme, ödemelerle ilgili mudiler ve hak sahiplerinden alınacak taahhütnamelerde yer alacak hususlar ile ödemelere ilişkin diğer hususlar Hazine Müsteşarlığı ve TMSF'nin ortak önerisi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek.

Off?shore'dan aktarılmış

görünenler ödenmeyecek

Bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme izninin kaldırıldığı tarihten geriye doğru bir ay içinde, kıyı bankalarındaki (off?shore) hesapları, gerçek bir nakit hareketi sağlanmaksızın TMSF güvencesi kapsamına almak amacına yönelik olarak, el konulan bankaların yurt içi kayıtlarına, muhabir banka karşılığı nakden veya el konulan banka dışındaki bir başka banka aracılığıyla ödenmeksizin aktarıldığı tespit edilen hesaplar ile muvazaalı olduğu TMSF tarafından tespit edilen hesaplar için ödeme yapılmayacak.

Tasarı ile TMSF'ye devredilen bankalardaki hesap sahiplerine ödeme yapılması için öngörülen devlet iç borçlanma senedi ihraç limiti 8.5 katrilyona çıkarılıyor.

İstisnalar var...

Ancak, kolluk kuvvetleri ve savcılığın aramaları esnasında İmar Bankası'nın bilgi işlem sistemi dahilinde ele geçirilen devlet iç borçsenedi alanları gösterir listelerde yer almayanlar ile İmar Bankası'nın bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme izninin kaldırıldığı tarihten sonra alındığı tespit edilen karşılıksız devlet iç borçlanma senetlerine ilişkin bir ödeme yapılmayacak. Yapılacak incelemeler sonucunda mudilere ve hak sahiplerine fazla veya haksız ödeme yapıldığının tespit edilmesi halinde, ödenen meblağ TMSF tarafından tahsil edilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.