03 Mart 2002 Pazar 00:00
IMF ilmeği daraltıyor
Türk ekonomisinin boğazına doladığı ilmeği her geçen gün biraz daha sıkan IMF'nin Türkiye'den talep ettiği tavizler gittikçe ağırlaşıyor

IMF heyetinin, standby anlaşmasının birinci gözden geçirme çalışmalarını yapacağı Mart ayında, Hükümet'in de niyet mektubu kapsamında yüklü bir ev ödevi bulunuyor. Gözden geçirme ve IMF sözleşmesinin 4'üncü maddesi kapsamındaki konsültasyonu yapmak için bu hafta Türkiye'ye gelecek olan IMF heyetinin bütçe, para politikası, bankacılık reformu, iş ortamının iyileştirilmesi ve özelleştirme gibi konular üzerinde durması beklenirken, Hükümet'in de yeni tasarruf önlemlerini belirlemesi, İhale Kurumu'nu oluşturması Borçlanma Yasası'nı çıkarması, bazı döner sermayeleri kapatması gerekiyor. IMF heyetinin, incelemelerini yapacağı dönemde Hükümetin de standby anlaşması kapsamında yapması gereken önemli düzenlemeler bulunuyor. Niyet mektubuna göre, hükümetin, Mart ayı sonuna kadar yeni tasarruf önlemlerini belirlemesi, TBMM'den ocak ayında geçen İhale Yas~|~ası ile kurulması öngörülen İhale Kurumu'nu ataması gerekiyor. Belirlenen takvime göre bu ay sonuna kadar yapılması gereken düzenlemeler arasında, Borçlanma Yasası'nın TBMM'den çıkarılması, 548 döner sermayenin kapatılması, 2001 yılı bütçesinden ödeneğinden daha fazla harcamada bulunan kuruluşlarla ilgili bir araştırma yapılması, BDDK'nın bankalara sermaye desteğiyle ilgili olarak görev yapacak bağımsız denetim firmalarını belirlemesi de bulunuyor.

1.1 milyar dolar gelecek
IMF İcra Direktörleri Kurulunun, 20 Mart'ta kadar sürmesi beklenen birinci gözden geçirmeyi tamamlamaya yönelik toplantısını ise Nisan ayında yapılabileceği belirtiliyor. Birinci gözden geçirmenin onaylanmasıyla standby kredisinin 1.1 milyar dolarlık yeni bir diliminin daha serbest bırakılması bekleniyor.

IMF'in teftişi 5 Mart'ta başlıyor
IMF Türkiye Masası Şefi, Juha Kahkonen'in başkanlığındaki IMF heyetenin Türkiye ziyareti 5 Mart'ta başlayacak. Heyetin Ankara'nın yanı sıra İstanbul'da da çeşitli görüşme ve incelemeler yapacağı ziyaretinin iki hafta sürmesi planlandı. Heyet, İMF İcra Direktörleri Kurulu'nun 4 Şubat'ta onayladığı standby anlaşmasının birinci gözden geçirme çalışmalarının yanı sıra IMF sözleşmesinin 4'ncü maddesi kapsamındaki yıllık konsültasyonunu da gerçekleştirecek. IMF heyeti incelemelerine İstanbul'da özel sektör temsilcileriyle görüşerek başlayacak. Daha sonra da Ankara'da incelemeler yapacak. Standby ile ilgili olarak yapılacak ilk gözden geçirme çalışmalarının, makroekonomik politikalarının uygulaması ve yapısal reformlar konularındaki ilerlemede odaklanması bekleniyor. Bu kapsamda, heyetin bütçe uygulamaları ve reformlar, vergi reformu, kamu persone reformu, kamu ihale sistemi,para politikası, enflasyon hedeflenmesine geçiş hazırlıkları, para ve döviz piyasalarının işleyişinin iyileştirilmesine yönelik adımlar, bankacılık reformu, özel bankalara sermaye desteği, kamu bankalarının yeniden yapılandırılması, iş ortamının iyileştirilmesine yönelik adımlar ve özelleştirme konularına ağırlık vereceği belirtiliyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137