29 Ağustos 2002 Perşembe 00:00
IMF tarımı bitirdi

IMF'ye verilen niyet mektupları tarımı bitirme noktasına getirdi. Yağışların yurt çapında çok iyi seyretmesine rağmen, birçok üründe üretim önceki yıla göre önemli ölçüde düşüş gösterdi

IMF'ye verilen niyet mektupları tarımı bitirme noktasına getirdi. Yağışların yurt çapında çok iyi seyretmesine rağmen, birçok üründe üretim önceki yıla göre önemli ölçüde düşüş gösterdi.

IMF'nin Türkiye'ye dayattığı politikalar, başta tahıllar olmak üzere Türk tarımına ciddi ölçüde darbe vurdu.

Türkiye'de bu yılki tarımsal üretim, birçok üründe yaygın kuraklığın yaşandığı geçen yıla göre iyi, önceki yıla göre ise daha kötü oldu. Önceki yıla göre buğday üretimi düşerken, nohut, fasulye, mercimek, ayçiçeği üretiminde artış bekleniyor.

Tahılda düşüş var
Tarımla ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluşan Tarım Ürünleri Tahmin Komitesi, 20 Ağustos'ta toplanarak, bu yıl iç~|~in ilk üretim tahminlerini belirledi. Buna göre, geçen yıl 19 milyon ton buğday üretiminin bu yıl 19.5 milyon ton, geçen yıl 7.5 milyon ton olan arpa üretiminin de bu yıl 8.3 milyon tona yükselmesi bekleniyor. Mısır üretiminde ise düşüş tahmin edildi. Geçen yıl 2.2 milyon ton olan mısır üretimin bu yıl 2 milyon tona düşeceği tahmin ediliyor.

Bakliyat sevindirdi
Yılda üç kez toplanarak tahminlerini kesinleştirmeye çalışan komitenin ilk tahminlerine göre, bu yıl bakliyat üretiminde önemli artışlar bekleniyor. Geçen yıl 535 bin ton olan nohut üretimin bu yıl 650 bin tona, 225 bin ton olan fasulye üretiminin 240 bin tona, 460 bin ton olan kırmızı mercimek üretiminin 500 bin tona, yeşil mercimek üretiminin de 60 bin tondan 70 bin tona ulaşacağı öngörüldü. Buna göre, üretim düştüğü için bir dönem ithalat gündeme gelen yeşil mercimekte bu yıl yüzde 16.6, kırmızı mercimekte ise yüzde 8.6 üretim artışı tahmin edildi. Artışların nedeni ise, bakliyat fiyatlarının yüksekliği olarak belirtiliyor.

Kotaya rağmen, üretim arttı
Üretim fazlalığı nedeniyle kota uygulanmasına rağmen, bu yıl tütün ve şekerpancarında, geçen yıla göre üretim artışı bekleniyor. Pamukta ise 40 bin ton civarında üretim artışı öngörüldü. Geçen yıl 2 milyon 338.6 bin ton olan kütlü pamuk üretimin bu yıl 2 milyon 375.8 bin tona ulaşması bekleniyor.

Türkiye'de üretim açığı bulunan yağ bitkileri üretiminde bu yıl kısmen artış tahmin edildi. Geçen yıl 650 bin ton olan ayçiçeği üretiminin bu yıl 800 bin tona, soya üretiminin 50 bin tondan 65 bin tona, kolza üretiminin de 650 tondan 700 tona yükselmesi öngörüldü.

Geçen yıl "yok yılı" olması nedeniyle 600 bin ton olan zeytin üretiminin bu yıl 1.8 milyon tona çıkacağı tahmin ediliyor. Fındıkta 600 bin tonluk, çayda da 750 bin tonluk üretim bekleniyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.