21 Mart 2007 Çarşamba 00:00
IMF'ciler hükümeti sıkıştırıyor
Hükümetler 2000'den bu yana IMF'nin her istediğini yaptı. Ama IMF'nin istekleri bitmiyor. Seçim öncesi gelen IMF heyeti hükümeti sıkıştırıyor. Hükümetin önüne yeni istek listeleri koyuyor. Güngör Uras'ın yazısı... ~|~


Hükümet seçim öncesi elektrik ve doğalgaz zamlarını erteledi. Bu nedenle enerji kurumları zarar ediyor. Bu kurumların kâr etmeleri ve de kârı "faiz dışı fazla hesabına" aktarmaları, faiz ödemelerine katkıda bulunmaları isteniyor. (IMF diyor ki: Hükümet elektriğe, gaza bir an önce zam yapmalı.)
Vermek yok, almak var
Sosyal güvenlik reformu adı altında, "Emekli Sandığı, SSK, Bağ?Kur" için yapılan düzenleme Anayasa Mahkemesi'nin kararı sonucu uygulanamaz hale geldi. Bunun için TBMM'den yeni bir kanun çıkarılması gerekiyor. Hükümet seçim öncesi bu konuyu gündeme getirmek istemiyor. (IMF diyor ki:  Hükümet seçim öncesi sosyal güvenlik reformu kanununu TBMM'den geçirmeli.)
Bankalar büyük ölçüde dövizle borçlanarak kredi hacmini genişletiyor. Bankaların ve özel sektörün dövizle borçlanması kur riskini büyütüyor. Küresel piyasalarda huzursuzluk var. (IMF diyor ki: Hükümet bankaların dövizle ölçüsüz biçimde borçlanmalarını sınırlayacak tedbirler almalı. Fena olmaz)
Geri kalmış illerde sanayileşmenin teşviki uygulamasının sınırı genişletildi. Bu teşvikler bütçeye yük getiriyor. Bütçe gelirlerinin azalmasına yol açıyor. (IMF diyor ki: Hükümet teşvik uygulamasının sınırlarını daraltmalı, yeni illere teşvik verilmemeli, vergi teşviklerinden vazgeçilmeli.)
Emlak piyasasında balon var. Emlak piyasasında bir çöküş yaşanmaması için tedbir alınmalı.(IMF diyor ki: Hükümet konut sektörünü ve konut kredilerini teşvik etmesin. Zaten bu konuda ne yapılıyor ki...)
Sağlık harcamalarının bütçeye yükü artıyor. Geçici işçiler kadroya alındı. KDV ve vergi indirimleri tartışılıyor. Bütçe açığı büyüyecek. (IMF diyor ki: Hükümet bütçede gider artırıcı girişimlere son vermeli.)
İşçi gene topun ağzında
Bunlar bu hükümetten istenenler... Ya seçim sonu kurulacak hükümete şimdiden verilen görevler neler?
Okan Müderrisoğlu'na göre IMF heyetinin yeni hükümetten beklentileri şunlar: (1)Faiz dışı fazlaya ek olarak bütçenin faiz dışı harcamalarına bir tavan konulması, (2) İşgücü piyasasının esnek hale getirilmesi, (3) Konut sektöründe vergi teşviklerinden sakınılması, (4) Doğrudan yabancı yatırımları çekmek için yabancı yatırımcılara yönelik teşviklerin artırılması.
Ercan Kumcu ise, IMF heyetinin seçim sonu taleplerini 2 başlıkta topluyor: (1) Düşük enflasyon için mali ve parasal disiplinin sürdürülmesi, (2) Verimliliği, yatırımları ve istihdamı artırıcı arz yönlü yapısal reformların uygulamaya konulması. (Türkçesi: İşçi çıkarmanın kolaylaştırılması, bölgelere göre farklı asgari ücret tespiti, kıdem tazminatı uygulamasının sona erdirilmesi, istihdam üzerindeki vergilerin azaltılması.)İsteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü kara demişler... İşte bunun için IMF bastırıyor.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.