03 Haziran 2005 Cuma 00:00
İmrahor'da neler oluyor?

Kanuna ve genelge şartları hilafına AKP'li Arnavutköy belediyesinin mahallesi haline getirilen İmrahorlular, diğer orman köyleri tüzel kişilikleri korunarak belediyelere bağlanırken "İmrahor neden mahalleye dönüştürüldü?" sorusunu soruyor, "Köy tüzel kişiliğimizi geri istiyoruz" diyorlar.

*Dertlerini BTP dinledi
5272 sayılı Belediye Kanunu ile 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu maddelerini ve bu kanunlar gereği yayımlanan genelgelerde icra edilmesi emredilen şartların dikkate alınmayarak İstanbul'un Arnavutköy beldesine "mahalle" olarak bağlanan İmrahor köylüleri, dertlerini, kendilerini ziyaret eden BTP İstanbul İl Başkanı Fuat Şengül başkanlığındaki BTP heyetine anlattılar.

*Köy kalmak istiyoruz
Arnavutköy belediyesine bağlanmaya karşı olmadıklarını, ama bunun hukuk çerçevesinde olmasını istediklerini söyleyen İmrahor Köyü eski muhtarı Ali Galip Dayal, sıkıntılarının kaynağını şöyle anlattı: "Yeni yasa, 'Köyler bağlı bulunduğu yakın belediyeye bağlanır ama orman köylerinin tüzel kişiliği kalır' diyor. Biz orman köyüyüz. Bizim tüzel kişiliğimiz niye yok ediliyor?" diye sordu. 5272 sayılı Belediye Kanunu ile 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu maddelerini ve bu kanunlar gereği yayımlanan genelgelerde icra edilmesi emredilen şartların dikkate alınmayarak İstanbul'un Arnavutköy beldesine "mahalle" olarak bağlanan İmrahor köylüleri, dertlerini, kendilerini ziyaret eden BTP İstanbul İl Başkanı Fuat Şengül başkanlığındaki BTP heyetine anlattılar.

~|~ Seçim döneminde siyasinin birisi gidip birisi gelmesine rağmen şimdilerde hiç bir siyasinin köylerine uğramadıklarını, seçim harici bir zamanda BTP'nin bu önemli dertlerini dinleme ziyaretini çok anlamlı bulduklarını söyleyen İmrahor Köyü sakinleri, mahalle olarak bağlanmada bir oyun sezdiklerini, bu yanlıştan bir an önce dönülmesi ve köy tüzel kişiliklerinin iade edilmesi gerektiğini belirttiler.
Tüzel kişilik niye yok ediliyor?
Arnavutköy belediyesine bağlanmaya karşı olmadıklarını, ama bunun hukuk çerçevesinde olmasını istediklerini söyleyen İmrahor Köyü eski muhtarı Ali Galip Dayal, sıkıntılarının kaynağını şöyle anlattı: "Yeni yasa, 'Köyler bağlı bulunduğu yakın belediyeye bağlanır ama orman köylerinin tüzel kişiliği kalır' diyor. Biz orman köyüyüz. Kayakadın, Acımaşlı, Yeniköy, Zekeriyaköy, Uskumru, orman köyü. Onlar da belediyeye bağlanıyor ama tüzel kişilikleri kalıyor. Bizim tüzel kişiliğimiz niye yok ediliyor? Bizim tüzel kişiliğimiz de kalsın istiyoruz. Bağlanmanın yasada şartları var. Bağlanma, bu şartların hiç biri yerine getirilmeden yapılmıştır. Mesela, kanun ve genelge halk oylaması yapılmasını şart koşuyor. Ama bu ve diğer hiç bir şart yerine getirilmeden bize 'mahalle' olarak bağlandığımız haberi gelmiştir. Halk olarak böyle bir bağlanmadan kuşku duyuyoruz. Bu kuşkuyu gidermek için kanunda istenen şartlar yerine getirilsin. Bir belirsizlik var. Bu belirsizlik giderilsin istiyoruz." 
İmrahor satışa mı geliyor?
İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün 2005/36 sayılı genelgesinde, belediyelere bağlanmak durumunda olan yerlerde, "seçmenlerin yarısından bir fazlasının imzası ile ya da ihtiyar heyeti tarafından mahallin en büyük mülki idare amirine başvuruda bulunulması" şartı arandığı halde böyle bir şartın da yerine getirilmediğini söyleyen ihtiyar heyeti üyesi Aydın Yıldırım, "İhtiyar heyeti üyesi olmama rağmen hiç bir şeyden haberimiz yok. Hiç bir şeye de imza atmadık. Buna rağmen biz, köyümüzün satıldığını görüyoruz. Arnavutköy'ün arazisi bir avuç. Ama İmrahor köyünün arazisi sahile kadar uzanıyor. Birileri sayesinde Arnavutköy belediye başkanının sahili olmuştur" dedi. Köy sakinlerinden Osman Kuru ise, "Burası bir kaç kez satıştan geçti. Önce kömür ocaklarına satıldı. Sahil boyunu Arabistan çölü gibi yaptılar, bıraktılar. Kamyonlara paraları koydular, aldılar, götürdüler. Şimdi de 'köy tüzel kişiliği' ile değil de 'mahalle' olarak Arnavutköy'e bizi bağlamakla başka tür bir satışı gerçekleştiriyorlar" dedi.
BTP'den İmrahorlulara destek
Medya mensuplarının katılımıyla İmrahor halkının bu sıkıntılarını yerinde inceleyen BTP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul İl Başkanı Fuat Şengül, yeni yerel yönetim yasası ile gündeme gelen mağduriyetlerden ve çifte standart uygulamalardan birini yerinde gördüklerini, İstanbul'un 15 bin nüfuslu ve en büyük köyü İmrahor'un, bakir topraklarının bir rant paylaşımı ve peşkeş çekimi amacıyla köy statüsünden mahalleye dönüştürülmesini köy sakinlerinin asla kabul etmediklerine tanık olduklarını belirtti. Şengül, BTP İstanbul İl Teşkilatının, İmrahorluların mağduriyetinin giderilmesi için sorunun hukuki yollarla çözümü için gerekli her türlü desteği verecekleri açıklamasında bulundu. Şengül, ayrıca, "Yasa ve genelgeler gereği sandık milletin önüne konsun. Millet kendi kararını versin. Herkese uygulanan kanun İmrahor'a da uygulansın. Önümüzdeki bir ay içerisinde bir ses gelmez ise bir imza kampanyası başlatırsınız. Biz de Ankara'dan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ı davet ederiz. Sizin dertlerinizi dinler. İmzaları ona teslim ederiz. Meseleyi Ankara'ya, gerekli yerlere taşır" dedi. Fuat Şengül, medya mensuplarına yaptığı açıklamada da, kuvay?ı milliye ruhu ile başlattıkları yerel sorunları yerinde görme ve çözüm yollarını birlikte arama çalışmalarını, belde belde, ilçe ilçe, köy köy aralıksız sürdüreceklerini belirterek " Sadece seçim zamanı değil her zaman halkımızın yanında olmak bizim görevimizdir. Biz, BTP olarak, sadece seçim zamanı insanımızın yanına gitmeyi adet edinen siyaset anlayışını ortadan kaldıracağız. Halkımızın sesi, gözü, kulağı olmaya her zaman devam edeceğiz. Sorunları yerinde analiz edecek ve çözüm yolları konusunda gerekeni yapacağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın" şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.