08 Ağustos 2006 Salı 00:00
İncirlik rezaleti
Öyle anlaşılıyor ki Genelkurmay'ın YAŞ'da ''değişen'' kadrosunun, kendi özgün üslûbunu ''Resmi Açıklamalara'' da yansıtabilmesi için beklememiz gerekecek. ~|~

 

 


Öyle anlaşılıyor ki Genelkurmay'ın YAŞ'da ''değişen'' kadrosunun, kendi özgün üslûbunu ''Resmi Açıklamalara'' da yansıtabilmesi için 30 Ağustos sonrasını, masa ve koltuklarına alışabilmelerini beklememiz gerekecek.
Genelkurmay bu cehennemi sıcak Pazar öğleden sonrasında, İncirlik'te Amerikan MP'lerince yere yatırılarak köpekler eşliğinde kelepçelenen Türk binbaşı ve eşi için meraktan çatlayarak beklediğimiz açıklamayı nihayet yapmış..
Özetle diyor ki; ''Doğru''...
Türk binbaşı ve eşi Amerikalıların barına gitmeselermiş; kabul...
Türk binbaşı ve eşi gece üç e kadar içip içip sarhoş olmasalarmış; kabul..
Türk binbaşı ve eşi bardan çıkıp arabalarına binince sarhoşluktan park yerinden ters yönde çıkmaya çalışmasalarmış; kabul..
Ama bu ''kabul''lerin hiç biri; Türk binbaşı ve eşinin Amerikalı çavuş, ekibi ve köpekleri tarafından yere yatırılarak kelepçelenebilmelerini gerektirmez.
Ve mazûr göstermez.
Bu Türk binbaşı ve eşi Türkiye'nin herhangi bir ilinde, her hangi bir barında, gecenin üçünde çıkıp, arabalarıyla sarhoşluktan ters yöne girdiklerinde hangi polis benzer bir muameleyi yapar?
Yapabilir demiyorum; yapar diyorum....

Zaten ilgili yasa; ''suçüstü yakalansa bile asker şahısların ancak gene asker şahıslarca tutuklanabileceğini'' öngörmüyor mu? Bunu ''görülen lüzum üzerine'' bir genelgeyle daha dün tekrar hatırlatma ihtiyacı hissetmediniz mi?
''Türkiye ve ABD arasında mevcut olan ikili anlaşma gereği, trafik ihlali yapıldığını gören ABD güvenlik personelinin, aracı durdurarak yanlış yönden gittiği ikazında bulundukları'' belirtilen açıklamada, alkollü olduğu şüphesiyle sürücüyü kontrol maksadıyla araç dışına davet ettikleri kaydedilmiş.

Açıklamada şöyle devam edilmiş: ''Araç dışına çıkmayı kabul etmeyen personel ile ABD'li güvenlik görevlileri arasındaki münakaşa büyümüş, söz konusu personel ile eşi, fiili mukavemette bulunmaları üzerine, ABD'li güvenlik görevlileri tarafından zorla araç dışına çıkarılarak kontrol altına alınmıştır. Birlik nöbetçi amiri, Türk güvenlik ekibi ile derhal olaya müdahale etmiş ve bahse konu personeli ve eşini teslim almıştır. Konu, süratle komuta katına intikal ettirilmiş, daha sonra ABD'li yetkililerle görüşülerek ABD'li güvenlik görevlisi hakkında cezai işlem yapılması sağlanmış ve Türkiye'den geri gönderilmiştir. Söz konusu Türk personel, yaşadığı olayın duygusallığından uzaklaştırılmak maksadıyla geçici olarak garnizon dışında görevlendirilmiştir''.

Peki Türkiye'de, Türk yasalarında, Türk Emniyet güçlerine verilmemiş olan bir yetkiyi, Amerikalılara nasıl veriyorsunuz?
Hangi yerebatası ''ikili anlaşma'' bu hakkı bir başkasına verebilir?
''Egemenlğin devri'' başka nasıl olur?
Esir miyiz, işgal altında mıyız?
ABD ile veya başka hangi ülke ile imzaladığımız başka hangi anlaşmalarda başka hangi maddeler var?
Kim, hangi hakla imzaladı bunları; hangi asker şahıslar olur raporu verip uygun görüş bildirdi?
Hangi siyasi iktidar altına imza attı?
Bedeli ne, karşılığı ne, aldığımız neyin karşılığı bu utanç verici, yüz kızartıcı anlaşmanın altına imza attık?
Bizim, Amerika'nın göbeğinde herhangi bir üste böyle bir yetkimiz var mı?
Türk askerî inzibat timinin başındaki çavuş, ''Fort Knox''ta ters yöne giren Amerikalı binbaşıyı ve eşini çevirip, yatırıp bir kangal köpeğinin burnunu yüzüne sürttürebilir mi?
Olaya şahit olan ''misafir Türk personel'', ''Yaşşa be çavuş.. Devam et.. Onlar Amerikalı'' diyebilir mi?
Cinim tepemde ey milet...
Açıklamaya, ikinci bir açıklama istiyorum..
İşin kötüsü bu rezaletin altından nasıl kalkabileceğimizi de bilmiyorum..
Daha neyin mücadelesini yapıyoruz? 

Hüseyin Mümtaz/ Giresun Işık Gazetesi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137