14 Haziran 2008 Cumartesi 00:00
İngiliz âşıkları ve Saidi Nursi
Bütün Türkiye'nin tüylerini diken diken eden, türbanlı nurcu kızımız Nuray Bezirgan'ın sözlerini tekrar hatırlatalım: "İngilizler olsaydı benim haklarım daha geniş olacaktı." ~|~

 

 


 

                         İNGİLİZ AŞIKLARI VE SAİDİ NURSİ

Bütün Türkiye'nin tüylerini diken diken eden, türbanlı nurcu kızımız Nuray Bezirgan'ın sözlerini tekrar hatırlatalım:
"İngilizler olsaydı benim haklarım daha geniş olacaktı. Zaten mesele bu yani!"
Mesele bu yani!
İngilizler, Türk topraklarını işgalde başarılı olsalardı, Nuray gibi düşünen İngiliz sever Müslümanlar daha çok hakka sahip olacaklarmış!
Bu zihniyet dün de vardı, bugün de var, yarın da var olacak.
Önceki yazımızda, bu konuya geniş olarak yer verdik. İngiliz işgali altındaki Irak'ta, Ebu Garip Cezaevi'nden yazdığı mektupta "karnımızda İngilizlerin piçlerini taşıyoruz!" diye haykıran Iraklı Nur'un mektubunu da yayınladık.
Iraklı Nur, İngiliz sevdasının ne bela bir şey olduğunu feryad ederek anlatırken, Türkiyeli Nuray "keşke İngilizler bizi yönetseydi" diye temennilerde bulunuyor.
Ne gariptir, Zaman, Yeni Asya, Yeni Şafak, Vakit gibi gazeteler bu İngiliz sevdalısı kızın sözlerini haber yapmadılar.
Basının "bu kesiminin" sessizliğini varın siz yorumlayın.

Başı sıkıştıklarında Avrupa'ya ve Avrupa elçilerinin kapısına koşup oradan hak ve özgürlük isteyenlere dair çok hazin hikâyeler vardır tarihin tozlu sayfalarında.
Bugün "dini özgürlük" diye Batıya koşanların üstatları, dün  "etnik özgürlük" diye İngiliz elçilerinin kapılarını aşındırıyorlardı.
Mondros Mütareke'siyle savaş sona erince İstanbul'da bulunan Kürt liderler, Kürdistan'ın ulusal bağımsızlığını elde etmek amacı ile Kürdistan Teali Cemiyeti adıyla siyasi bir cemiyet kurdular. Bu cemiyetin kurucuları olan Saidi Nursi, Müküslü Hamza, Botkili Halil Hayali  Beyler, faaliyete geçerek  cemiyete üye kaydetmeye başladılar.
Kürdistan Teali Cemiyeti yönetim kurulunda ilginç isimler vardı:
"Birinci başkan: Şemdinanlı Seyyit ubeydullah'ın oğlu Seyyit Abdulkadir
Birinci başkan Vekili: Bedirhan Emin Ali,
İkinci Başkan Vekili: Süleymaniyeli Eski Dışişleri Bakanı Said Paşa'nın oğlu Fuat Paşa,
Üyeler, Dersimli Miralay Halil Paşa, Babanzade Şükrü, Tüccar Fethullah,  Mehmet Şükrü v.d"

Kabarık listeden bir bölüm aktardım sizlere. Asıl gayem Kürdistan Teali Cemiyeti'nin kuruluşu değil, bu cemiyette yönetim kurulu seçilen kişilerin İstanbul'da bulunan ABD, İngiliz, Fransız işgal komiserlerini ziyaret ederek bazı taleplerde bulunmalarına dikkat çekmek.
ABD işgal komiseri ile yapılan bir toplantıya Seyyit Abdulkadir, Emin Ali Bedrihan, Prof. Mehmet Şükrü, Emin Ali Bedirhan ve "kavmiyetçiliğe güya karşı olan!" Saidi Nursi de yer alıyor.
ABD işgal komiserinin karşısına çıkıp yalvar yakar "Kürt milli haklarının sağlanmasına yardımcı olmaları "ricasında bulunan bu cemiyet üyeleri tarihe "kara bir leke olarak geçmiştir."

İngiliz işgal komiserinin karşısında "Kürtlere özgürlük!" talebinde bulunan Saidi Nursi'nin bu hareketi ne hikmetse hep dikkatlerden kaçırılmıştır.
Türk basınında da ilk defa bu sütunda yer almış oluyor.
Bunu niye mi anlattım?
Bugün "keşke bizi İngilizler yönetseydi, daha çok haklarımız olurdu" diyen Nuray kızımızla, dün İngilizlere koşup "Kürtlere haklarını verin" diyen zihniyet aynı çeşmeden besleniyor.
Hristiyanların  da cennete gideceğine dair fetva buyuran, misyonerlerle ittifak yapılmasını öğüt buyuran da aynı zat.
Ve o yolu takip edenler bugün "AB'nin on iki havarili yıldızları altında daha çok özgür olmak" için çırpınıp duruyorlar.

Muharrem BAYRAKTAR / mbayraktar@yenimesaj.com.tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137