14 Nisan 2005 Perşembe 00:00
İnternetle geçen 12 yıl

Bilişim çevrelerinde "İkinci Sanayi Devrimi" olarak adlandırılan internetin Türkiye'de kullanımı hızla yayılıyor. Türkiye'de 12 yıl önce başlayan internetten bugün 7 milyon kullanıcı yararlanıyor. Türk kullanıcılar sayı olarak gelişmiş ülkelerle yarışamasa da Türkiye'de internete olan ilgi her geçen gün artıyor. Bugün Türkiye'deinternet kullanıcı sayısının 7 milyona, internete bağlı bilgisayar sayısının ise 250 bine ulaştığı tahmin ediliyor.  
*İnternetin "doğum günü"
Internet teknolojisi Türkiye'ye ilk olarak, 1987 yılında Ege Üniversitesi'nin öncülüğünde kurulan, Türkiye Üniversite ve Araştırma Kurumları Ağı ile geldi. Türkiye ilk kez internetle, 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ'den AnkaraWashington arasında kiralık hat kurularak yurtdışıyla sağlanan bağlantı sayesinde tanıştı. Bu nedenle 12 Nisan tarihi, Türkiye'de internetin "doğum günü" olarak kabul edildi. 1994 yılında da kurumlara ve firmalara internet hesapları verilmeye başlandı. Bu arada ilk internet servis sağlayıcı "tr.net" de hizmete girdi.
*TR uzantılı 71 bin web sitesi
1993 yılında ODTÜ ve Bilkent'in yaptığı "tr" uzantılı iki web sitesiyle başlayan internet yolculuğunda günümüzde "tr" uzantılı websitesi sayısı, 71 bin 346'ya ulaştı. Yurtdışından da alınan alan adları ile birlikte Türkiye'ye yönelik internet sitesi sayısının yaklaşık 300 bin olduğu tahmin ediliyor. Özel sektörün internete gösterdiği ilgi ve yatırımların artması, 2000'li yıllarda kısa sürede bir "internet patlaması" yaşanmasına neden oldu. Türkiye'nin ilk internet altyapısı olan TURNET, 1996 yılında devreye girdi ve "İnterneti öldürmeyin" başlıklı ilk sanal miting gerçekleştirildi. 1998 yılında da Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde İnternet Üst Kurulu oluşturuldu.
*Dünyada internet
Dünyada ilk internet çalışmaları, "paket anahtarlamalı ağ" sistemiyle 1969 yılında ABD Savunma Bakanlığı'nda ARPANET'in kurulması ile başladı üniversite ve araştırma kuruluşlarının değişik tipteki bilgisayarlarını da içererek büyüdü. Bu süreçte ağ için bir protokol seti geliştirmek amacıyla Stanford Üniversitesi'nde 1973 yılında bir "internetworking" projesibaşlatıldı. İlk eposta adres formatı ve telnet protokolünün dokümanı 1972 yılında yayınlandı.
 İlk internet omurga ağı, 1986 yılında NSFNet (National Science Foundation Ulusal Bilim Vakfı) tarafından oluşturuldu. Bu süreci takiben, internetin halka açık hale gelmesi 1989 yılından sonra oldu.
1990 yılının Haziran ayında ABD, Avrupa, Japonya ve Pasifik ülkelerinde ticari ve hükümet işletimindeki omurgalar (backbone) aldı. TCP/IP ve internet, 90'lı yıllardan itibaren büyük bir ivme kazanırken internetin ticari anlamda gelişimi, 1991 yılından itibaren oldu. 19771978 yıllarında Ethernet ve TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) üzerinde yapılan çalışmalar sonrasında ağa bağlı bilgisayarlar arasındaki iletişim kolay biçimde yapıldı.
*Kullanıcılara açılıyor
1986 yılında internet erişimi için email, FTP ve telnet protokollerinin standartları oluşturuldu ve teknik olmayan kişiler tarafından kolay kullanılır hale dönüştürüldü. İnternetin ilk kullanıcıları, üniversiteler, araştırma kurumları ve kütüphaneler oldu. Kurulan ağ üzerinde bilgi/dosya/arşiv paylaşımına yönelik çalışmalar 1989 yılında başladı.
"www" doğuyor
Internet üzerindeki bilgi/dosya ve arşivlere kolay ve hızlı erişimin sağlanabilmesi amacıyla 1989 yılında CERN (European Laboratory for Particle Physics) de bir başka çalışma başlattı. Bu çalışma 1991 yılında www (World Wide Web) protokolü adı altında kullanılmaya başlandı. 1993 yılında NCSA (National Center For Supercomputing Applications) tarafından bu protokol üzerince çalışan grafik ara yüzlübir yazılım olan "Mosaic" geliştirildi. Bu tarayıcıyı daha sonra Netscape ve Explorer gibi tarayıcılar izledi.

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137