20 Aralık 2011 Salı 00:00
Irak'a Türkiye'den iki göz


Irak'ı fiilen üçe bölen Amerikan işgali görünürde sona erdi. Irak'ın petrol gelirlerini Amerikan şirketleri vasıtasıyla denetimi altına almayı ihmal etmeyen Washington yönetiminin çıkarları riske girince Irak'a İncirlik ve Kürecik üslerinden müdahale edeceği belirtiliyor ~|~

YENİ MESAJ - ANALİZ

ABD Başkanı Barack Obama'nın Irak'ın işgalinin sona erdiğini açıklamasının ardından ülkedeki son Amerikan askerleri de sınırdan Kuveyt'e geçti. Ülkeyi şimdi büyük bir sınav bekliyor. Farklı etnik ve mezhep grupları arasında birlik nasıl sağlanacak? Petrol gelirleri nasıl paylaşılacak? Yaklaşık 900 bin kadının dul kaldığı, 1.5 milyon insanın Batılı işgalciler tarafından öldürüldüğü Irak, sayısız sorunun üstesinden gelmek zorunda. En büyük güçlük içte birlik ve beraberliği sağlamak olacak. Bu çerçevede Başbakan Nuri El Maliki'nin ise anti-demokratik davranıp önemli bazı grupları siyasi süreç dışında bırakmaya meyilli olduğu görülüyor.

Petrol gelirleri nasıl paylaşılacak?
Uzmanlara göre, Irak'ta en önemli hususlardan biri de sosyal güvenlik yani ülkede üretilen milli gelirin sosyal adalet ilkelerine göre paylaştırılması. Uzmanlar, bu kaynağın mevcut olduğunu ve Irak'ın petrol üretiminin savaş öncesi düzeye yaklaşmakta olduğunu belirtiyor, petrol gelirinin paylaşılmasının Irak'ı bekleyen en önemli sınavlardan biri olduğunu belirtiyorla. 
Irak, 9 yıldır süren işgalin, bombalı saldırıların ve petrol zengini bölgeler üzerindeki anlaşmazlıkların etkisi altında. 2003 yılında Amerikan ordusunun ülkeyi işgal edip Saddam Hüseyin rejimini yıkması ülkeyi kaosa sürüklemişti. Savaş Irak'a demokrasi ve ekonomik canlanma getireceği yere, işgalcilere karşı kanlı ayaklanma başlamasına yol açtı. Etnik ve mezhep çatışmaları yüzünden kimsenin can güvenliği kalmamıştı. Ölü sayısı her geçen gün artarken, milyonlarca Iraklı komşu Suriye ve Ürdün'e sığındı. 
Amerikan birlikleri tamamen çekildikten sonra Irak'ın güvenliği 900 bin asker ve polise emanet edilecek. Irak'ın dış politika eksenini belirlemesi de önemli sınavlar arasında. Uzmanlar, Şii çoğunluk nedeniyle İran ile sıkı bağların bulunduğu, bu Arap ülkesinin Suudi Arabistan'ın bölgedeki çıkarlarını da hesaba katmak zorunda olduğunu belirtiyor ve şunları kaydediyor:
"Irak topraklarında İran ile Suudi Arabistan arasındaki rekabete tanık oluyoruz. Her iki ülke de kendine müttefik ve dost arıyor, dolayısıyla bu Irak'ın iç politikasına da yansıyor. Irak, iki ülke arasındaki çekişmenin sahnelendiği bir ülke oldu."
Irak'ı işgaline son veren ABD, elbette 115 milyar varillik petrol kaynağından elini eteğini çekmiyor. Amerikan petrol şirketleri Exxon Mobil, Chevron orada çalışmaya devam edecek. Nitekim Irak günde 2.3 milyon varil petrol üretiyor. OPEC'in Irak'a verdiği kota ise günde 3.2 milyon varil. Buna göre Irak'ın yıllık üretebileceği petrol 1 milyar 170 milyon varile ulaşıyor. Mevcut fiyatlarla bunun Irak'a getirisi 120 milyar dolar civarında olması gerekiyor. Ancak bu paranın ne kadarı Irak'taki yönetime kalacak, bilinmiyor.
ABD, bundan sonra Irak'ı Adana'daki İncirlik Üssü ile Malatya Kürecik'teki Radar Üssü'nden izleyecek. ABD'nin Irak'taki Irak'taki çıkarları etkilendiğinde, bu ülkeye Türkiye üzerinden müdahale edecek. Washington yönetimi, benzer bir uygulamaya 1991 yılında da imza atmıştı. Irak'ın Kuveyt işgalini sona erdirdikten sonra Bağdat'a girmeyerek Saddam Hüseyin yönetimine dokunmayan ABD, Kuzey Irak'ı uçuşa yasak bölge ilan etmiş ve burayı İncirlik Üssü vasıtasıyla koruma altına almıştı!Irak Başbakanı Maliki'nin son günlerde İran'ın müdahalesinden değil Türkiye'nin müdahalesinden çekindiklerini belirtmesi de bu açıdan dikkat çekiyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100