10 Kasım 2005 Perşembe 00:00
Irak'ta kritik seçime doğru
Fransa'daki olaylar etkisini sürdürürken, Irak'ta da yeni bir sürece giriliyor. Dr. Hüsnü Mahalli, Akşam'daki yazısında işgal altındaki Irak'ta 15 Aralık'ta yapılacak genel seçimlerin fotoğrafını çekiyor ~|~ 15 Ekim'de Iraklılar sandıklara giderek yeni anayasaya 'evet' ya da 'hayır' dediler... Üç gün sonra açıklanması gereken sonuçlar ancak iki hafta sonra açıklandı ve Irak halkının anayasaya 'evet' dediği söylendi...

Sünnilerin itirazı ise işe yaramadı. Anayasa ile ilgili çok şey söylendi...
Bu anayasa tarafların niyetlerine bağlı olarak Irak'ı parçalayacağı endişesi Kürtler hariç herkesce paylaşılmaktadır.

Kürtler yüzde 50 ortak

Bu anayasa ile Kürtler geri dönüşü olmayan stratejik kazanımlar elde etti. Irak Kürdistan Federal Bölgesi'nin başkanı Mesut Barzani'nin Washington ve Londra'da konuk edilmesi bu kazanımların artık uluslararası koruma altına alındığını kanıtıdır. Bu anayasaya göre Irak nüfusunun % 16?18'ini oluşturan Kürtler, Araplarla birlikte bu ülkenin yarı yarıya ortağıdır. Yine bu anayasada sağlanan kazanımlarla Kürtler Kerkük'ü kendi bölgelerine katacaklardır. Bundan böyle de Irak'ın Türkiye ile sınırını Kürt peşmergeler koruyacak. Bir kez daha vurgulamak istiyorum...

Önemli olan niyetlerdir...

Yani Kürtler iyi değil de kötü niyetle düşünüp davranırlarsa Irak'taki durum giderek kötüleşir. Çünkü Kürtler son iki yılda elde ettikleri avantajlarla her alanda güçlendiler... Irak ordusunun, istihbaratının ve güvenlik güçlerinin neredeyse %30'ü Kürtlerden oluşmaktadır. Devlet organlarının tümünde artık Kürtler vardır...

Ve seçimler

Umarım aklıselim galip gelir ve başta Kürtler olmak üzere Şiiler, Sünniler, Türkmenler, Asuriler, Kildaniler ve diğerleri Irak bütünlüğünün herkes için aynı değerde önemli olduğunu bilerek davranırlar. İşte 15 Aralık'ta yapılacak seçimler bu anlamda giderek önem kazanıyor. Bu seçimlere 21 İttifak ve 221 siyasi parti, örgüt ve özel kişi katılmaktadır.

İttifaklar içinde ise en önemlilerini sıralayalım:

1?Birleşik Irak İttifakı... Başını şimdiki Başbakan İbrahim El Caferi ve İslam Devrimi Yüksek Konseyi Başkanı Abdülaziz El?Hakim'in çektiği bu İttifak içinde 16 Şii parti ve örgüt yer almaktadır. Buradaki en önemli gelişme dini lider Sistani'nin geçen seçimlerin tersine bu İttifaka destek vermemesidir. Sistani, Caferi hükümetinin icraatından memnun olmadığını belirterek tarafsız kalmaya özen gösteriyor.
2?Böylece bu tarafsızlık Laik Şiileri barındıran ve başını eski Başbakan Ayad Allavi'nin çektiği Irak Ulusal Listesi'nin işine yarayacak. Bu listenin içinde 15 parti ve örgüt yer almaktadır.
3?Kürtler için durum değişmiyor. Kürtlerin ortak listesinde 8 parti ve grup bulunmaktadır.
4?Irak Ulusal Kongresi'nin başını çektiği listede ise 10 parti ve örgüt yer almaktadır. Bu liste Ahmet Çelebi önderliğinde.
5?Sünniler ise şimdilik iki ana grupta seçime katılacak. Altı parti ve örgütün içinde bulunduğu birinci grubun adı İslami İttifak. Üç parti ve örgütü barındıran diğer grubun başını Irak İslami Partisi çekiyor.
6?Gelelim Türkmenlere... Irak Türkmen Cephesi tek başına bu seçimlere katılıyor...

Kürtler de güç kaybedebilir
Geçen seçimlerde olduğu gibi diğer Türkmen parti ve örgütler başka listelerde yer aldı. Bunun sonucu olarak o seçimlerde Irak Türkmen Cephesi listesi tüm Irak'ta 93 bin oy alabildi. Özetle Türkmenler bu seçimlerde de kendi varlıklarını ve güçlerini ortaya koyamayacaklar...
Koyamayınca da seçim sonrasında oluşacak yeni dengelerde söz sahibi olamayacaklar. Ancak bu dengelerde Kürtler de eskisi kadar güçlü olamayacak. Çünkü, olağanüstü bir gelişme olmazsa, Sünniler yeni mecliste yaklaşık olarak 60 sandalye kazanacak. Bunun sonucu olarak İslamcı Şiilerin ve Kürtlerin sandalye sayısı azalacak.
Kürtlerin yaklaşık olarak 50, İslamcı Şiilerin de 120 civarında sandalyesi olacak. Laik Şiilerin ise gücü daha da artabilir.
Özetle, yeni seçim sonuçları Irak'ta dengeleri değiştirebileceği gibi bölgesel gelişmelere paralel olarak Amerika'nın da hesaplarını karıştırabilir... Baksanıza Başkan Bush ve Savunma Bakanı Ramsfeld, Irak'taki asker sayısının artırılmasından söz etmeye başladılar...
Anlaşılan 162 bin asker yetmiyor! Ama neye?
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100