20 Aralık 2012 Perşembe 14:00
İş bulmanın yolu MEM\'den geçer

YENİ MESAJ / ANKARA

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, kapitalist sistemin işsizliğe çözüm bulamadığına işaret ederek, günümüzde gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde ortaya çıkan işsizlik rakamlarının bunu tüm yönleriyle ortaya koyduğunu ifade etti.

Avrupa Birliği para birimi Euro\'nun tedavülde olduğu Euro Bölgesi\'nde işsizlik oranının yüzde 11.7\'ye ulaştığına dikkatleri çeken Prof. Dr. Baş, yaptığı basın açıklamasında, kapitalizmin hüküm sürdüğü ülkelerdeki şu güncel verileri aktardı: \"İspanya\'da işsizlik yüzde 26.2\'ye, Yunanistan\'da yüzde 26\'ya, Portekiz\'de yüzde 15.6\'ya, İtalya\'da yüzde 11.1\'e, Fransa\'da yüzde 11.7\'ye ulaştı. Dahası Brezilya, Çin ve Hindistan ile birlikte geleceğin yıldız ülkeleri arasında gösterilen Güney Afrika\'da işsizlik oranı yüzde 25\'tir. ABD\'de bu oran yüzde 7.7 iken, Hindistan\'da yüzde 9.8\'dir. Türkiye\'de ise işsizlik oranı Ekim 2012 itibariyle resmi rakamlara göre yüzde 9.1\'e yükselmiştir ancak kimi sendikaların açıkladığı rakamlara göre bu oran yüzde 25 mertebesindedir.\"

İşsizlik öncelikli mesele olmalı

Ekonomi politikaları için önemli olanın toplumun bütün fertlerine iş ve aş imkânı sağlamak olduğunu ifade eden Prof. Dr. Baş, \"Belli bir geliri olmayan, işi olmayan bireyler için enflasyonun düşmesi de, cari açığın az ya da çok olması, kamu bütçesinin fazlalık vermesi de bir şey ifade etmez\" dedi. İktisat politikalarında ilk gaye olması gereken işsizlikle mücadelenin son yıllarda birinci hedef olmaktan çıktığını, onun yerine öncelikli hedef olarak artık enflasyonun seçildiğini dile getiren BTP Genel Başkanı, şunları kaydetti: \"Kapitalist anlayışa göre, artık yüzde 5 düzeyindeki işsizlik oranları doğal işsizlik oranı olarak kabul görüyor. Bir başka açıdan baktığımızda, kapitalist ekonomi modellerinin hiçbiri, toplumun tamamının refah düzeyini yükseltmeyi hedeflememiştir. O yüzden ne gelir dağılımındaki dengesizlik, ne de belli bir düzeye kadar olan işsizlik oranları bir problem olarak görülmemiştir. Kapitalist anlayışlarda işsizlik, çok yükselirse ekonominin genel yapısında büyük tahribatlar yapacağı için belli oranlardan sonrası tehdit olarak görülmektedir. Hatta belli oranlardaki işsizlik, emek arz fazlası manasına geleceği için işçi ücretlerinin düşmesi üretim maliyetlerinin ucuzlamasına sebep olacağına inanıldığı için desteklenmektedir.\"

MEM işsizliğe nasıl çözüm getirecek?

Buna karşılık sistemleştirdikleri Milli Ekonomi Modeli\'nde işveren ile işçi birbirini tamamlayan bir bünyenin iki parçası olarak görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Baş, şunları ifade etti: \"Tam istihdam düzeyine ulaşmak ancak piyasada yeterli miktarda tüketimin olmasına bağlıdır. Milli Ekonomi Modeli’mizde geliştirdiğimiz sosyal devlet anlayışı eksik kalan talebi tamamladığı için bizim ekonomi politikalarımızda hedef tam istihdam düzeyi olacaktır. Tam istihdam düzeyi gerçek işçi ücretinin ortaya çıktığı düzey olacağı için işçi ücretleri asgari geçim düzeyinin üzerinde konumlanacaktır. Bunun sonucu olarak gelir dağılımında daha dengeli bir durum ortaya çıkacaktır. Reel işçi ücretlerinde meydana gelen artış, maliyetlerin yükselmesine veya üreticinin kârının azalmasına neden olmayacaktır. Çünkü Milli Ekonomi Modeli’nde kaynakların devreye konulması sonucu elde edilen gelir karşılığında üretici de maliyetlerin artışına karşı çeşitli muafiyetlerle sübvanse edilecektir. Böylelikle sadece üretici değil, tüketici de işçi ücretlerinden kaynaklanan bir fiyat artışı ile karşılaşmayacaktır.\"

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.