19 Kasım 2012 Pazartesi 12:04
İş Sağlığı Kanunu’na eleştiri

YENİ MESAJ / İSTANBUL
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, birçok maddesi 1 Ocak 2013’te yürürlüğe girecek 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile bir ve iki yıllık kademeli geçiş sürecinin ardından, tek çalışanlı işletmelere bile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı istihdamı yükümlülüğü getirilmesinin ciddi sıkıntılara sebep olacağını söyledi.
Çalışma mevzuatının fazla istihdamı desteklemek yerine tabiri caizse cezalandırıldığını belirten Yalçıntaş, “Bugün bir işletmede istihdam 50 kişiyi bulunca engelli, avukat, çevre görevlisi, enerji yöneticisi, stajyer gibi ilave istihdam zorunlulukları doğuyor. Böyle olunca da, o işletmenin istihdam sayısı bazen 60’ı bile bulabiliyor. Şimdi bunlara bir de iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi eklenecek. İstihdam artık altından kalkılabilecek bir yük olmaktan çıkıyor” dedi.

Makul uygulamalar değil
Yalçıntaş, şunları söyledi: “30 Haziran 2012’de yayınlanan yasayla, yapılan işin türü ve niteliğine bakılmaksızın bir düzenleme yapıldı. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğünde 50 çalışan sayısı sınırı ve sanayiden sayılma şartı kaldırıldı. Öyle ki kuaför, emlakçı, apartman yönetimi gibi sadece tek bir işçi istihdamıyla işlerini yürütebilen işveren bile bir iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmak zorunda olacak. Bunun için bir ve iki yıllık kademeli geçiş süresi öngörüldü. Bakanlık tarafından hazırlanan yönetmelik taslaklarında bunlara bir de hemşire ve sağlık memuru gibi diğer sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu ekleniyor. Bunlar makul uygulamalar olmaktan uzak.”

O kadar doktor nerede?

Başkan Yalçıntaş, 50’den az işçi çalıştıran işyerleri için işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü getirilmesinin uygulamadaki sıkıntılarını şöyle anlattı: “Öncelikle görevlendirilecek hekim ve iş güvenliği uzmanı bulma konusunda bir problem ortaya çıkacak. Ülkemizde maalesef yeterli işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı yok. Bu yüzden de yasayla getirilen bu hüküm nasıl uygulanabilecek merak ediyorum. Halen ülkemizdeki mevcut iş güvenliği uzmanları bugün 35 bin işyerine hizmet veriyor. Yeni kanunla ise hizmet alması gereken işyeri sayısı 1.5 milyona çıkacak. Bu tablo, iş güvenliği uzmanı sayısının ne kadar yetersiz kalacağını açıkça ortaya koyuyor. Aynı durum, işyeri hekimi sayısı açısından da geçerli.”

KOBİ’lere külfet getiriyor
İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, yeni düzenlemenin KOBİ’lere getireceği büyük mali külfeti şöyle ifade etti: “Bu zorunluluklar ister personel çalıştırma, ister hizmet alma, isterse mevcut personelin sertifika almasının sağlanması yoluyla karşılansın fark etmiyor. Her halükarda çok ciddi bir mali külfet gelecek. 10 kişiden az işçi çalıştıran işyerleri için kanunda mali destek öngörülüyor olsa da endişelerimiz var. Çünkü bu desteğin hem yetersiz kalacağı hem de SGK’nın mali yapısı üzerinde olumsuz etkisi olacağı kanaatindeyiz. Ayrıca, istihdam edilecek bu personele sağlanması gereken fiziki koşulların temininde de büyük güçlükler yaşanacak. İşyerlerinin fiziki organizasyonlarında köklü değişiklik ihtiyacı doğacak.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137