09 Mayıs 2011 Pazartesi 00:00
İş ve aş için Demokrat İktidar
DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek ve Prof. Dr. Haydar Baş beyin gerçekleştirdikleri "Demokrat İttifak" hareketi büyük bir sinerji yakalayarak halkın teveccühünü kazandı. DP İstanbul Milletvekili Adayı Sabiha Karamustafa, "Bu İttifak, ülkemiz  için çok önemli, hatta son fırsattır. Açlığa, yokluğa, işsizliğe ve bölünmeye "dur" demek için şimdi Kırat zamanıdır" dedi ~|~ Genel seçimlerin yaklaşması ile siyaset giderek ısınmaya başladı. Siyasi partilerin içinde az sayıda yer alan kadın siyasilerden Demokrat Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Sabiha Karamustafa hanım ile siyaseti ve gündemi konuştuk. Özellikle "Milli Ekonomi Modeli" ve "Sosyal Devlet Milli Devlet" eksenli projeleri sorduk. Demokrat Parti'nin bu seçimlerdeki kadın vizyonu ve kadınlara ilişkin projeleri hakkında görüşlerini aldık.
İlgi ile okuyacağınızı tahmin ettiğimiz söyleşimizi siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz?
***
Yeni Mesaj: Sizi tanıyabilir miyiz, Sabiha Karamustafa kimdir?
Sabiha Karamustafa: İstanbul doğumlu olup, aslen Rize'liyim. İki çocuk annesiyim. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü'nden mezun oldum. Aynı zamanda üniversitenin Fen?Edebiyat fakültesinden eğitim formasyonu aldım. Uzun süre özel sektörde mühendis ve eğitimci olarak çalıştım Bunun yanında medyada kadınlara yönelik programlar yaptım.
Birçok sivil toplum kuruluşunda çalışmalara katıldım. Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı olarak aktif siyasetin içinde bulundum, şu an Demokrat Parti ile gerçekleştirdiğimiz "İttifak" dolaysıyla Demokrat Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı'yım.
Yeni Mesaj: Ne zamandan beri siyasettesiniz?
Sabiha Karamustafa: İstanbul'un tanınmış Kotil ailesinden olmam hasebiyle, siyasetle büyüyen biriyim. Siyasetle iç içe olmanın verdiği tecrübe, Prof. Dr. Haydar Baş'ın yanında olmamın en doğru karar olduğunu gösterdi. Bugün yine Onunla birlikte "Demokrat Parti" çatısı altında biraraya gelerek aziz milletimize hizmet edebilmenin, iş ve aş temin edebilmenin gayesini taşıyoruz.
Yeni Mesaj: "Milli Ekonomi Modeli" (MEM) projesi nedir bilgi verir misiniz?
Sabiha Karamustafa: Seçim beyannamemizde belirtildiği gibi, Demokrat Parti, "Milli Ekonomi Modeli"ni ekonomik program olarak uygulama kararı almıştır. Milli Ekonomi Modeli; tamamen kendi insanımızın emeği, çalışması ve üretimiyle ülkemizin kalkınmasını ve ekonomik bağımsızlığını hedefleyen bir modeldir. Diğer yönüyle MEM, ülkeleri sömürmeyi hedef alan küresel güçlere karşı verilen mücadelenin de adıdır.
Bu model, 7 tane uluslararası kongrede, 500'ü aşkın akademisyen ile konuşuldu, değerlendirildi ve NOBEL'e aday gösterildi. Bu model bir alternatif değil, ekonomik savaşın yaşandığı günümüz dünyasında 'yegâne kalkınma modeli'dir.  Maksat, ülkemizin kalkınması ve ekonomik bağımsızlığıdır. Ekonomik bağımsızlıktan kasıt, Türkiye'nin gerektiğinde her türlü mal ve hizmeti üretebilme gücüne sahip olması, iç ve dış ödemelerini borçlanmadan temin edebilme gücüne ulaşabilmesidir.
Yeni Mesaj: Bu kadar iddialı ve dış basında yer almış bir proje, neden ülkemiz medyasında yer almadı?
Sabiha Karamustafa: Yeraltı kaynaklarımız bugün 350 tane ybancı maden şirketine yok pahasına verildi. Bunların yan kuruluşları medya şirketleri? Kaynaklarımızdan çok tatlı kâr elde ediyorlar. Kazandıkları 100 liranın, 2 lirasını vergi, 98 lirasını kâr olarak ayırıyorlar. Buna mukabil, MEM modelinde yer altı kaynaklarımız devlet-millet işbirliği ile işletilecek, Sosyal Devlet- Milli Devlet çerçevesinde milletimizin refahına, kalkınmasına harcanacaktır.
Yeni Mesaj: Günümüz siyasi anlayışını değerlendirirsek insanımız adil bir siyasetle yönetilebiliyor mu?
Sabiha Karamustafa: Bütün ekonomi modelleri insanın ihtiyaçlarının sınırsız olduğu yanılgısındadır. Sınırsız olan insanın ihtiyaçları değil, ihtiraslarıdır. İnsanın doymayan tarafı karnı değil, gözüdür. İnsanın ihtiyaçlarının sınırlı olmasına ve bu kadar sınırsız kaynak bulunmasına rağmen, dünya nüfusunun büyük bir kısmının açlık çekiyor olması, şu ana kadar uygulanan ekonomi modellerinin ve politikalarının yanlışlıklarından kaynaklanmaktadır.
Ülkemizde bugün açlık sınırı TÜRK-İŞ verilerine göre 867.80 lira olarak açıklanırken asgari ücret 599.12 TL belirlenmektedir. Yoksulluk sınırının ise 2 bin 900 TL olarak belirtilmektedir. Bu da ülkemizde, yoksulluk sınırı altında 13 milyon kişinin bulduğunu göstermektedir. Madem ki ekonomik ve siyasi politikaların gayesi insana daha yaşanabilir bir dünya sunmak, öyle ise başta kadının huzuru insanlığın geleceğidir.
Yeni Mesaj: Ekonomik sıkıntının toplumumuzdaki yansımaları nelerdir, bu anlamda Demokrat Parti olarak çözümleriniz nelerdir?
Sabiha Karamustafa: İşsizlik ve ekonomik sıkıntıların etkilerini ve doğurduğu olumsuz sonuçları her alanda görmek mümkündür. Ama hiç kuşkusuz en çok etkilenen müessese ailedir. İstatistikler, boşanma oranlarının %50'lere yaklaştığını, boşanan her iki aileden biri, sebebin ekonomik sıkıntıdan kaynaklandığını söylemektedir. Yine yapılan anketler, 2 bin 600 kişinin %80'i, kendini depresyonda hissettiğini ortaya çıkarmaktadır. Bu gibi örnekleri artırmak mümkün. Biz DP olarak Milli Ekonomi Modeli ile bu problemlere çözümü, açık ve net bir ifadeyle "Adaletli gelir dağılımının gerçekleşmesi, istikrarlı büyüyen bir ekonomi ve istihdamın genişletilmesi"olarak ifade ettik.
Yeni Mesaj: Kadın hakları konusunda neler söylemek istersiniz?
Sabiha Karamustafa: Öncelikle, eğitim eşitsizliğinin giderilmesi gerekmektedir. Nüfusumuzun %20'si okuma yazma bilmiyor. Maalesef bunlardan %84'ü kadındır. Günümüzde 1 milyon çocuk örgün eğitimden yararlanamıyor. Bunun 600 bini kızlardan ibarettir. Çocuklarımızın okuyamamasının en büyük nedeni ekonomik sıkıntıdır. STK'larda yapılan kampanyalarla bu oran 5 yılda 350 bin kız çocuğunun okutulmasına imkan sağlayabilmiştir.
Demokrat Parti iktidarında uygulanacak olan Milli Ekonomi Modelinde; Ev hanımları işçi statüsüne kavuşturulup, emekli olma hakkı verilecek, her kadına 500 TL maaş bağlanacaktır. Doğum yapan her anneye 15000 TL doğum yardımı yapılacaktır. Her doğan çocuk için vasati 250 TL çocuk yardımı yapılacaktır. Bu yardım, çocuğa üniversitede eğitim bursu olarak devam edecektir. "Vatandaşlık Maaşı 500 TL" ile Türk kadını, Türk olmanın onur ve vakarını doya doya tadacaktır.
KIRAT şahlandığı zaman kadınımız layık olduğu yere yükselecek. Asgari ücretin 3000TL olacağı sistemde, polis, asker maaşları bu günkü halinin üç katı olacaktır. Tarım köylümüz sigortalanacak, ürünü de sigorta kapsamına alınacak. Geri dönüşümü uzun vadede, faizsiz kredilerle ev ve evlenme kredileri verilecek, üniversiteye giriş imtihansız olacak.
Yeni Mesaj: Böyle bir proje zaten küresel krizin etkileri devam ederken, ülkemiz için yeni bir külfet olmaz mı? Kaynak nasıl temin edilecek?
Sabiha Karamustafa: Sadece Gümüşhane - Artvin bölgesindeki altın ve bakır rezervi Türkiye'yi 100 yıl bakacak kapasiteye sahiptir. Tüm madenlerimizin işlenmemiş değeri 3 katrilyon dolar iken, işlenmiş değeri 30 katrilyon dolar etmektedir. 2003-2004 temmuz kararları ile çıkan köy- tapu kadastro kanununda, madenlerimiz küresel madencilik şirketlerine açılmıştır. Bu kararlar ile Türk milletinin geleceği tehlikeye girmiyor da, her ay 250 TL yardım yapılacak denilince mi külfet oluyor imkansız oluyor?!...
Türk insanı malesef, hazine üzerinde oturup da, geçimini dilencilikle sağlamaya çalışan "dilenci" konumuna getirilmiştir.
Yeni Mesaj: Son olarak eklemek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Sabiha Karamustafa: Şunu ifade etmek istiyorum: Sn. Namık Kemal Zeybek bey ve Sn. Prof. Dr. Haydar Baş beyin gerçekleştirdikleri "Demokrat İttifak" hareketi büyük bir sinerji yakalamış, gelinen noktada tüm halkın teveccühünü kazanmıştır. Bu İttifak, ülkemiz ve milletimiz için çok önemli hatta son fırsattır. Açlığa, yokluğa, işsizliğe ve bölünmeye "dur" demek ve Milli Ekonomi Modeliyle güçlü, müreffeh, mutlu bir Türkiye için şimdi Kırat zamanı, Demokrat Parti zamanıdır diyorum!
Yeni Mesaj: Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.
Sabiha Karamustafa: Ben de sizlere çok teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. 
                                                         Röportaj: Oğuz Köroğlu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137