04 Aralık 2001 Salı 00:00
İşçiye yol göründü
Başbakan Bülent Ecevit, emeklilik hakkını elde etmiş ve 50 yaşın üzerinde bulunan kamu işçilerinin her türlü yasal haklarının ödenerek iş akitlerinin fesh edileceğini söyledi

Hükümet, 16 Kasım'da açıkladığı tasarruf önlemlerini bir uygulama genelgesi ile detaylandırdı. Başbakan Bülent Ecevit imzasıyla yayınlanan 8 maddelik genelgenin en önemli düzenlemesi, emeklilik ile ilgili.

Buna göre emeklilik hakkını elde etmiş ve 50 yaşın üzerinde bulunan işçilerin durumu sendika temsilcilerinin de bulunduğu bir komisyon tarafından değerlendirildikten sonra, her türlü yasal hakları ödenerek iş akitleri feshedilecek.

Başbakan Ecevit imzasıyla yayınlanan genelgede yer alan düzenlemeler şöyle: Res'en emeklilik

Emeklilik hakkını elde etmiş ve 50 yaşın üzerinde bulunan kamu işçileri sendikaların da davet edildiği bir komisyon tarafından değerlendirilecek. Kamu kuruluşlarının yöneticileri tarafından uygun görülenler ise her türlü yasal hakları ödenerek iş akitleri fesh edilecek.

İkramiyelerden biri erteleniyor
İstihdam giderlerinde tasarruf sağlamak amacıyla 6772 sayılı kanun kapsamında ödenen ikramiyelerden biri ödenmeyerek 2003 yılına ertelenecek. Faaliyet göstermeyen birimlerde üretime ilişkin yapılan her türlü prim ve benzeri ödemelere son verilecek.

Res'en emeklilik ve ikramiyeye ilişkin düzenlemeler genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunla kurulan fonlar, kefalet sandıkları, sosyal güvenlik kuruluşları, genel ve katma bütçelerin transfer tertibinden yardım alan kuruluşlar il özel idareleri belediyeler bunların kurdukları birlik ve işletmeler dışında kalan diğer kamu kurum ve kuruluşlarında da uygulanacak.

KİT'lerin harcamalarına mercek altında
KİT'lerin genel yatırım ve finansman programı kararnameleri dışında kalan tüm harcama kalemlerinde azami tasarruf sağlanacak. Reklam, tanıtım ve ilan giderleri ciddi oranda düşürülecek. Gerekli olan rapor, kitap, dergi gibi yayınlar ise basılı olarak değil internet ortamında sunulacak. Yurtdışında geçici görevlendirmeler, üniversitelerde YÖK Başkanlığı'ndan bakanlıklar ile bağlı ve ilgili kuruluşlarda ise ilgili bakandan izin alınacak.

İşçilik maliyetleri azaltılacak
KİT'lerin yıllık üretim programlarının fazla mesai gerektirmeyecek şekilde yapılmasına özen gösterilecek. Vardiya usulü ya da daha az maliyet yükü getirecek yöntemlerle çalışılacak.

Zorunlu tasarrufta 9 katrilyon birikti
Zorunlu tasarruf olarak bilinen Çalışanların Tasarruflarını Teşvik Hesabı'nda, 31 Ekim 2001 itibariyle kümülatif 9 katrilyon 88.9 trilyon lira para bulunuyor. Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, söz konusu paranın 1 katrilyon 681.5 trilyon lirasını anapara, 7 katrilyon 407.4 trilyon lirasını da nema geliri oluşturuyor. Söz konusu tarih itibariyle hesaptan 2 katrilyon 28.2 trilyon lira anapara, şahıs kesintisi ve nema olarak hak sahiplerine ödenirken, 8.4 trilyon lira ilgili kurumlara iade edildi. Hesaptan, 16.9 trilyon lira da, yatırım harcamaları ve komisyon olarak Ziraat Bankası'na ödendi. Hesapta kalan paranın 7 katrilyon 30.9 trilyon lirası, çeşitli tahvil ve devlet iç borçlanma senetleri alımı suretiyle nemalandırıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100