22 Ağustos 2014 Cuma 00:07
IŞİD’in rotasını İngilizler çiziyor
YENİ MESAJ / HABER-ANALİZ
Irak’ın Musul kentini ele geçirerek tüm dünyada dikkatleri üzerine çeken IŞİD, bu kez Amerikalı gazeteci Stephen Foley’in başını kesti. Suriye’de Beşar Esad’a karşı savaşmaları için başta Fransa ve İngiltere olmak üzere Batı dünyasından devşirilen ve eğitilen IŞİD militanları, Irak’ın batısı ile Suriye’nin doğusunda önemli bir alanı elinde bulunduruyor. IŞİD militanları bugüne kadar çok sayıda Müslümanı başını keserek katletti. 

İngilizce resmi dil gibi

IŞİD’in resmi dilinin adeta İngilizce olması dikkat çekiyor. Dün İngiliz Independent gazetesinde yer alan bir haberde İngiltere vatandaşlarının IŞİD’ın yükselişinde önemli bir rol oynadığı belirtildi. Habere göre IŞİD saflarında savaşan iki bin Avrupalı militanın 500’ü İngiliz vatandaşı. Aşırılık karşıtı Quilliam Vakfı’ndan Charlie Cooper, Avrupalıların kolayca örgüte katılmasının bir nedeninin Türkiye’ye rahatça gidebilmeleri ve bir otobüsle sınır bölgelerine geçebilmeleri olduğunu kaydetti. IŞİD’in sosyal medya faaliyetleri incelendiğinde İngilizce öne çıkıyor. Gazeteci Foley’in başını kesen militanın da İngilizce alanında tüm dünyada referans kabul edilen Londra İngilizcesi konuşması dikkat çekmişti. Militanın İngiliz çıkması üzerine İngiltere Başbakanı Cameron, tatilini yarıda keserek ofisine dönmüştü.

Sömürgecilik huyundan vazgeçmiyor

İngiltere, Birinci Dünya Savaşı öncesinde ve sonrasında Ortadoğu’da oldukça aktifti ve Osmanlı Devletini kimi işbirlikçi Arap aşiretlerinin desteğiyle bölgeden çıkarmıştı. Ortadoğu’nun haritasını da çizen İngiltere, İsrail’in kurulmasına da ön ayak olmuştu. İngiltere, bir taraftan ABD ile işbirliği yaparak işgal, öte yandan IŞİD yoluyla bölgedeki nüfuzunu devam ettirmek istiyor. Bu arada IŞİD’ın son günlerde dört Batılıyı daha rehin aldığı belirtildi. Halep yakınlarında rehin alınıp, Rakka’ya götürülen son rehinelerin iki İtalyan kadın, bir Japon ve bir Danimarkalı olduğu kaydediliyor. Rehinelerin gazeteci, fotoğrafçı ya da yardım görevlisi oldukları vurgulanıyor. 

Yardımlar IŞİD’e akıyor

Öte yandan Independent, 17 Ağustos’ta İngiltere ve diğer Batı ülkelerinden Suriye’ye gönderilen insani yardımların IŞİD’in kontrolündeki bölgelere gittiğini yazmıştı. “Batı IŞİD’i nasıl finanse ediyor” başlıklı, Gaziantep mahreçli haber Isabel Hunter’ın imzasını taşıyordu. Hunter, Batı’dan gelen yardımların önemli bir bölümünün Türkiye’de Reyhanlı ve Kilis yakınlarındaki sınır kapılarından, Suriye’de IŞİD’in kontrol ettiği bölgelere gönderildiğini belirtiyordu. Gönderilen yardımların gıda, tıbbi malzeme ve temizlik ürünlerini içerdiği belirtiliyor. Yazıda “IŞİD’in dağıttığı gıda ve benzin yardımlarının, işgal ettiği bölgelerdeki halkı kendi yönetimine ikna etmekte çok etkili olduğu” aktarılıyor. Gazeteye göre, yardım malzemeleri IŞİD’in kontrolündeki bölgelere giden kuruluşlar arasında Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Yardım Programı da var. Gazeteye konuşan Batılı bir yardım kuruluşu çalışanı, IŞİD’in elinde tuttuğu alanlara doğrudan mal sevkiyatlarının olduğunu belirtip şunları eklemiş: “Yardım TIR’larımızın tamamına yakını Türkiye’de Kilis yakınındaki sınırdan Suriye’ye geçiyor. Bazen devam eden çatışmalar yüzünden, bazen de yardımları IŞİD kontrol noktaları üzerinden geçirmemizden memnun olmayan başka grupların engellemesi yüzünden TIR’larımız iki-üç hafta yolda sıkışıp kalıyor”.

IŞİD’in para kaynakları 

Beşar Esad yönetimine karşı savaştığı günlerde IŞİD’in para kaynağını Amerikan ve İngiliz istihbarat servisleri ile Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt teşkil ediyordu. IŞİD, Suriye’nin doğusundaki Rakka’da petrol kuyularını ele geçirmesinin ardından yeni gelir kaynağına kavuştu. Burada ürettiği petrolü bölgede işleyerek kaçak akaryakıtı Türkiye’ye soktu ve ciddi gelir elde etti. IŞİD şimdi Musul’da ürettiği akaryakıtı da Araplara ve Kürtlere satıyor. Suudi Arabistan ile Katar’ın da ‘rejimlerine bulaşmasın’ diye IŞİD’e para aktarmaya devam ettiği savunuluyor.  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.