20 Nisan 2015 Pazartesi 00:08
İşin sırrı milli parada

YENİ MESAJ/TRABZON

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, “Biz '5 bin TL asgari ücret vereceğiz' derken, vatandaşlarımızın zerre kadar kuşkusu olmasın” dedi. Meltem Medya ekranlarında yayınlanan Diyalog Özel programına kurmaylarıyla katılan Prof. Dr. Haydar Baş, geçtiğimiz hafta içinde Twitter hesabında gündeme taşıdığı ve yurt çapında yankı bulan “5 bin TL’lik asgari ücret” konusunu detaylı olarak anlattı.  

Vatandaşların kifayetsiz liderlerin peşinden giderek Türkiye’nin imkânlarından mahrum kaldığına işaret eden BTP Lideri, şunları söyledi: “Buna hayret diyorum. Ben de bu zamana kadar konuştum, yazdım. Dünyada ekonomi tezi benim kadar konuşulan bir insan yok ancak ülkemiz halkı hiçbir şey bilmiyor. Böyle bir şey olabilir mi? Biz '5 bin TL asgari ücret vereceğiz' derken, vatandaşlarımızın zerre kadar kuşkusu olmasın. Biz Meclis'e girelim, bunu 10 bin TL'ye çıkarmazsam namerdim. Bu hesabı mevcut siyasiler bilmez mi? Bilmezler, bilseler de yapamazlar. Neden çünkü bunların milli parası yok. Cebimizdeki paranın üzerinde TL yazıyorsa da, Amerikan Doları'nın tercümesidir. Bu batıl bir ekonomi anlayışıdır. Ekonomi, üretim ve iş karşılığında olan paranın adıdır. Oysa Türkiye'de yapılan, ecnebi parasının Hazine'ye konulup, karşılığında Türk lirasının halkın eline verilmesidir. Bu para bize ait değil ki? Başka milletlerin parası kullanıldığı için onlar kazanıyor. Türkiye ne kadar kazanıyorsa, o kadar fazla borçlanıyor. Ticaret yapanlar bilir: Bir insanın sermayesi ne kadar büyük olursa, sermayenin dönebilmesi için eldeki paranın da o oranda büyük olması lazım. 10 bin liralık para gücüyle 500 bin liralık iş yapamazsın. Demek istediğim şu: Türkiye bugüne kadar kendi öz parasını kullanmadı. Öz para, alın terimizin karşılığı olan Gayri Safi  Milli Hasılamızdır (GSMH). Her milletin yılsonunda bir kazancı vardır. Bu kazancın adına GSMH denir. Bunların iş bilmezliği ve işten anlamazlığına rağmen, Türkiye'nin yıllık GSMH'si 2 trilyon lira. Bizim iktidarımızda bu en az 10 trilyon lira olacak. Fakat bu kazanılanlar nakit para değildir, maldır. Sayım yapılır bunun belki yüzde 3-5'i nakit paradır, yüzde 95'i maldır. Bu malı bizim nakit paraya çevirmemiz lazım. Devlet odur ki, inisiyatif kullanır, senyoraj hakkını kullanarak emisyonunu genişletir ve parasını piyasaya sürer.”

Yer altı kaynakları peşkeş çekildi

Türkiye'nin 3 katrilyon dolarlık maden rezervi olduğuna işaret eden Prof. Dr. Haydar Baş, "Gümüşhane'de 1 ton toprakta 1 kilo 750 gr altın çıkıyor. Dünyada böyle bir şey yok. Biz Türkiye'yi sadece Gümüşhane ile 100 sene idare ederiz. Asgari ücreti 5 bin değil, 10 bin TL yaparız" şeklinde konuştu. 

İtiraz eden oldu mu?

"Biz görüşümüzü ilan ettikten sonra bir yetkili çıkıp da, nereden bulacaklar, dedi mi" diye soran BTP Genel Başkanı, şöyle konuştu: "Derse, işlediği cinayeti önüne koyacağım. İktidar partisi yeraltı kaynaklarını bedavaya verdi. Yeraltı kaynaklarını bedavaya veren asgari ücreti 5 bin lira yapamaz. Bizim yeraltı kaynaklarımızı yılda 2 trilyon dolar olarak piyasaya kazandırdığımız zaman bu 5.4 trilyon lira ediyor. Bundan milyonlarca insan istifade edecek. Bu hesapla yeraltı kaynaklarımız 1500 yılda tükenir. Adam körün, sağırın arkasından gidiyor, 'aç kaldım' diyor. Bu senin hakkın! Bu hesabı bilmeyenle beraber olunur mu? Bu adam sana 5 bin TL verebilir mi? Ayda 949 TL asgari ücret veriyor, eli titriyor. 949 liradan ya da 1000 liradan ne olur? Kimsenin kuşkusu olmasın, asgari ücret 5 bin TL olacak. Putin, Türkiye'ye geldi, 'milli paralarla ticaret yapalım' dedi. İktidar 'yok' dedi. İyi ki, yok dedi zira Türkiye'nin milli parası yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran'a 'milli paralarla ticaret yapalım' teklifinde bulundu. Yinen senin milli paran yok ki! Sen milli paranı devreye koyduğun zaman, abat olursun. Ama niye koymuyorlar? Onu destekleyen güçler Türkiye'ye diyor ki, senyoraj hakkını benim dışımda kimse kullanamaz. Türkçe manası, milli paranı devreye koyamazsın. Asıl esir cebimizdeki para... Bu seçimde inşallah milletimiz ayıkırsa, hem parayı hürriyetine kavuşturacak, hem de zengin olacak. Biz 5 bin TL'lik asgari ücreti rahatlıkla veririz. Burada atmıyoruz. En ciddi adamlarını getirsinler, TV ekranlarında tartışalım. Diyecekleri bir şeyleri de yoktur. Sayın Cumhurbaşkanı, başbakanken ona söyledim: Seni ancak ben kurtarırım. Beni danışman yap, bir kuruş almayayım, Türkiye'yi düzlüğe çıkaralım. Öyle endişe ediyor ki, haydar Hoca bir tutarsa, bir tanınırsa bitti. Biteceksin... İlim adamlarının beyanına göre, bu sahada tekim. Bu kadar basiret ehli olan bu millet, nasıl bu kadar aydınlık olan güneşi görmez." 

Kadınlar ezilmeyecek

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye’de kadınların ezildiğine işaret ederek, şunları söyledi: “Türkiye'de ezilen bir kitle var: Kadınlar. Peki, ne veriyorsun kadınlara? Hava... Allah nasip ederse vatandaş olduğu için, bu milletin evladını doğurduğu için, evinin hanımefendisi olduğu için hanımlara 1500 TL maaş vereceğim. Şimdi hesabını verelim: Türkiye'de 11 milyon emekli var. 2.5 milyon memur, 4 milyon da işçi var. Bunların tamamı 17.5 milyon ediyor. 20 milyon diyelim, asgari ücretleri ayda 100 milyar ediyor. Bir yılda 1.2 trilyon lira ediyor. Bizim GSMH'miz 2 trilyon lira. Bu serveti ne yaptınız? 20 milyon hanım var Türkiye'de... O da 360 milyar ediyor. Toplam giderimiz 1 trilyon 560 milyar TL. Sadece GSMH'miz 2 trilyon lira. 440 milyar TL cebimizde para kalıyor. Bir de madenler karşılığında 5 trilyon liralık senyorajı da devreye soktuğumuz zaman, bir de vergileri dikkate aldığımızda en az 6 trilyon lira elde para kalıyor. Bunlar 5 bin TL'lik maaşı veremez. Niye? Biz nasıl vereceğiz? Onların parası millete ait değil. Sendikasyon kredisi ile yurtdışından aldıkları parayı Hazine'ye koyarlar, bunun karşılığında para basarlar. Yetmezse, zamlara ya da vergilere sığınırlar. Bunların 5 kuruş verecek halleri yok. Verirlerse zamlara ya da vergilere sığınacaklardır. Milli para devreye girerse, yaparlar. Bunu devreye koyduklarında da, onları getirenler kulağından kaldırıp onları atar! Bunlar senyoraj hakkını kullanmamak üzere söz vermişler. Türkiye senyoraj hakkını bugüne kadar kullanmadı. Bu hakkı kullanarak paramızı kölelikten kurtaralım. Vatandaşımız bizim dışımızda kimseyle konuşup kafasını bulandırmasın. Biz söylediklerimizi noter tasdikli senet haline getirdik. Bu senetler, taahhütler hala daha geçerlidir." 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137