15 Kasım 2013 Cuma 00:07
İslam, Gadir-i Hum’da kemale erdi
YENİ MESAJ / TRABZON

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Meltem TV’de yayınlanan “Kerbela Özel” programına katıldı. Programda Kerbela’da şehit edilen İmam Hüseyin ve evlatları konusunda çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Haydar Baş “İmam Hüseyin’in şahadetinin asıl nedeni ta İmam Ali’den başlıyor” dedi. BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş şunları söyledi: “Gadir-i Hum’da Cenabı Peygamber Efendimiz Hz. Ali Efendimizi yerine halife ve imam olarak tayin etti. O gün O’nu biatle kabul edenler sonra Cenabı Peygamber Efendimizin rıhletiyle birlikte Sakife’de bu biatlerini bozdular. Yani bu açık ve net. Cenabı Peygamber Efendimiz İmam Ali’nin hilafetini ilan ederken nefsinden dolayı etmedi. Yani Peygamber Efendimiz, “Ali’yi seviyorum, amcamın çocuğudur, O’nun anası beni büyütmüştür, kızımın da beyidir, diye ben O’nu yerime vekil bırakayım” diye İmam Ali’yi yerine vekil tayin etmemiştir. Cenabı Hakk (cc) “Ey Resul sana indirileni tebliğ et. Eğer bunu yapmazsan peygamberliğini tebliğ etmemiş gibi olursun. Ve Allah seni insanlardan koruyacak” buyuruyor. Esbab-ı Nüzul’da ifade ediliyor ki, burada Cenabı Hakk’ın peygambere tebliğ et dediği şey, Ali’nin velayetini ve hilafetini ilan etmesidir. Bunu ilan edeceksin senin görevin bu. Eğer bunu yapmazsan peygamberliğini hakkıyla yerine getirmiş olamazsın. Yani Hz. Ali’nin velayeti ve hilafeti ilan edilmemiş olsa İslam tamamlanmayacaktı. İslam’ın tamamlanması için illa bunun ilan edilmesi gerekiyordu.”

Gadir-i Hum’da İslam kemale erdi

“Peygamberimiz Arafat dönüşü Gadir-i Hum denilen yerde yukarıda ifade ettiğim ayeti kerime nazil oluyor” diyen Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: “Allah’ın Sevgilisi sahabesini toparlıyor ve İmam Ali’nin velayetini ve hilafetini ilan ediyor. Gadir-i Hum’dan sonra nazil olan bir başka ayeti kerimede Cenab-ı Hakk (cc), “Bugün ben size dininizi kemale erdirdim. Size olan nimetimi tamamladım. Size din olarak İslam’ı seçtim ve razı oldum” diye buyuruyor. Hz. Ali’nin hilafeti ilan ediliyor ve din tamamlanıyor. Burada enteresan bir nükte var. Cenab-ı Hakk, “Allah seni insanlardan korur” buyuruyor. Demek ki bu hilafetin beyan edilmesinden sonra çok büyük fitneler çıkacak. Ama seni Allah koruyacak buyruluyor. Kuran’ı Kerim’de “Allah kâfirler topluluğuna hidayet etmeyecek” diye buyruluyor. Ali’ye karşı çıkanlar da kâfirdir, yanlış anlamayın.”

‘Bu aile tartışmasının içine girmeyelim’

Konuşmasında sahih hadislerden örnekler vererek devam eden BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: “Buhari’de bulunan sahih bir hadiste Cenab-ı Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: “Kıyamet günü ben havuzun kenarında durduğum sırada bir grubu görüp tanıyacağım. Sonra benimle onların arasından birisi çıkarak onlara, ‘Haydi gelin gidelim’ diyecek. Ben “Onları nereye götürüyorsun?’ diye sorunca; “Vallahi cehenneme!” diyecek. Ben, ‘Onların suçu nedir?’ diye soracağım; diyecek ki: ‘Bunlar senden sonra cahiliyete dönüp mürtet oldular.’ Sonra bir grup daha görüp onları da tanıyacağım. Yine onlarla benim aramda birisi çıkarak onlara, ‘Haydi gelin’ diyecek. Ben, “Bunları nereye götürüyorsun?” diye sorunca, ‘Vallahi, ateşe!’ diye cevap verecek. “Bunların suçu nedir?” diye sorunca, ‘Bunlar da senden sonra cahiliyeye dönüp mürtet oldular’ Onlardan kurtulanlar, sadece birkaç kişi olacaktır.” Burada görülüyor ki İmam Ali’nin velayetine ve de hilafetine “Ne kadar güzel Peygamber rıhlet ederken yerine gelecek kişiyi de seçti” demediler. Veya dedilerse de tiyatro oynadılar ve rıhletinden sonra da cahiliyle adetlerine uyup, mürtet oldular. Şimdi biz buradan ötesine geçmek istemiyoruz. Ben burada tevil yapmak yerine şöyle bir usul tercih ettim. Sakife’de toplananların evsafını, şu’sunu bu’sunu incelememize gerek yok. İkisi Cenab-ı Peygamber Efendimizin kayınpederi, biri çok yakın arkadaşı. Ben diyorum ki bu aile tartışmasının içine girmeyeyim ve de onun için girmiyorum.”

İmam Ali’yi Allah halife seçti

Allah Resulü’nün Gadir-i Hum’da verdiği hutbede dile getirdiklerini aktaran Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: “Allah’ın Sevgilisi Gadir-i Hum’da verdiği hutbede, “Ali bin Ebi Talip benim kardeşimdir, vasimdir ve benden sonraki halifemdir” diyor. Cenab-ı Peygamber Efendimiz burada hüküm veriyor. “Benden sonraki halife Ali’dir” diyor. “Yok, toplandık ve şunu seçtik” böyle bir hak vermiyor. Doğrudan doğruya ayeti kerime ve hadis Allah ve Resulü naspediyor. Yine aynı hutbede “Allah Resulü’nün halifesi O’dur. Müminlerin emiri O’dur. Allah tarafından tayin edilen hidayet İmamı O’dur” buyuruyor. Yani hem halife hem de hidayet rehberi İmam Ali’dir. Yani irşat görevi de O’nundur. Peygamberin aynı vasıfları İmam Ali’de de var. Başka kimde var? O’nun torunlarında var. Resulullah’ın “Gökteki yıldızlar” dediği işte bunlardır. Yine, “Ey insanlar bu Ali’dir. Bu benim kardeşimdir, vasim, ilmimi toplayan ve ümmetim arasında iman eden kimseler üzerindeki halifemdir” buyurmuştur. İman etmeyene değil, iman eden için İmam Ali halifedir. Demek ki İmam Ali’yi kabul etmeyen Peygamberin ümmeti değildir. Yine aynı hutbede, “Ey insanlar ben hilafet emrini kıyamet gününe kadar imamet veraseti olarak neslime emanet ediyorum” buyrulmuştur. Yani Hz. Ali’den sonra gelecek halifeler de Allah sevgilisinin torunlarıdır. Gadir-i Hum hutbesinde “Ali, Allah tarafından tayin edilen imamdır” deniliyor. Yani Maide suresi 67’de ifade edildiği gibi İmam Ali’nin hilafeti Allah tarafından emredildiği için ilan ediliyor. Yine hutbenin bir başka yerinde “Benden sonra Ali, Allah’ın emriyle sizin veliniz ve imamınızdır. İmamet makamı O’ndan sonra da Allah ve Resulüyle görüşeceğiniz güne kadar O’nun evlatlarından olan benim neslimin hakkıdır” diye buyuruyor Resulullah.” 

Müslüman, Allah’ın emrine uyandır

“Şimdi imamet ve hilafet kimin hakkıdır? İmam Ali’nin hakkıdır. İmam Ali’nin rıhletinden sonra Hz. Hasan’ın hakkıdır. O rıhlet ettikten sonra Hz. Hüseyin’in hakkıdır” diyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, “Şimdi efendim ben “O’nu kabul etmiyorum” deme lüksüne hiç kimse sahip değildir. Zaten iman bir matematik problemi değildir. İnanırsın ya da inanmazsın. ‘Yahu bu Peygamber döneminde öyle büyük işler yaptı ki.’ Biz aksini iddia etmiyoruz, tamam yaptıysa onun mükâfatını alacak. Ama bu ölçülerin dışına çıktıysa havasını alacak. Bunlar benim ölçüm değil, Allah’ın ölçüsü. Hz. Hüseyin işte bu imamlardan üçüncüsüdür. Birincisi İmam Ali, ikincisi İmam Hasan ve üçüncüsü İmam Hüseyin. Yani Allah tarafından naspedilen insana uyarsan Müslümansın, uymazsan senin adına fasık da denmez, bir numaralı gâvur denir. Bu işler teville kıyasla olmaz. Şimdi Allah Hüseyin’i imam tayin etmiş. Ve İmam Hüseyin’in hakkına Yezid saltanat yoluyla tecavüz etmiştir. Olay budur” diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137