26 Eylül 2012 Çarşamba 11:09
İslam\'a saldırı işkenceye dönüştü

YENİ MESAJ - ANKARA

Resmi ziyaret kapsamında Türkiye’ye gelen Suudi Arabistan Din İşleri ve Evkaf Bakanı Dr. Salih Bin Abdülaziz, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i ziyaret etti.  Diyanet İşleri Başkanı Görmez ile Suudi Arabistan Din İşleri ve Evkaf Bakanı Abdülaziz görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Ziyaretin iki ülke açısından önemini vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ziyaretin zamanlamasına dikkat çekerek, “Bu ziyaret İslâm’ın mukaddes değerlerine saldırıların yaşandığı ve bu saldırıların İslâm dünyası üzerinde adeta soyut ve kültürel bir işkenceye dönüştüğü, diğer taraftan da islamofobiayı besleyen hikmetten uzak birtakım tepkiler verildiğine şahit olduğumuz bir dönemde gerçekleşmiştir” dedi. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, mukaddes değerlere saldırının ifade özgürlüğü kapsamından çıkartılmasına ilişkin ciddi çalışmalara ihtiyaç olduğunu kaydederek Müslümanların da bu tür olumsuzluklara daha doğru tepkiler verebilmeleri için ortak bir bilincin geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ziyaretin zamanlaması çok önemli

“İslam dünyasında birlik ve beraberliğin tesis edilmesi için dini kurumlara büyük görevler düşüyor” diyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez şöyle devam etti: “Bu ziyaret, İslâm dünyasında mezhepçilik adı altında çok ciddi ihtilafların yaşandığı bir dönemde gerçekleşiyor. İslâm dünyasında birlik ve beraberliğin yeniden sağlanması için özellikle dini kurumlara ve İslâm bilginlerine çok büyük görevler düşüyor. Üzerinde durmamız gereken bir diğer önemli konu da bütün dünyada sahipsiz kalan Müslüman azınlıklar meselesidir. İslâm dünyasının dünyanın muhtelif yerlerinde sahipsiz kalan Müslüman azınlıklara yardım eli uzatması için ortak çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu konuda da İslâmî kurumların ve din adamlarının büyük vazifeleri var.” Suudi Arabistan ve Türkiye’nin siyasi ve iktisadi ilişkilerin iyi bir düzeyde olduğunu hatırlatan Başkan Görmez, bu ilişkilerin kardeşlik bilinci ile bilimsel ve kültürel ilişkiler üzerine bina edilmediği takdirde geçici olacağını kaydetti.

‘İhtilafları gidermek için birlikte çalışalım’

Suudi Arabistan Din İşleri ve Evkaf Bakanı Dr. Salih Bin Abdülaziz de ziyaretin asıl amacının Diyanet İşleri Başkanlığı ile Suudi Arabistan Din İşleri Bakanlığı arasındaki işbirliğinin artırılması olduğunu söyledi. İki kurumun dünyanın birçok yerinde ortak çalışmaları olduğunu belirten Bakan Abdülaziz, mezhepçilik ve aşırılık gibi ayrıştırıcı unsurların ortak bir yol bularak İslâm’ın birleştiriciliği etrafında bütünleşmek suretiyle yok edilebileceğini dile getirdi.

İslâm’ın anlatılmasında hikmetli bir dilin kullanılması ve Müslümanlar arasındaki ihtilafların giderilmesi için iki ülkenin ortak çalışmalar yürütmesi gerektiğinin önemine değinen Bakan Abdülaziz, İslâmî vakıflar kurulması için yapılacak çalışmalara destek olacaklarını söyledi. Bakan Abdülaziz, söz konusu filmle ilgili ise İslâm Peygamberinin şahsına yapılan hakaretlerin kabul edilemez olduğunu ve bu konuda uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmenin önemli olduğunu belirterek Müslümanların göstereceği en önemli tepkinin Hz. Peygamberin sünnetini doğru şekilde insanlığa anlatmak olacağını söyledi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.