17 Mayıs 2005 Salı 00:00
İSRAİL AŞKI

Önce AKP'nin vitrin takımı, ardından Dışişleri Bakanı Gül ve Başbakan Erdoğan İsrail'e gitti. Şimdi de AKP'nin MGK Genel Sekreterliği'ne taşıdığı Yiğit Alpogan İsrail'e uçuyor

*AB'den sonra ikinci adres mi?
Avrupa Birliği hedefini 'öncelikli politika ve yegane medeniyet projesi olarak benimseyen' AKP iktidarında İsrail sevdası da derinleşiyor. Önce Başbakan Erdoğan'ın tercümanı, dolayısıyla sırdaşı AKP İstanbul milletvekili Egemen Bağış ile Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin aralarında yer aldığı AKP heyeti İsrail'e gitti. Bu ekibin ardından Ocak ayında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, saygı ve hürmetlerini arzetmek için Tel?Aviv'in yolunu tuttu.

*Erdoğan'ın trajik gezisi
1?2 Mayıs'ta da Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz yıl 'terörist devlet' olarak nitelediği İsrail'e giderek, bir bakıma özür diledi ve önümüzdeki ay Washington'da Bush ile görüşebilmek için 'kredi topladı'. Gül ve Erdoğan'ın İsrail gezilerinin ardından AKP iktidarının MGK genel Sekreterliği'ne atadığı ilk sivil MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpogan da, İsrail Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Giora Eiland'ın davetlisi olarak bugün bu ülkeye gidiyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanması kararı veren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) bağlı bulunduğu Avrupa Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, dinlerarası diyalogun yaygınlaştırılmasını istedi.
Başbakan Erdoğan, Royal Castle'da yapılan zirveye gelişinde Polonya Cumhurbaşkanı Aleksander Kwasniewski tarafından karşılandı. Zirveye katılan liderler, toplantıdan önce "aile fotoğrafı" çektirdiler. Daha sonra toplantının açılış oturumuna geçildi.

İKÖ'yü de işin içine soktu
Erdoğan, özellikle BM, UNESCO, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), AGİT ve Avrupa Birliği ile kültürler ve dinlerarası diyaloğun geliştirilmesi amacıyla ortak eylem programları ve faaliyetlerin geliştirilmesi ve ortak anlayış platformu yaratılmasında, Avrupa'da birlikteliği temsil eden Avrupa Konseyi'nin merkezi rolü bulunduğuna inandığını ifade etti. Başbakan Erdoğan, "Bulunduğumuz coğrafyanın Türkiye'ye, Avrupa ve Asya kültürleri ile dinler arasındaki diyaloğun ilerletilmesinde özel bir sorumluluk yüklediğinin bilincindeyiz" dedi.

~|~
Vatikan'ın projesi
Bilindiği gibi dinlararası diyaog Vatikan'ın 1963 yılında geliştirdiği bir proje. 3 Nisan 2005'te yaşamını yitiren İkinci Jean Paul, 7 Aralık 1990'da yayımladığı Redemptoris Missio (Azaptan kurtulma misyonu) adlı resmi genelgesinde diyalog gerekçesiyle misyonerlik faaliyetlerinin ihmal edilmesini şiddetle eleştirerek, konuya yaklaşımını, şu sözle özetliyor:
"Dinlerarası diyalog, Kilise'nin Hıristiyanlığı yayma misyonunun bir parçası konumundadır. Misyonerlik faaliyetinin hedef kitlesi konumunda olan, henüz Mesih'i ve onun İncilini tanımayan insanların büyük bölümünün diğer dinlerin mensuplarından oluştuğu unutulmamalıdır."
İslam düşmanlığı artıyor
Erdoğan öte yandan, yabancı düşmanlığı, ırkçılık, anti semitizm ile belirli din ve kimliklere karşı önyargıların, etnik ve dini aşırılıkların sürdüğünü belirterek, "Bu hastalıklara İslam düşmanlığının eklendiğini ne yazık ki görüyoruz. Bu gelişmelerden kaygı duymamak elde değil" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137