01 Haziran 2010 Salı 00:00
İsrail vahşeti ve AKP'nin duruşu
AKP hükümeti, İsrail'e karşı acaba ne desek, nasıl karşı çıksak diye, Washington'dan işmar bekliyor, Amerika'nın sinyalini gözlüyor! M.E.Koç'un yazısı... ~|~

 


İHH, satın aldığı Mavi Marmara gemisiyle "rotamız Filistin, yükümüz insani yardım" diyerek yelken açtı. Gazze'ye insani yardım ulaştıracaklardı.
Akdeniz'in sıcak sularına açıldılar.
Kıbrıs açıklarında...
Uluslar arası sularda?
İsrail vahşeti kendini gösterdi.
"İnsani yardım taşıyan" gemilere saldırdılar. Uluslar arası sularda, denizin ortasında sivil katliam yaptılar.
İsrail'i saldırılarıyla can veren masum insanların sayısı konusunda çelişkili haberler geliyor: Ben bu yazıyı kaleme alırken, 16 ölü, 35 yaralı olduğu belirtiliyordu. Can verenlerden 9'u Türk?
Aynı saatlerde PKK, roketatarla İskenderun'da Deniz Üssü'ne saldırdı, orada da 6 can verdik!
Kamuoyunun sürüklenişine bakılırsa, İsrail vahşeti, PKK saldırısını gölgede bırakacak!
Dünya İsrail'in vahşetini kanıksadı. PKK saldırısı da artık "rutin bir eylem" olarak algılanıyor.
Nitekim dünya kamuoyu, ABD ve AB ülkeleri sakin? AKP hükümeti ise sessiz ve şaşkın! Şaşkınlığı, iç politika ve dış politika arasındaki "BOP dengesi"nden kaynaklanıyor
AKP hükümeti, İsrail'e karşı acaba ne desek, nasıl karşı çıksak diye, Washington'dan işmar bekliyor, Amerika'nın sinyalini gözlüyor!
Hükümet, Türk halkına dönük İsrail karşıtı bir "One minute"vari gaz alma çıkışına, buna paralel olarak da dış politika ekseninde "somut hiçbir yaptırım içermeyen" çıkışa hazırlanıyor.
Maalesef, "istismar içeren resmi geçit töreni" izleyecek Türk milleti!
Başbakan R. T. Erdoğan, Davos'taki "One minute!" sahnesini andıran çıkışlar yapacak?
AKP hükümetinden, Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen ilk açıklama, "BOP eksenli politik duruş"un izdüşümü: "İsrail'in bu insanlık dışı uygulamalarını şiddetle kınıyoruz. Açık denizlerde gerçekleşmiş, uluslararası hukukun ağır bir ihlalini teşkil eden bu müessif olay ilişkilerimizde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilecektir? Bu kabul edilemez olay kuvvetle kınanmakta ve kendisinden acilen izahat talep edilmektedir. Gerekçe ne olursa olsun, yalnızca barışçı faaliyetlerde bulunan sivillere karşı bu tür hareketlerin kabulü mümkün değildir. İsrail'in uluslararası hukukun ihlalini teşkil eden bu davranışının sonuçlarına katlanması gerekecektir."
Eee? Ne anladınız bu açılamadan?
Ben şunu anladım: BOP dalgalarıyla sürüklenen Türk dış politikasının ruhuna, el?Fatiha!
Bir ay önce İsrail, AKP hükümetinin desteğiyle OECD'ye üye yapılmadı mı?
AKP hükümetinden bir şey bekleyenler abesle iştigal ediyor.
Çünkü AKP hükümeti, Amerika'nın Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) ortağı? Erdoğan, bu BOP misyonunu 13 Ocak 2009 günkü partisinin TBMM grup toplantısında ilan etti. İsrail' ise Amerika'nın bölgedeki BOP şefi!
Erdoğan, aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse bıyık? O zaman ne şiş yansın, ne kebap!
Masum insanlara "insani yardım götüren masum ve silahsız insanlar" İsrail vahşeti ile denizin ortasında can veriyor; AKP hükümeti adına konuşan Hüseyin Çelik, duygusallığımız aklımızın önüne geçmesin, barışçıl yardım anlayışını gölgeleyecek sivil tepkiler oluşmasın, diyor. Tamam, halkın sivil tepkileri barış sınırlarını aşmasın da, hükümetin, İsrail'e karşı "somut politik yaptırımları" ne olacak?! "One minute" tiyatrosundan başka ne seyretti, ne seyredecek Türk halkı?!
Ben, IHH'nın, STK'ların, akıllı ve vicdanlı insanlarımızın, Afganistan ve Irak ekseninde ABD'yi, Filistin ekseninde İsrail'i protesto ederlerken ve halkımızı da bu protestolarla ayağa kaldırırlarken; İsrail ve ABD'nin ortak projesi olan BOP'un misyon ortağı olduğunu ilan eden AKP'yi protesto etmeyişlerini anlamış değilim. Sanki birileri, milletimizin muhalefet enerjisini dışarılarda attırıyor. Bu gerçeği idrak etmez, ABD, AB ve İsrail eksenli politika sahiplerini sandığa gömmez isek, daha çok canlar veririz.

Mehmet Emin KOÇ / meminkoc@yenimesaj.com.tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.