23 Şubat 2006 Perşembe 00:00
İsrail'e 506 bin dönüm toprak!!!
Kilis eski Valisi Kütük: Sınırdaki 506 bin dönüm toprağın işletme hakkı bir İsrail şirketine devredilecek. Milli güvenlik tehdit altında ~|~

Merkeze atanan Kilis eski Aslan Kütük, Suriye ve Irak'ın kuzeyine sınır olan illerimizdeki 506 bin dönüm arazinin mayınlardan temizlenip işletme hakkının İsrail'e verilmek istenmesine, "Burası, Ortadoğu'ya sıfır nokta. Burnumuzun dibinde at koşturamazlar. Milli güvenliğimiz açısından tehdit oluşturur" diyerek isyan etti. Kütük, Kilis Valisi iken kendisinin bir proje hazırlayıp İl Özel İdare olarak mayın temizleme işinin yerli firma tarafından yapılmasını ve bu arazilerin de çiftçilere tahsis edilmesini önerdiğini belirterek, "Bizim endişemiz, İsrail'in buraya konuşlanması" dedi.

BM'nin kararına imza
Türkiye, Birleşmiş Milletler'in (BM) 2003 yılında aldığı "Kara Mayınlarının Temizlenmesi" kararına imza attı. Anlaşmaya göre; Türkiye'nin Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki illere ait 506 bin dönüm arazide bulunan yaklaşık 638 bin kara mayını, 10 yıl içinde temizlenecekti. Bakanlar Kurulu da 27 Haziran 2005'te mayınlı arazilerin temizlenmesi kararını aldı. Bu kararla, arazilerin tarımsal faaliyetlerde kullanılmasının yolu açıldı. Bunun için de ihale şartnamesi hazırlandı. Ancak ihale şartnamesi Resmi Gazete'de yer almadı. Nedeni ise, kararnamenin gizli ve hizmete özel olmasıydı. İhale Şartnamesi'nde ise "İhaleyi kazananlar, temizledikleri arazilerde 49 yıl boyunca tarımsal faaliyette bulunabilecek" ibaresi yer alıyordu. Halbuki bu olay gündeme geldiğinde, araziler temizlendikten sonra bölgedeki çiftçilerin kullanımına verilecekti. Ancak ihale şartnamesinde bu ibarenin yer almaması, kafalarda soru işareti yarattı. Böylelikle arazilerin, çiftçilere değil de, bölgede gözü olan İsrail'in eline geçmesi endişesi başladı.

Ulusal güvenlik

Bu endişeleri taşıyanların başında gelen Merkez Valisi Aslan Kütük, tanık olduğu ve yaşadığı olayları Tercüman'a anlattı. Kütük, Kilis Valisi olduğu dönemde, Mardin Valisi Temel Koçaklar, Şırnak Valisi Osman Güneş, Şanlıurfa Valisi Şemsettin Uzun, Gaziantep Valisi Lütfullah Bilgin ve Hatay Valisi Abdülkadir Sarı'yla birlikte geçen yıl temmuz ayında Ankara'da Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan başkanlığında bir toplantı yaptıklarını belirterek, "Bu toplantıda mayın temizle işinin yabancılara yaptırılması yönünde görüş hakimdi. Ben, kesinlikle yabancı firmalara verilmesine karşı çıktım. Bölgenin ulusal güvenlik açısından çok önemli bir yer olduğunu, Ortadoğu'ya sıfır noktada, sıcak bölgede yabancı bir firmanın at koşturmasını istemediğimi belirttim. Bana destek çıkan olmadı. Yabancı firmalar, 638 bin mayını temizlemek için önce 875 milyon dolar istemişler. Sonra bu fiyatı, 300 milyon dolara kadar düşürmüşler. Halbuki, yaptığımız araştırma sonucu benim bölgemdeki 178 bin kara mayınını temizleme maliyeti, 35 milyon doları geçmiyordu" dedi.

İsrail fırsat kolluyor

Kendisinin Kilis'teki mayınları temizlemek için hazırladığı bir projeyi, Bakanlar Kurulu ve Başbakan'a sunulmak üzere ilgili bakanlığa verdiğini, ayrıca Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'ne de taktim ettiğini belirten Kütük, "Benim projemde, İl Özel İdare'nin adına kurulacak Türk şirketinin patronluğunda bu iş bir Alman firma ile yapılacaktı. Temizleme işi bittikten sonra, bölge organik tarım için 5 bin civarında çiftçiye tahsis edilecekti. Ancak bir sonuç çıkmadı" dedi. Bölgenin temizliğinin yabancı şirketlere verilmesi için ihalelerin başladığını belirten Kütük, "İsrail firması gelecek, burnumuzun dibinde genetik deneme çiftlikleri kuracak. Hem topraklarımızı kirletmelerine izin vereceğiz, hem de denetimi kaçıracağız. Arazilerin başka ülke şirketine tahsisi girişimini, ülkem yararına değil, zararına görüyorum. Milli menfaatlerimize aykırı buluyorum. Böyle bir şey olamaz. Dünyanın hangi yerinde yabancı bir şirket böyle bir işi yapmış ki. Bu iş yerli firma eliyle yapılmalı, kullanım hakkı da mutlaka Türk vatandaşlarına verilmeli" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.