02 Ağustos 2006 Çarşamba 00:00
İsrail'in hamisi emperyalizm
İsrail'in Lübnan ve Gazze'de yaptıkları, Amerikan emperyalizminin uzantısı. Batı medyası da propagandaya teslim oluyor; ne Hizbullah'ın varoluş nedenine, ne de Hamas'ın neden iktidara geldiğine değiniyor. İngiltere'nin saygın gazetecilerinden John Pilger yazıyor ~|~

Ortadoğu'daki felaket, emperyal tiranlığın neticesi: Gazze'ye yönelik uzun süredir planlanan son saldırı ve Lübnan'ı ABD onayıyla yıkan İsrail operasyonu, Lübnan, Suriye ve İran'da Amerikan kuklalarını iktidara getirmeyi amaçlayan geniş bir kampanyanın parçası. Bu nedenle İsrailli tarihçi Ilan Pappe, "Ödeme günü geldi. Sıra vassalların dara düşen imparatorluğu kurtarmasında" diye yazıyor.

Filistinli doğrusunu yaptı
Dilin kötüye kullanımıyla ezeli ikiyüzlülük şeklinde tezahür eden ve emperyal niyetlere eşlik eden propaganda, son haftalarda tepe noktasına vardı. İşgal gücüne bağlı bir İsrail askeri meşru biçimde savaş esiri olarak alıkonuluyor. Ancak bu durum haberlere 'adam kaçırma' diye yansıyınca, daha çok Filistinli sivilin katli fitilleniyor. İsrail askerinin kaçırılmasından iki gün önce iki Filistinlinin alıkonulmasıysa ilgi uyandırmıyor. Af Örgütü'nün belgelediği gibi, İsrail hapishanelerindeki binlerce Filistinlinin çoğuna işkence yapılması kimseyi ilgilendirmiyor. Kaçırılan asker öyküsü, İsrail'in düzmece biçimde çekildiği Gazze'yi yine işgale yönelik planının sorgulanmasını engelledi. Hamas'ın tek yönlü ilan ettiği 16 aylık ateşkesin önemi, 'İsrail'i tanımaya' yönelik anlamsız tartışmada kayboldu. İsrail'in Gazze'de uyguladığı devlet terörü, dünyanın en yoğun yerleşime sahip bölgelerinden birine 9 bin top mermisi ateşlemesi, uçakların alçaktan uçuşuyla ses patlaması yaratması gözlerden kaçtı.

İsrail'in asıl düşmanı emperyal ABD
Alçaktan uçma emri veren Başbakan Olmert, "Gazze'de kimsenin uyumasını istemiyorum" derken, çocuklar aklına gelmedi. Filistinlilerin de kendilerini savunmak için Kassam roketleri fırlatıp sekiz İsrailliyi öldürmesi, İsrail'in BBC'de kurbanlaştırılması için yeterli oldu.

Washington'da sadece sömürgeci nakaratı duydum, gerçeğe rastlayamadım. Hizbullah'ın 'Suriye ve İran'dan destek' aldığı belirtilip,
bu ülkelere saldırı çağrısı yapılırken, ABD'nin hukuka saygısızlığı rekor kıran İsrail'e sağladığı 3 milyar dolarlık uçak ve silahlardan bahseden yok. Hamas'ın yükselişinin,

Filistinlilerin 50 yıldır maruz kaldığı zulme
cevap olduğu hiç anlatılmadığı gibi, Hizbullah'ın eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un 22 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan Lübnan işgaline direnme amacıyla kurulduğuna da değinilmiyor. İsrail'in yasadışı ve şiddet dolu bir biçimde Filistin'in geride kalan yüzde 22'lik bölümüne müdahale ettiğini, 11 bin evi yıktığını, insanların hastaneye ve okula gitmesini bir duvarla engellediğini dile getiren yok.
'İsrail'in varlığına yönelik tehdidin' uydurma olduğu, tehlikenin Araplar değil de, Siyonizm ve insancıl Yahudiliğin antitezi konumundaki Yahudi devletini koruma altına alan emperyal Amerika olduğu söylenmiyor.

Konunun esası, aslında Filistinlilerin maruz kaldığı adaletsizlik. Avrupa hükümetleri kenarda kaldı, sadece Hizbullah Filistin'in yardımına koştu. Medya iki İntifada sırasında Filistinlilerin çoğu zaman sapan ve taşla yaptığı kahramanca direnişe değinmedi. İsrail'in Batılı barış gönüllüleri Rachel Corrie ve Tom Hurndall'ı öldürmesi, Filistinlileri iyice yalnız bıraktı. BBC'nin bir programında, Maureen Lipman'ın tepki almadan "İsrailliler için insan hayatı ucuz değil, karşı taraf için ucuz" demesine izin verildi. Lipman'a İsrail'in telef ettiği Gazzeli çocukları göstermeli. Filistinli bir kadının hastaneye gitme isteği bilinçli olarak reddedildiği için İsrail barikatında bekletilen arabanın koltuğunda doğum yapmasını izletmeli. Babanın, buz gibi arazide taşıdığı yeni doğan evladının ölümüne şahit olmak zorunda kalışını izletmeli.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.