03 Mart 2012 Cumartesi 12:15
İşsizler ‘tarım çalışanı' gösterildi
RECEP BAHAR - ANALİZ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2011 Yılı Hane Halkı İşgücü Araştırması verilerine göre, Trabzon ve Samsun Türkiye'de en fazla tarımsal nüfusu barındıran bölge olarak öne çıkıyor.
İstanbul'da tarımsal istihdam 2011'de yüzde 0.5, Ankara'da yüzde 5, Bursa, Eskişehir ve Bilecik bölgesinde yüzde 12.1, İzmir'de yüzde 12.6; Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli bölgesinde yüzde 19.5 düzeyinde azalırken, en büyük tarım istihdamı  555 bin kişiyle Trabzon, 453 bin kişiyle Samsun bölgelerinde görülüyor! Buna karşın geri kalmış Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt'ten oluşan bölgede de tarımdaki istihdam 2011 yılında 11.1 puan düşüşle yüzde 28.1'den yüzde 17'ye inmiş.

İşsizler ‘tarım çalışanı' oldu az
Trabzon'da tarımsal aktivite dikkate alındığında böyle bir tarım çalışanı olmadığı açığa çıkıyor. Kentte yaklaşık 1 ay süreyle fındık ile 4 ay süreyle çay tarımı yapılıyor. Bu iki ürün dışında Karadeniz Bölgesi'nde Samsun ili hariç göze çarpan bir tarımsal faaliyet söz konusu değil. Bu çerçevede, TÜİK'in Trabzon ve Samsun'daki köyde arazisi olan işsizleri ‘tarım çalışanı' olarak sınıflandırdığı görüşü öne çıkıyor.

Tarım istihdamı da arttı
Verilere göre, tarımda istihdam 2011 yılında 460 bin kişi artmış! 2010 yılında 5 milyon 683 bin olan tarımdaki istihdam 2011 yılında 6 milyon 143 bine çıktı. Tarımın istihdamdaki payı ise yüzde 25.2'den yüzde 25.5'e yükseldi. Kırsal kesimden kentlere göçün arttığı bir ortamda, kentlerde yaşayanların yüzde 75 oranına ulaştığı bir süreçte, tarım kesiminde istihdam edilenlerin nasıl arttığı merak ediliyor. Burada kentlerde yaşayıp da, yaz mevsiminin bir bölümünde köylerine giderek, bir miktar tarımla iştigal eden kitlenin de ‘tarım çalışanı' olarak vasıflandırıldığı sanılıyor.
Nitekim Avrupa Birliği (AB) kriterlerine göre saptanan 26 istatistiki bölgeden üçünde tarımdaki istihdam yüzde 50'nin üzerinde seyrediyor. Bu bölgeler içinde Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan'dan oluşan bölgede tarımsal istihdam yüzde 55.8'e ulaşıyor. Kastamonu, Çankırı ve Sinop'tan oluşan bölgede halkın yüzde 53.8'i ile Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane'den oluşan bölgede ise halkın yüzde 53.6'sı tarımda çalışıyor! Bu oranlar Erzurum, Erzincan, Bayburt'tan oluşan bölgede yüzde 48.5, Samsun, Tokat, Çorum, Amasya'dan oluşan bölgede yüzde 45.5,  Manisa, Ayfonkarahisar, Kütahya ve Uşak'tan oluşan bölgede yüzde 44.7, Zonguldak, Karabük, Bartın'dan oluşan bölgede ise yüzde 43.2'ye ulaşıyor.
TÜİK'e göre, 2011 yılında Türkiye'de istihdam edilenlerin yüzde 25.5'i tarım, yüzde 19.5'i sanayi, yüzde 7'si inşaat, yüzde 48.1'i hizmetler sektöründe gerçekleşmişti. TÜİK'e göre 2011'de iş bulanların sayısı 431 bin. Tarımdaki istihdam artışı ise 460 bin... Demek ki, başka sektörlerde çalışan sayısı azalmış... Verilere göre kentsel alanda işsizlik oranının yüzde 11.9; kırsal kesimde ise yüzde 5.8 olarak hesaplanması da bu durumu açığa vuruyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.