25 Mayıs 2004 Salı 00:00
İstanbul üç parça

Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Sevgi Erenerol, İstanbul'un bir Amerikan çetesi tarafından 3'e bölünmek istendiğini söyledi. Erenerol, Heybeliada Ruhban Okulu'nda militan yetiştirilerek Anadolu'ya gönderilmek istendiğini belirtti

Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Sevgi Erenerol, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması halinde, okulda militan yetiştirileceğini ve bu militanların Anadolu'ya yayılacağını söyledi. Yeniden Misak?ı Milli Dergisi'nin Konya Şubesi'nde düzenlenen, 'Türkiye'de Misyonerlik Faaliyetleri' konulu konferansta konuşan Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Sevgi Erenerol, açılması gündeme gelen Heybeliada Ruhban Okulu'nda militan yetiştirilip, Anadolu'ya yayılacağını vurguladı.
Onların harp okulu
Erenerol, "Yunanistan'da bir papaz okulu var, isteseler orada~|~n öğrenci yetiştirip getirebilirler. Ama amaç papaz yetiştirmek değil. Orası onların Osmanlı'dan beri harp okullarıydı, orada militan yetiştiriyorlardı. Bu şekilde okulu tekrar faaliyete geçirip, Anadolu'nun her tarafına bu yetiştirdikleri papazları göndermeyi düşünüyorlar. Bu şartlar altında, Türkiye Cumhuriyeti devletinin buna amin demesi mümkün değil. Ne yazık ki son günlerde yurt dışı baskılarıyla, Avrupa Birliği'nin ilerleme raporlarında, Amerika'daki din ilişkileriyle ilgili hazırlanan raporlarda devamlı ruhban okulu meselesi konu ediliyor. Resmen bir dayatma başladı bu konuyla ilgili olarak. Türkiye'nin baskılardan kurtulması için yetkililer okulu açmaya sıcak bakıyorlar" dedi. Fener Rum Patriği Bortholomeus'un Türkiye'nin başına sorun olmaya başladığına işaret eden Erenerol, "Bu adam sadece dine ihanet etmiyor. Ortodoksların hepsini satıyor ve aynı şekilde Türkiye'ye de çok büyük bir sorun olmaya başlıyor. Şu ana kadar kimse bu papaza sen ne yapıyorsun, ne yapmak istiyorsun diye soru soramadı. Son olarak emrivaki ile yurt dışından 6 tane metropolit getirdi. Onun görüşeceği en yüksek devlet memuru Fatih Kaymakamı'dır. Bırakın Fatih Kaymakamı'nı, İstanbul Valisi'ni bile kaleye almıyor. O direkt olarak ya başbakanla ya Dış işleriyle görüşüyor. O da mecbur olduğu için, sorunlarını birine açması gerektiği için. Yoksa görüştüğü ya Bush oluyor ya Schröder ya da Blair" şeklinde konuştu.

İstanbul 3'e bölünecek

Erenerol, İstanbul'un bir Amerikan çetesi tarafından 3'e bölünmek istendiği iddiasında bulundu. Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde, bu olayın basına da yansıdığını hatırlatan Erenerol, şunları söyledi: "Amerika'nın başındaki çetenin bütün istediği, İstanbul'un 3'e bölünmesi. Bir zamanlar 50 milyar dolar teklif etmişlerdi. İstanbul eğer 3'e bölünürse, daha rahat idare edilir düşüncesindeler" diye konuştu.

Son yıllarda yabancı dil öğrenilmesi için herkesin İngilizce'ye yönlendirildiğini belirten Erenerol, "Sadece okullarda değil, mecliste bile milletvekillerine dersler veriliyor. Amaç, Türk insanının bilgili olması, lisanlar bilmesi değil. Yarın öbür gün efendiler emrettiğinde, biz köleler, onların emirlerini yerine getirirken konuştuklarını anlayalım diye. 100?150 kelimelik İngilizce öğrenmek için mecbur ediliyoruz. Din de aynı durumda. Onların bir tek dini var, bütün insanlığı o dine yönlendirmektedirler."

Pontus'u jandarma önledi

Erenerol, konferansta son olarak, Trabzon'daki Pontus faaliyetlerine değindi. Yunanistan'ın organize ettiği ekipler tarafından yıllarca Pontus faaliyetleri yapıldığını, bunun önüne ise Jandarma Komutanlığı ekiplerinin geçtiğini söyleyen Erenerol, "Trabzon'daki Pontus faaliyetleri, Yunanistan'ın özellikle organize ettiği ekiplerce yıllarca yapıldı. Meşhur bir yazar vardı, Yorgo Andiaris. Bir yıl içerisinde 47 kez Trabzon'a gidip geldi. Ancak 48. kez bizimkiler uyanmışlar, sen niye gidip geliyorsun diye sormuşlar ve ondan sonra da müsaade etmemişler. Ama o, birçok çocuğu kendi ülkesine götürüp devşirdi. Şu an Jandarma Komutanlığı'nda bazı yetkililer, bu konuya çok duyarlı davranıyorlar. Oradaki çalışmaların büyük bölümünün önü alındı" diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.