24 Eylül 2004 Cuma 00:00
İstanbul Üniversitesi'nde deprem
Cumhurbaşkanı Sezer, YÖK Genel Kararı'nın üzerine

İÜ Rektörü Kemal Alemdaroğlu'nu görevinden aldı. Alemdaroğlu'nun yerine Hukuk Fakültesi Dekanı

Tankut Centel atandı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in YÖK'ün kararı uyarınca Rektör Kemal Alemdaroğlu'nu görevinden alması İstanbul Üniversitesi'nde gergin saatlerin yaşanmasına neden oldu. İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun görevden alınmasına ilişkin karar, dün sabah Resmi Gazete'de yayınlandı. Kemal Alemdaroğlu'nun görevden alınması üzerine, dün sabah toplanan İstanbul Üniversitesi Senatosu ve Yönetim Kurulu üyelerinin oybirliği ile istifa ettiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in YÖK'ün kararı uyarınca Rektör Kemal Alemdaroğlu'nu görevinden alması İstanbul Üniversitesi'nde gergin saatlerin yaşanmasına neden oldu.

Resmiyet kazandı

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun görevden alınmasına ilişkin karar, dün sabah Resmi Gazete'de yayınlandı.

Cumhurbaşkanlığı'nın söz ~|~konusu kararında, "İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Yalçın Alemdaroğlu, Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 3 Eylül 2004 günlü, 2004.9.63 sayılı Kararı nedeniyle, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Yasası'nın ek 1. maddesi uyarınca, Rektörlük görevinden alınmıştır" denildi.

Yüksek Öğretim Yasası'nın ek 1. maddesi ise şöyle: "Üniversite rektörleri, fakülte dekanları, enstitü ve yüksekokul müdürleri ile bunların yardımcıları ve bölüm başkanları, gerektiğinde bu Kanunda belirtilen süreleri dolmadan tayinlerindeki usule uygun olarak görevlerinden alınabilirler."

Alemdaroğlu kendini

savundu

Sezer'in Yükseköğretim Genel Kurulu'nun kararının ardından İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü görevinden alınmasını kararlaştırdığı Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, "YÖK beni gündem dışı, soruşturma açmadan, savunma almadan ve de hukuki eksikliği olan yasa maddesinden görevden alıp, diğer taraftan kamuoyu önünde 'hayır biz görevden almadık, ihraç etmedik, tespit yaptık' diyorsa, YÖK'ün Sayın Başkanı'nın ve benim aleyhimde karar verenlerin takdirini kamuoyuna bırakıyorum" dedi. Prof. Dr. Alemdaroğlu, dün sabah rektörlük yerine İÜ Cerrahpaşa TıpFakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı'na geldi.

Resmi Gazete'de yer alan "YÖK'ün kararı ve 2547 Sayılı Yasa'nın ek 1 maddesinde konunun açık şekilde yazıldığını" anlatan Prof. Dr. Alemdaroğlu, şöyle konuştu: "Dikkat edilirse, YÖK'ün Sayın Başkanı 1?2 hafta öncesi 'biz herhangi bir karar almadık, YÖK Genel Kurulu herhangi bir karar vermedi, sadece durum tespiti yapıp, yani yargı kararlarına tam uymuyor, eksik uyguluyor, geciktirerek uyguluyor gibi tespiti, Cumhurbaşkanı'na arz ettik' demişlerdi. Halbuki Sayın Cumhurbaşkanı'nın Resmi Gazete'de çıkan yazıya göre, 'Alemdaroğlu, Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 03.09.2004 günlü, 2004.9.63 sayılı kararı nedeniyle, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Yasası'nın ek 1. maddesi uyarınca Rektörlük görevinden alınmıştır' deniyor."

İÜ Senatosu da istifa etti

Alemdaroğlu'nun görevden alınması üzerine İstanbul Üniversitesi Senatosu ve Yönetim Kurulu üyelerinin oybirliği ile istifa ettiği bildirildi.

İÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: "İstanbul Üniversitesi Senato ve Yönetim Kurulu Üyelerinin, 23 Eylül 2004 tarihli toplantısında, oybirliği ile aşağıdaki karara varılmıştır. Son günlerde İstanbul Üniversitesi Rektörü'ne yönelik görüntüsü içinde gerçekleşen İstanbul Üniversitesi tüzel kişiliğine yönelik karar Senato ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından kabule şayan görülmediğinden, toplantıya katılan tüm Senato ve Yönetim Kurulu Üyeleri oybirliği ile istifa etmiştir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137