02 Ekim 2005 Pazar 00:00
İşte Avrupa bu!
AB'nin son tavrı AB yanlılarını da Avrupa karşıtı haline getirdi. AKP Hükümeti'ne
yakınlığı ile tanınan Milliyet'ten Taha Akyol'un dünkü yorumu bu durumu özetliyor. ~|~

Avrupa konusunda Türkiye bir hayli tecrübeye sahiptir. 1856'da büyük diplomat Sadrazam Âli Paşa Paris Antlaşması'nı imzaladı. Buna göre Osmanlı, "Avrupa devletler hukuku camiasının bir üyesi" oluyordu. Böylece toprak bütünlüğü, iç işlerine karışmama gibi ilkeler Osmanlı için de geçerli olacaktı. Osmanlı da "Islahat Fermanı"nı yayımlıyordu.
Fakat Âli Paşa, vasiyetnamesinde Avrupa'nın kötü niyetinden çok şikâyet eder. Bundan çok zarar gören Osmanlı, aynı zamanda, 1856?1876 yılları arasında yirmi yıllık bir barış ve gelişme dönemini de iyi değerlendirdi.
1856 Rus Savaşı'ndan sonra Abdülhamit zamanındaki 30 yıllık nispi barış döneminde, Avrupa'nın pek çok kötü niyetli siyasetiyle karşılaştık ama eğitim ve ekonomide önemli gelişmeleri de kaydettik.
Sonra, Meclisi Mebusan Reisi Ahmet Rıza Bey, "Avrupa'nın Doğu Siyasetinin Ahlaken İflası" kitabını yazdı... Cumhuriyet, Avrupa'ya karşı verilen Kurtuluş Savaşı ile kuruldu! Bununla birlikte, Avrupa'yı örnek aldı. "Hür Dünya"ya katıldık, NATO'ya, OECD'ye girdik. 1960'tan beri AB yolundayız. Bunlar gelişmemizi hızlandırdı ama aynı zamanda Avrupa ve ABD ile çok kavgalarımız da oldu.

Avrupa sözünde durmuyor
Bugün de 3 Ekim'e çeyrek kala işte yine "Avrupa'nın Doğu Siyasetinin Ahlaken İflası"na şahit oluyoruz. Geçen yıl 17 Aralık'ta attıkları imzanın mürekkebi kurumadan, önümüze yeni engeller koyuyorlar! Yunanistan ve Rum Yönetimi, AB'ye girerken "Türkiye'yi engellemeyeceğiz" diye yazılı taahhütte bulunmuştu. Ama nelerin olduğu belli! Aralık 1999'da Avrupa Birliği Ecevit hükümetine resmi mektup göndererek, "Türkiye'nin AB'ye üye olmasıyla Kıbrıs sorunu arasında hiçbir bağlantı kurulmayacak" diye teminat vermişti. Bırakın bağlantıyı, müzakerelerin yürümesi için "şart" haline getiriyorlar! Hırvatistan bile bizim sorunumuz haline getirildi! Evet, "Avrupa'nın Doğu Siyasetinin Ahlaken İflası" ile bilmem kaçıncı defa karşılaşıyoruz!

Avusturya Hırvatistan'a neden arka çıkıyor?
AVUSTURYA, Katolik bir millet, Osmanlı ile aynı dönemde dağılan "Avusturya?Macaristan İmparatorluğu"nun çekirdek ülkesi... Hırvatistan da Katolik ve eski Avusturya?Macaristan İmparatorluğu'nun eyaleti!
1867'den 1914'e uzanan süreçte, Ortodoks Sırbistan, ırkdaşı ve dindaşı Rusya safında, Katolik Hırvatistan ise Avusturya tarafında... Avusturya Sırbistan'ı askeri güçle cezalandırmak istiyor... Gavrilo Princip adlı 19 yaşında bir Sırp terörist Avusturya Veliahtı Arşidük Ferdinand'ı Saraybosna'da öldürüyor ve Birinci Dünya Savaşı patlıyor!
Bugün... Savaş suçlusu Hırvat General Ante Gotovina'nın yakalanması için Uluslararası Mahkeme'nin kararı var; Hırvat hükümeti bu kararı tanımıyor! AB da bu gerekçeyle Hırvatistan'la müzakereleri askıya alıyor.
Ve Avusturya hükümeti, Türkiye ile müzakerelerin başlamasını engellemeye, savaş suçlusunu koruyan Hırvatistan'la müzakereleri başlatmaya çalışıyor!
Pardon, "Kopenhag kriterleri" mi demişlerdi?!!
Evet, diyorum ki:
"Rumların ve Avusturya'nın taleplerini içeren bir Çerçeve Belgesi çıkarsa, Türkiye masaya oturmamalıdır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.