31 Temmuz 2005 Pazar 00:00
İşte deklarasyon

İşte 6 maddelik Kıbrıs Deklarasyonu ''Türkiye'nin uluslararası pratik açısından fazla bir anlam taşımayan Kıbrıs'la ilgili deklarasyonu'' metni 6 maddeden oluşuyor. Deklarasyon metni şöyle:
''1. Türkiye, Kıbrıs sorununa siyasi bir çözüm bulunması yönündeki kararlılığını muhafaza etmektedir ve bu yöndeki tutumunu da açıkça ortaya koymuştur. Bu doğrultuda Türkiye, BM Genel Sekreteri'nin iki?kesimli yeni bir ortaklık devleti kurulmasını hedefleyen kapsamlı çözüme ulaşma yönündeki çabalarını desteklemeyi sürdürecektir. Adil ve kalıcı bir çözüm, bölgede barışa, istikrara ve uyumlu ilişkilerin tesisine önemli bir katkıda bulunacaktır.
2. İşbu Protokol'de atıfta bulunulan Kıbrıs Cumhuriyeti, 1960'ta kurulan asıl ortaklık devleti değildir.
3. Türkiye bu nedenle, Kıbrıs Rum makamlarının, hali hazırda olduğu gibi, Kıbrıs'ta sadece ara bölgenin güneyinde otorite, denetim ve yetki icra ettiği ve Kıbrıs Türk halkını temsil etmediği şeklindeki tutumunu sürdürecek ve anılan makamların tasarruflarını buna göre muameleye tabi tutacaktır.
4. Türkiye bu Protokol'ün imzalanması, onaylanması ve uygulanmasının, Protokol'de atıfta bulunulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin herhangi bir biçimde tanınması anlamına gelmediğini ve Türkiye'nin 1960 Garanti, İttifak ve Kuruluş Anlaşmalarından kaynaklanan hak ve mükellefiyetlerini haleldar etmediğini beyan eder.
5. Türkiye, işbu Protokol'e taraf olmasının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile mevcut ilişkilerini değiştirmeyeceğini teyit eder.
6. Kapsamlı bir çözüm bulununcaya değin, Türkiye'nin Kıbrıs'a ilişkin tutumu değişmeyecektir. Türkiye, Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözüm sonucunda oluşacak yeni ortaklık devleti ile ilişkiler tesis etmeye hazır olduğunu beyan eder.''
AB çok memnun
AB Dönem Başkanlığı, "Türkiye'nin, Aralık 2004'deki AB Zirvesi'nin sonuçlarına uygun olarak, Gümrük Birliği Ek Protokolü'nü imzalamasını memnuniyetle karşıladığını" bildirdi. İngiltere Dönem Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Dönem başkanlığının, Türkiye'nin, kendi adına, Kıbrıs'a ilişkin uzun süreli politikasını tekrar teyit ettiği deklarasyonunu not ettikleri" belirtildi. Açıklamada, dönem başkanlığının, "Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin 16 Nisan 2003'te Katılım Anlaşması'nı imzaladığını, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, 1 Mayıs 2004'de AB'nin tam üyesi olduğunu ve AB'nin belirlediği tutumunun, uluslararası hukukun bir parçası olarak sadece Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanıma yönünde olduğunu hatırlattığı" kaydedildi. AB Dönem başkanlığının, Türkiye'nin, deklarasyonda, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm getirilmesi çabalarına yönelik devam eden bağlılığını ifade etmesinden duyduğu memnuniyetin dile getirildiği açıklamada, dönem başkanlığının, AB'nin bina edildiği prensiplere uygun olarak, adil ve kalıcı bir çözümün bölgede barış, istikrar ve uyumlu ilişkilere katkı sağlayacağı görüşüne katıldığı belirtildi.

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137