19 Mayıs 2005 Perşembe 00:00
İŞTE GERÇEK YÜZLERİ

'Başörtüsü yasağını çözecek diye AKP'ye oy verenler'
derin bir hayal kırıklığı içinde olmalı çünkü iktidar partisi dün AİHM'deki duruşmada açık açık başörtüsü yasağının üniversitelerde sürmesi için savunma yaptı!

*Bunlar mı çözecek?

Türk halkının büyük bir kesimi 3 Kasım 2002'deki seçimlerde "mütedeyyin kitlenin özgürlük alanını genişletmesi ve üniversitelerde kronik bir biçimde süregelen başörtüsü problemine çözüm getirmesi" için AKP'ye oy vermişti. Tüm beklentiler boş çıktı. Heyhat ki heyhat!!! MGK Genel Sekreterliği'ne bile sivil bir şahıs atayabilen AKP iktidarı, başörtüsü sorununu çözmek bir yana yasağı kalıcılaştırmak için adım üstüne adım atıyor.

*AKP'den çifte düğüm

Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığındaki hükümet, yasağın takviyesi için evvela 7 Mayıs 2004'te Anayasa'nın 90. maddesini "Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır" şeklinde değiştirdi. Teröristbaşı Apo'ya yeniden yargılama yolu açan bu değişiklik, başörtüsü yasağına atılmış güçlü bir düğüme dönüştü. AİHM'de dün görüşülen ve yaklaşık bir saat süren duruşmada, Türk hükümetinin görüşlerini avukat Münci Özmen savunurken, Leyla Şahin'in avukatlığını Kazım Berzek üstlendi.
Tarafların görüşlerini dinleyen Büyük Daire, kararını ileri bir tarihte verecek.
AİHM Başkanı Luzius Wildhaber, kararın 4?5 aydan önce çıkmayacağını söyledi.
Duruşmada Leyla Şahin'in avukatı Berzek, Türkiye'nin eğitim özgürlüğü ile din ve vicdan özgürlüğünü ihlal ettiği yolunda daha önce 4. Daire'de yapılan savunmayı tekrarladı.

~|~ Avrupa'nın hiçbir ülkesinde üniversitelerde türban yasağı olmadığını savunan Berzek, Fransa'daki yeni uygulamanın da sadece reşit olmayanlar için geçerli olduğunu söyledi.
Berzek, Türkiye'de laiklik anlayışının farklı değerlendirildiği ve din özgürlüğüne kısıtlamalar getirildiği görüşünü savundu.
AKP yasağı savundu
AKP hükümetinin avukatı Özmen ise yaptığı konuşmada, temyiz niteliğindeki Büyük Daire'nin daha önce Türkiye'nin ihlalde bulunmadığı görüşüne hükmeden 4. Daire'nin kararını teyit etmesini beklediklerini söyledi.
Devletlerin kendi yetkilerini kullanarak eğitimde düzenleme yapma hakkına sahip olduğunu kaydeden Özmen, hükümetin özgürlüklerin kapsamını genişletmekten yana olduğunu ifade etti.
Leyla Şahin, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olarak 1998 yılında derslere türban takarak girmekte ısrar etmesi sonucu aldığı disiplin cezasının insan hakları ihlali olduğu gerekçesiyle AİHM'de dava açmıştı. AİHM'nin 29 Haziran 2004 tarihinde Türkiye'nin insan hakları ihlalinde bulunmadığı kararını vermesi üzerine, Şahin'in avukatları, davanın temyiz niteliği taşıyan Büyük Daire'de görüşülmesini istemişlerdi.
     
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137