14 Mayıs 2003 Çarşamba 00:00
İşte yeni Ceza Kanunu

Yeni Türk Ceza Kanunu Tasarısı, Meclis'e sevkedildi. Tasarıya göre, soykırım suç olarak kabul ediliyor, işkenceye ağır ceza geliyor
Türk Ceza Kanunu'nu Değiştiren Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

TCK'nın dilinin sadeleştirildiği tasarıda, cezalar ve miktarları da suçların ağırlık derecesine ve günün şartlarına göre yeniden düzenleniyor. Ağır hapis ve hapis cezası ayrımı kaldırılıyor. Hafif hapis sadece cürüm ve kabahat ayrımı nedeniyle muhafaza ediliyor. İdam cezası yerine infaz koşulları farklı ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezası getiriliyor.

Şirketler de sorumlu olacak

Özel hukuk tüzel kişilerine (şirketler, vakıflar, dernekler) de cezai sorumluluk getiriliyor. Ekonomik ve örgütlü suçlardaki artışta özel hukuk tüzel kişilerinin önemli bir payı bulunduğu gerekçesiyle tüzel kişi, sahtecilik, vergi suçları, mali suçlar işleyebilen bir sosyal varlık ol~|~arak ele alınıyor ve ceza öngörülüyor.

Eve giren hırsızı öldürene ceza yok

Meşru savunmanın her türlü haksız saldırıya karşı yapılabileceği hüküm altına alınıyor. Böylece mal varlığına yönelik saldırılar da meşru savunmanın kapsamına alınıyor. Meşru savunmada uğranılan saldırı ile onu defetmek için kullanılan kuvvet arasında, zorunluluk halinde ise karşılaşılan tehlikenin ağırlığı ile kullanılan vasıta arasında orantı bulunması şartı aranıyor.

Hafif ve ağır tahrik ayrımı kaldırılarak bu konuda hakime geniş takdir yetkisi veriliyor.

Kamu adına çalışma cezası

Kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezalar suçlunun kişiliğine, davranışlarına ve suçun işlenmesindeki özelliklerine göre mahkemece, bir yılı geçmemek ve rızası bulunmak koşuluyla kamuya yararlı bir işte çalıştırılmaya çevrilebilecek.

Elektronik kelepçe

Hükümlülük süresi 6 ayı geçmeyen kadınların cezalarının elektronik bir alete bağlanmak suretiyle oturdukları yerde çektirilmesine, hükümlü ve cumhuriyet savcısının talebi üzerine mahkemece karar verilebilecek. Yabancı ülkelerde uygulandığı gibi kadın mahkuma bir elektronik bilezik takmak suretiyle cezasını oturduğu yerde çekmesi ve bu bilezik yardımıyla kontrol edilmesi sağlanacak.

Göçmen kaçakçılığı suç

Tasarı, özellikle yoksulluk nedeniyle oluşan ve uluslararası alanda yoğun bir şekilde ortaya çıkan ve sınır aşan suç örgütlerince gerçekleştirilen göçmen kaçakçılığına da ceza öngörüyor.

Ötenaziye 1 yıl ceza

Tasarı, iyileşmesi mümkün olmayan ve ileri derecede acı veren, çekilmez derecede ağrılı bir hastalığa tutulmuş bulunan bir kimsenin ıstıraplarına son vermek maksadıyla işlenen adam öldürme fiili için 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

İşkenceye ağır ceza

Tasarı, işkencenin memur veya bir kamu hizmeti ile yükümlü bulunankimselerce görevlerinin icrası dolayısıyla işlenmesi halinde, 5 yıldan10 yıla kadar hapis cezasını gerektiren "nitelikli işkence" olarak sayıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100