22 Ekim 2005 Cumartesi 00:00
Jet onay!
AKP'nin, Anayasa'nın bütçeyle ilgili 5 maddesinde değişiklik yapılması amacıyla hazırladığı teklif, aynen kabul edildi ~|~

AKP'nin, Anayasa'nın bütçeyle ilgili 5 maddesinde değişiklik yapılması amacıyla hazırladığı teklif, TBMM Anayasa Komisyonu'nda aynen kabul edildi. Teklif görüşülürken, CHP'li milletvekillerinin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkındaki iddiaları gündeme getirmesi tartışmalara neden oldu. Teklife göre, YÖK'ün bütçesi 'merkezi yönetime' bağlanıyor.

AKP'nin, Anayasa'nın bütçeyle ilgili 5 maddesinde değişiklik yapılması amacıyla hazırladığı teklif, TBMM Anayasa Komisyonu'nda aynen kabul edildi.
Teklif, Anayasa'nın "yükseköğretim kurumları"nı düzenleyen 130, 'Sayıştay'ı düzenleyen 160, "bütçenin hazırlanması ve uygulanması"nı düzenleyen 161, "bütçenin görüşülmesi"ni düzenleyen 162 ve "bütçelerde değişiklik yapılabilme esasları"nı düzenleyen 163. maddelerinde değişiklik öngörüyor.
Teklifin 1. maddesinde, yükseköğretim kurumlarını düzenleyen 130. maddenin 8. fıkrasında geçen "genel ve katma bütçelerin" ibaresi yerine,  "merkezi yönetim bütçesinin" şeklinde değiştirilmesi öngörülüyor.
Anayasa'nın, "Sayıştay" başlıklı 160. maddesinde yer alan ''genel ve katma bütçeli dairelerin" ibaresi, "kanunla belirlenen genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin" şeklinde değiştirilmesi isteniyor.

TBMM Anasaya Komisyonu'nda Anayasa değişikliği teklifi görüşülürken, CHP'li milletvekillerinin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkındaki
iddiaları gündeme getirmesi tartışmalara neden oldu.

 CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, sorumlu muhalefet anlayışı içinde değişikliği engelleyici tavır içinde olmayacaklarını söyledi.
Bütçe anlayışındaki değişikliğin uygulanabilmesinin siyasi irade ve kararlılık gerektireceğini belirten Kart, Unakıtan'ın kayıtdışı ekonominin kayıt altına alınmasının önemini içeren sözlerini hatırlattı. Kart,"Trajik ve ironik olan şu; Bu bütçenin uygulayıcısı olan Sayın Maliye Bakanı'nın bizzat kendisi kayıtdışı... Bunun uygulayıcısı olacak kişi, kayıtdışı ve illegal ilişkiler içinde" dedi.
Komisyon Başkanı Burhan Kuzu ve AKP'li üyelerin "Nereden çıkarıyorsun bunu, mahkeme kararı mı var?" itirazına karşılık sözlerini sürdüren Kart, "Burada Galataport hakkındaki iddiaları mı anlatayım? Kayıtdışı ekonominin kayıt altına alınmasına öncelikle Sayın Başbakan, bakanlar ve çevresindeki dar kadrodan başlamak gerekir. Sayın Maliye Bakanı, 3 Kasım 2002'den önce de olduğu gibi sonra da illegal ve hukuk dışı ilişkilerini sürdürüyor" iddiasında bulundu.
AKP'li üyelerin, "Elinizde mahkeme kararı var mı?" diye tepki göstermeleri üzerine Kart, "Maliye Bakanı Unakıtan hakkında 150 milyar liralık hayali ihracat ve sahte bölge düzenlemek suçlaması var" dedi.
Komisyon Başkanı Kuzu'nun mahkeme kararı olmadan hiç kimsenin suçlanamayacağı uyarısı üzerine Kart, AKP'nin dokunulmazlık konusundaki tavrı nedeniyle Unakıtan'ın yargılanamadığını söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137