01 Aralık 2008 Pazartesi 00:00
Kabe'nin yeni örtüsü hazır

Arefe gününden bir gün önce Kabe'ye giydirilecek 44 metre eninde ve 14 metre yüksekliğindeki örtünün dokunması tamamlandı. Örtü, Kabe'nin anahtarı ve örtüsünü muhafaza hizmetini sürdüren Şeybe ailesine teslim edildi.
~|~

 

 

 

M. Emin Koç - Mekke 

Arefe günüden bir gün önceki Tevriye gününde Kabe'ye giydirilecek olan örtünün dokunma işlemi tamamlandı. Örtü, geleneksel olarak Kabe'nin anahtarı ve örtüsünü muhafaza hizmetini sürdüren Şeybe ailesine teslim edildi.
Mescid-i Haram ve Ravza-i Mutahhara'dan sorumlu yetkili Salih ibn Abdurruhman el Hüseyin, dokuması tamamlanan Kabe örtüsünü, Kureyş kabilesinin bir kolu olan Şeybe Ailesinin solunum cihazına bağlı en yaşlı üyesi Abdülaziz eş-Şeybî'ye törenle teslim etti.

1600 yıllık gelenek
Geleneksel olarak Kabe örtüsü, Peygamber Efendimiz`in (sav) dedesi Abdülmüttalip`in 5 kuşak öncesinden dedeleri ile birleştiği Kusay`ın günümüze kadar devam eden ailesinin en yaşlı üyesine veriliyor.

200 kişi 3 ayda dokudu
Yaklaşık 44 metre eninde ve 14 metre yüksekliğindeki örtü, 200 kişinin Kabe-i Şerif Dokuma Fabrikası'nda 3 aylık hummalı çalışmasıyla dokundu. 8.5 milyon YTL'ye mal olan örtünün jakart dokumasında, saf ipek iplik ve altın suyuna batırılmış gümüş ibrişimler kullanıldı. Üzerinde Kabe ve Hac ile ilgili ayetlerin yanı sıra Allah'ın isimlerinin yazılı olduğu örtü, Arefe gününden bir gün önce zemzem ve gül suyu karışımıyla yıkanacak olan Kabe'ye giydirilecek. Örtünün değişimi esnasında ise yaklaşık 4 milyon hacı, Haccın şartlarından olan vakfe için Arafat'ta olacak.

Osmanlı, Mısır'da dokutuyordu
Osmanlı döneminde Kabe örtüsü Mısır'da dokutularak dönemin alim ve salih kişilerinin dua ve niyazlarıyla, aynı şekilde Kureyş kabilesinin Şeybe ailesinin gözetiminde Kabe'ye giydirilirdi. Osmanlı döneminde Kabe örtüsünün değiştirilme günlerinde, İstanbul'dan çıkartılan Surre alaylarıyla, Peygamber Efendimizin ve Kabe'nin komşuları olarak kabul edilen Mekke ve Medine sakinlerine keseler dolusu altınlar bağışlanırdı. Ayrıca Mekke ve Medine için yılda 15 bin ton civarında yemeklik buğday gönderilirdi. Örtüsü değiştirilecek olan Kabe'nin eski örtüsü ise, İslam ülkelerinin devlet büyüklerine ve elçilik mensuplarına parça parça dağıtılmaktadır.

Seneye hac fiyatları artacak
Öte yandan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Mekke-i Mükerreme'deki Ateşelik binasında yaptığı basın toplantısında, önümüzdeki sene hac fiyatlarının artacağını açıkladı. Bardakoğlu, hac hizmetlerinin maliyetlerinin artması sebebiyle fiyatların artacağına dikkat çekti.
Bu yıl Avrupa'dan ve Türkiye'den 135 bin civarında Türk hacı adayı, Arafat'a çıkartılacak. Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, hacıların 650 otobüsle üç seferde Arafat'a nakledileceğini anlattı. Başkan Bardakoğlu, vekaleten alınan kurban paraların, toplayan vakıf veya tüzel kişiler tarafından reklam ve tanıtım hizmetleri için kullanılamayacağının da altını çizdi. Bardakoğlu, vatandaşın vekaletini verdiği kurban ve zekat paralarının yerine ulaşmadığı ortaya çıkması durumunda ise, o kurban ve zekat sahibinin halinin yerinde olması durumda iade etmesi, yeniden kurbanını kesmesi ve zekatını vermesi gerektiğini belirtti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137