13 Ekim 2006 Cuma 00:00
Kablo TV yayınları kesildi
Kablo TV yayınları ile ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. TMSF'nin dün bazı il ve ilçelerdeki cihazları sökerek haczetmesiyle Kablo TV yayınları kesildi. Anlaşm aakşam sağlandı. ~|~

 


TMSF'nin dün bazı il ve ilçelerdeki cihazları sökerek haczetmesiyle Kablo TV yayınları kesildi. Türksat, yapılan uygulamanın "haksız ve hukuka aykırı" olduğunu belirterek hukuki yollara başvuracağını açıkladı. Türksat ayrıca kamu maliyesinin zarar görmemesi için bu bölgelerde yeni cihazların takılmayacağını duyurdu. Akşam saatlerinde ise iki kurum anlaşmaya vardı.

TMSF: HACİZ UYGULADIK
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Kablonet'e ait bazı il ve ilçelerde bulunan iş yerlerindeki malların haczedilerek şirket çalışanlarına yediemin olarak teslim edildiğini bildirdi. TMSF'den yapılan açıklamada, kurumun amme borçlularından Kablonet İletişim Sistemleri San. ve Tic. AŞ hakkında 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamında takip yapıldığı hatırlatıldı, bu kapsamda Kablonet'e ait Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Tekirdağ, Yalova ve bazı ilçelerde bulunan kablolu TV yayın makineleri dahil iş yerlerindeki malların haczedilerek şirket çalışanlarına yediemin olarak teslim edildiği bildirildi.

Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ'nin hacizli malların kendisine ait olduğu iddiası ile davalar açtığı anımsatılan açıklamada, bu doğrultuda mahkemelerden hacizlerin ertelenmesini ve satış işlemlerin durdurulması konusunda tedbir talebinde bulunulduğu, bazı dosyalarda tedbir talebinin kabul edildiği bazı dosyalarda ise reddedildiği belirtildi.
Açıklamada, mahkemece, haczin ertelenmesi konusunda tedbir kararı verilmeyen Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Çorlu, Yalova ve Gebze'de bulunan hacizli malların bir kısmının bugün teknik elemanlar aracılığı ile sökülerek muhafaza altına alındığı kaydedildi.

TÜRKSAT: YENİ CİHAZLAR TAKILAMAYACAK
Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş, bazı bölgelerdeki Kablo TV yayınlarındaki kesintinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından teçhizat ve sistemlerin sökülmesinden kaynaklandığını, kamu maliyesinin zarar görmemesi için bu bölgelerde yeni cihazların takılmayacağını bildirdi.
Şirket, TMSF yetkilileri hakkında hukuki tüm hakların kullanılacağını duyurdu.
Türksat A.Ş'den yapılan yazılı açıklamada, bugün saat 10.00'dan itibaren Ankara-Çankaya, İstanbul-Avrupa yakasının bir kısmı, İzmir, Antalya, Yalova- Çerkezköy, Bursa-Tekirdağ-Çorlu, Kocaeli-Gebze ve Yalova bölgelerinde TMSF'nin "haksız ve hukuka aykırı müdahaleleri" ile Kablo TV yayınlarının kesildiği belirtildi.

TMSF'nin, 5411 Sayılı Bankacılık Yasasının verdiği yetkiyle ancak borçluların üçüncü kişilerdeki mallarını haczedebileceği ifade edilen açıklamada şöyle devam edildi: "Oysa Türksat A.Ş'nin sahip olduğu altyapı, sistem ve teçhizatların tamamı kanunla kendisine verilmiştir. TMSF'ye borçlu bulunan hiçbir kişi veya kuruluşun Türksat A.Ş yedinde hiçbir malı ve alacağı yoktur. Tüm bu gerçeklere rağmen TMSF tarafından haciz işlemi yapılmıştır. Bu haciz işlemlerine karşı Türksat A.Ş tarafından gerekli davalar açılmıştır. Ancak, bu davalar henüz sonuçlanmadan, haciz işlemi yapılan borçlu Kablonet A.Ş'nin bu tesislerde faaliyetlerinin menine dair Türksat A.Ş tarafından alınan tedbir kararlarına rağmen, mahkeme kararları dahi hiçe sayılarak, TMSF tarafından söz konusu teçhizat ve sistemler sökülmüş ve abonelerin yayın almaları engellenmiştir.
Türksat A.Ş, daha önce TMSF tarafından yapılan bu işlemlere karşı yeni teçhizatlar alarak, abonelerimizin mağdur olmasının önüne geçmeye çalışmıştır.
Buna karşın, TMSF'nin devlet kaynağıyla onlarca yerde eşzamanlı sökme işlemi yapmış bulunması, asıl amacın, para tahsilatı değil Türksat A.Ş'yi zarara uğratmak olduğunu çok açık bir şekilde göstermektedir. Kamu maliyesinin daha fazla zarar görmemesi, söz konusu cihazların yurt dışından tedarik ediliyor olması ve takılacak yeni cihazların da sökülmeleri ihtimalinin bulunması sebebiyle belirtilen yerlerde yeni cihazların takılmaları mümkün olamayacaktır.
Yaşanan bu olumsuz durum ve yayın kesintilerinin müsebbibinin TMSF olması nedeniyle TMSF yetkilileri hakkında hukuki tüm haklarımız kullanılacaktır.
Abone mağduriyetlerinden dolayı tüm abonelerimizden özür dilemekteyiz."
 
AKŞAM SAATLERİNDE UZLAŞMA SAĞLANDI
İki kurum arasında gün boyu süren görüşmelerin ardından akşam saatlerinde uzlaşma açıklaması geldi. Türksat'ın, Fon'a, birikmiş borçların ödeneceği taahhüdünü iletmesinin ardından, TMSF, daha önce haczettiği Kablonet'e ait cihazları, yayın makinalarını Ankara'dan başlayarak iade etmeye başladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137