08 Şubat 2005 Salı 00:00
Kaboğlu kovuldu!
İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Kaboğlu ve Başkanlık Divanı üyeleri istifa etti. Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu (İHDK) Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, ''Görevimizi ihmal ettiğimiz için değil, yaptığımız için kovulduk'' dedi

~|~ Kaboğlu, Türkiye Barolar Birliği'ndeki basın toplantısında, İHDK Başkanlık Divanı'nın, Başkan olarak kendisi, Başkan Yardımcısı Şenal Sarıhan ve Raportör Kemal Akkurt ile İstanbul'da olduğu için toplantıya katılamayan Başkan Yardımcısı A. Faruk Öztimur'dan oluştuğunu kaydetti.

İHDK'nın, 4643 sayılı Kanun ile kurulduğunu, ilk toplantısını 26 Şubat 2003 tarihinde yaptığını, bu toplantıda Başkanlık Divanı'nın seçimle oluşturulduğunu, görev sürelerinin 3 yıl olduğunu anlatan Kaboğlu, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Soruşturmanın içeriği

Kaboğlu ve Baskın Oran'ın avukatlarından Oya Aydın, soruşturmaya dayanak gösterilen suçlamaları şöyle açıklamıştı:

Azınlıklar Raporu'nda yer alan Türklük yerine Türkiyelilik üst kimliği önermek .

Anayasa'nın değiştirilemez nitelikteki üçüncü maddesinin değiştirilmesini önermek.

Rapora karşı olanları Sevr paranoyası ile suçlamak .

Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararlarının demokrasiyi zedelediğini belirtmek suçlamalarının dayanak edildiğini belirtti.

Azınlık raporu tartışması

Geçtiğimiz yılın kasım ayında Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu'nun hazırladığı azınlık hakları ile ilgili rapor tartışmalara yolaçmıştı.

Raporda 'Sevr sendromu' nun bitmesi, Lozan Anlaşması'nın gerektiği gibi uygulanması isteniyor, 'tek kültürlü ulus?devlet' yerine 'Türkiyelilik üst kimliği'nin benimsenmesi öneriliyordu.

Türkiye'nin azınlıklar konusundaki sınırlayıcı tutumunun dünyadaki eğilimlere ters düştüğüne vurgu yapılan raporda, Türkiye'nin Lozan Anlaşması'nın bazı hükümlerini ihlal ettiği ileri sürülüyordu.

Raporda, anayasanın 'değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek' maddeleri arasında yeralan "Türkiye devletinin dili Türkçe'dir" ifadesi de eleştirilerek "devletin dili olmaz" ifadesi yeralıyordu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137