06 Aralık 2010 Pazartesi 00:00
Kadın çalışan dert küpü
Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Türk Sağlık?Sen tarafından hazırlanan bir rapor sağlık sektöründe çalışan kadınların erkeklere oranla olumsuz yaklaşımlara, baskılara ve şiddete daha fazla maruz kaldığını ortaya koydu ~|~

Türk Sağlık?Sen, 5 Aralık Kadınlar Günü dolayısıyla genelde tüm çalışan kadınların, özelde sağlık hizmet kolunda görev yapan kadınların çalışma hayatında karşı karşıya kaldıkları sorunlara yönelik bir rapor hazırladı. Rapora göre, kadın çalışanlar, erkeklere oranla hasta ve hasta yakınlarının olumsuz yaklaşımlarına, baskılarına ve fiili şiddetlerine daha fazla maruz kalıyor. İdarecilerin kadın çalışanların fiziksel ve psikolojik durumlarına uygun yaklaşımlar sergilememesinin sıkıntıları beraberinde getirdiği ifade edilen raporda, kadınların, fiziki yeterliliklerinin göz önüne alınmaması nedeniyle ağır iş yükleriyle karşı karşıya kalabildiği belirtildi. Kadınların, çalışma ortamı içinde meydana gelen olumsuzluklar karşısında idareciler tarafından iş arkadaşları arasında küçük düşürücü davranışlarda bulunulmasından yakındığına yer verilen raporda, ayrıca kadınların fiziksel şiddete, tacize ve tehdide maruz kalınacağı endişesi yaşadığı kaydedildi.

Sorunları saymakla bitmiyor

Süt izni kullanımında ve bakmakla yükümlü oldukları muhtaç çocuk, hasta ve yaşlıların bakımında idarecilerin engel çıkarmalarının kadınları güç durumda bıraktığı ifade edilen raporda, kadın çalışanların çalışma hayatında karşı karşıya kaldıkları diğer sorunlardan bazıları şöyle sıralandı:
?Çalışma hayatı ile ilgili mevzuatın kadın çalışanların fiziksel ve ruhsal yapılarına uygun olarak düzenlenmemesi.
?Gece nöbeti uygulamasının, süresi ve sıklığının kadın çalışanların aile birliği ve temellerine olumsuz etkisi.
?Çocuk sahibi kadın çalışanların özellikle nöbet uygulamalarında kreş imkanlarından yararlanamamaları.
?Kadın çalışanların mesleki bilgi ve becerilerini günümüz şartlarına uygun olarak geliştirmelerine yönelik imkanların sağlanamaması.
?Kadın çalışanların istekleri dışında geçici görevlendirilmeleri veya naklen atamalarının yapılması.
?Sağlık evlerinde görev yapan bayan çalışanların güvenlik ve barınma sorunları.
?Gece vardiyası, nöbet veya icap nöbetlerinde ulaşım sorunu yaşanması.
?Kadın çalışanların kanuni haklarını kullanımında idarecilerin direnç göstermeleri.
?Kadın sağlık çalışanlarının yardımcı sağlık personeli olarak tanımlanması.
?Ücretli ve ücretsiz doğum izin süresinin yetersizliği.
?112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapan kadın çalışanlara ambulans şoförlüğü yaptırılması.
?Psikolojik veya fiili şiddete maruz kalan kadın çalışanlara idarece gerekli desteğin sağlanmaması.
?Kadın çalışanların idari görevlerde erkeklere oranla daha az görevlendirilmesi.
?İdarecilerin sıklıkla takdir yetkilerini kullanmasıyla kadın çalışanlar aleyhine keyfi uygulamaların ortaya çıkması.
?Kadın çalışanların kanuni izinlerinin erkeklerle eşit olması.
Pozitif ayrımcılık kağıt üstünde kaldı
Türk Sağlık?Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, kadın çalışanların çalışma hayatında birçok zorlukla mücadele etmek durumunda kaldıklarını söyledi. Sağlık alanında çalışan kadınların zaman zaman şiddete uğradıklarına dikkati çeken Kahveci, şöyle konuştu: "Öyle ki kadın çalışanlar can güvenliklerinden yoksun bir şekilde hizmet yürütüyorlar. Düşük ücretlerle vekil ebe?hemşire olarak çalıştırılıyorlar. Sözleşmeli istihdamla ailelerinden ayrı yaşamak zorunda bırakılıyorlar. Kadınlara pozitif ayrımcılık Anayasa'ya da girdi ama bu sorunlar hala görmezden geliniyor."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137