09 Mart 2015 Pazartesi 00:05
Kadına şiddet her yerde

ERSAN İLTER/İSTANBUL

Yapılan bir araştırmaya göre, kadınlara yönelik şiddet, fiziksel, cinsel, duygusal, ekonomik, eğitimsel, tıbbi ve sosyal veya ilişkisel şiddet olarak yedi başlıkta toplanıyor. Fiziksel ve cinsel şiddetin yanında eşler, kadınların veya kızlarının eğitim alma fırsatına engel oluyor. Eğitim almak isteyenleri tehdit ediyor, herhangi bir maddi kaynağa erişimden uzak tutuyor ya da onların çalışma, para kazanma fırsatına, hak ettiği halde mirasçı olmasına engel yaratıyor. Tıbbi yönden de kadınları veya kızları güç duruma sokacak şekilde ihtiyaç duydukları tedaviye kasten engel oluyor veya bu konuda şartları zorlaştırmak gibi davranışlar içersine giriyor. 

Eğitimsiz de, eğitimli kadın da şiddet mağduru

Yapılan araştırmanın bir diğer çarpıcı noktası da Türkiye'de toplumun hemen her sosyal tabakasında şiddet yaşandığına dair veriler. Türkiye İstatistik Kurumu 2012 yılı verilerine göre; Türkiye’de okula gitmemiş veya ilkokulu bitirmiş kadınlar arasında fiziksel şiddetin yaşam boyu görülme sıklığı yüzde 52, ilköğretimin ikinci seviyesini tamamlamış kadınlarda yüzde 40, lise veya daha yüksek bir okulu bitirmiş kadınlarda ise yüzde 25 oranında. Bir diğer araştırmaya göre de okuma yazma bilmeyen kadınlar arasında en az bir defa fiziksel şiddete maruz kaldığını söyleyenlerin oranı yüzde 43 iken, yüksek öğrenim gören kadınlar arasında bu oranın yüzde 12 olması, yüksek öğrenim gören kadınların yaşadıkları şiddeti paylaşmak konusunda daha ketum olabileceklerini düşündürüyor. Bu veriler ışığında şiddete yalnızca eğitim seviyesi düşük kadınların maruz kalmadığı sonucu çıkarılabilir. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin doğusu ile batısı arasında kadına yönelik şiddet konusunda önemli bir uçurum bulunuyor. Uzmanlara göre, Türkiye'nin doğusu ile orta batısı arasındaki derin uçurumun, daha köklü bir biçimde yapılması gereken politika değişikliklerine de işaret ettiğini ve bu bölgelere yapılan eğitim yatırımlarının acilen değerlendirilmesi gerekliliğini söylüyor. Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye'de fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalma sıklığının bölgelere göre dağılımı sırasıyla şu şekilde: Kuzeydoğu Anadolu yüzde 57.1, Orta Anadolu yüzde 52.8, Güneydoğu Anadolu yüzde 51.1, Batı Karadeniz yüzde 46.6, Doğu Karadeniz yüzde 42.6, Batı Anadolu yüzde 44.1, Akdeniz yüzde 44, İstanbul yüzde 39.4, Ege yüzde 34.7..
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137