Bu haber kez okundu.

Kadına şiddet her yerde

YENİ MESAJ/DETAY HABER

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2013 verilerine göre, dünya genelinde kadınların yüzde 35’i; Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı’nın 28 Avrupa ülkesinde 42 bin kadınla yapılan görüşme sonucunda hazırladığı 2014 raporuna göre yüzde 33’ü; Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) ve Hacettepe Nüfus Enstitüsü (HNE)’nün 2014 yılında birlikte gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre ise yüzde 38’i yaşamlarının herhangi bir döneminde fiziksel ve/veya cinsel şiddet türlerinden birine maruz kalıyor. 

Kamu kurumlarına başvurulmuyor

İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi kapsamında İPSOS Araştırma Şirketi’ne yaptırdığı, 19 şirketi kapsayan araştırma sonuçlarına göre ise çalışan kadınların yüzde 75’i en az bir kez şiddetin bir türüne maruz kalmış durumda. Şiddetin yaygınlığına karşın Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile Hacettepe Nüfus Enstitüsü’nün ortak araştırmasına göre kadınların yüzde 89’u hiçbir kuruma başvurmadı, yüzde 44’ü ise yaşadığı şiddetten kimseye söz etmedi. Araştırmaya göre, kadınların herhangi bir kuruma başvurmama nedenlerinin başında kadınların yaşadıkları şiddeti ‘normalleştirmeleri’ geliyor. Bunun yanı sıra başvurusunun ardından bir değişim olacağına ve devlet kurumlarından gerekli desteği alabileceğine inanmıyor olmaları da şiddete maruz kalan kadınların herhangi bir yere başvurmama nedenleri arasında yer alıyor.

Orta yaştaki evli kadınlar daha fazla şiddet görüyor

Öte yandan aile içi şiddet alanında çalışma yapan Mor Çatı Derneği’nin 2014 yılı faaliyet raporunun sonuçlarına göre, Mor Çatı’ya 2014 yılı içinde erkek şiddetine maruz kalan 832 kadın ve çocuk başvurdu. Telefonla, e-posta aracılığıyla ve yüz yüze olmak üzere, başvuruda bulunan kadınlarla toplam 2043 görüşme gerçekleştirildi. Başvuranların yüzde 60’ını 25-44 yaş aralığındaki kadınlar, yüzde 15’ini 45 yaş üstü kadınlar, yüzde 6’sını ise 15 yaşından küçük çocuklar oluşturdu. Başvuruların en yaygın maruz kaldığı şiddet biçiminin psikolojik (yüzde 44) olduğu görüldü. Kadınların medeni halleri ile şiddete maruz kalma oranları arasında doğrudan bir ilişki olduğu görüldü. Başvuran kadınların yüzde 84’ü en az bir kere evlenmiş iken, yüzde 15’i evlenmemiş kadınlar. Evli olmanın kadınlar için şiddete maruz kalma risklerini arttırıcı bir etkisi olduğu çok net bir şekilde görülmekte. Başvuran evli kadınların yarısından fazlası, 6-20 yıl arasında evli olan kadınlar. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100