08 Haziran 2015 Pazartesi 08:40
Kadınların yüzde 90’ı şiddet görüyor
YENİ MESAJ/İSTANBUL

Kamer Vakfı’nın 2014 Ocak-2015 Mayıs ayları arasında gerçekleştirdiği Kadın Hakları İnsan Haklarıdır Projesi'nin nihai raporu yayınlandı. Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesindeki 23 il ve Karadeniz Bölgesindeki 3 ilde 24 bin 723 kadınla yapılan yüz yüze görüşmeler, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sabancı Üniversitesi ve Dicle Üniversitesi öğretim üyelerinin katkılarıyla değerlendirdi ve raporlandı. Kamer Vakfı paralel bir çalışma ile bu araştırmada ‘şiddete maruz kaldığı’ ortaya çıkan 1308 kadın hakkında bir izleme çalışması yürüttü ve sonuçları raporladı. Ayrıca İstanbul Barosu avukatları çalışmanın tümünde ortaya çıkan sorunlara ilişkin yasal durum ve yargının tavrı konusunda ek bir rapor hazırladı ve önerilerini sundu.

Raporda öne çıkan noktalar şöyle: 

• Tarama çalışmasına katılanların yüzde 1.7’sinin sadece resmi nikahlı olduğu, buna karşılık yüzde 95.5’inin resmi nikah yanı sıra dini nikah da yaptığı belirlendi.

• Taramada görüşü alınanların yüzde 90’ı kadınların şiddet yaşadığını düşünüyor.  

• Şiddete uğrayan kadınların kurtulmak için mücadele verdiğini ifade edenlerin oranı ise sadece yüzde 38.6 oldu.

Erken evlilik hala yaygın

• İlk evlilik yaşı 18 ve daha yukarı olanların oranı yüzde 59.6... Buna karşılık 16-17 yaşlarında evlenenler yüzde 25, 13-15 yaşında evlenenler yüzde 14.6 ve 12 ile daha küçük yaşta evlenenler de yüzde 0.7 olarak belirlendi.

• Erken yaşta evlilik oranı ortalama yüzde 40 gibi görünse de, son 10 yıl içinde yapılan evliliklerde bu oran yüzde 30 civarında, son beş yıl içinde yapılan evliliklerde ise yüzde 20 civarında görünüyordu. (Erken yaşta evlilik oranı halen yüzde 20 gibi yüksek bir oranda yaşanıyor olsa da istikrarlı bir düşüş söz konusu.)

• Tarama çalışmasına katılanların yüzde 60.7’si görücü usulü evlendiğini ifade etti. Yüzde 34.2 ‘anlaşarak ve severek’ cevabını verirken, yüzde 5.1 ise zorla evlendirildiğini ifade etti. Bu arada, görücü usulü evlendirilenlerin dörtte birinin de ‘istemiyordum, aile büyüklerimin isteğiyle evlendim’ cevabını vermesi dikkat çekiciydi.

• Görücü usulü evlilik yapanlar evlilikleri ile ilgili düşüncelerini ifade ederken yüzde 1 kan bedeli, yüzde 16.6 berdel, yüzde 14.7 kuma, yüzde 1.7 kayın evliliği, yüzde 2 beşik kertmesi ve yüzde 64 akraba evliliği cevabını verdiler.

• Taramada “Ailenizde kadınlar mirastan pay alabilirler mi?” diye soruldu. Yüzde 54.3 “Hayır, kadınların miras hakkı yoktur” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137