23 Temmuz 2014 Çarşamba 00:07
Kadir Geceniz mübarek olsun

YENİ MESAJ / TRABZON

Kadir Gecesi münasebetiyle Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın bir mesaj yayınladı. “Yüce Allah tarafından bin aydan daha hayırlı olduğu beyan edilen mübarek Kadir Gecesini idrak ettiğimiz günlerden geçiyoruz” diyen Prof. Dr. Haydar Baş mesajında şunları kaydetti: 
“Kadir gecesinin yüce Milletimize, bütün İslam alemine ve insanlığa hayırlar getirmesini diliyor, dua ediyor, tüm inananların kandilini tebrik ediyorum.
Cenab-ı Hakk’ın (cc) katında mukaddes ve seçilmiş zaman ve mekânlar vardır. Şüphesiz bunlardan biri ve en büyüğü Kadir Gecesi’dir. 
Kuran-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına indirilmesinin tamamlandığı ve Peygamber Efendimize vahy edilmeye başlandığı gece, Ramazan ayı içerisindeki Kadir Gecesi’dir.

Bin aydan daha hayırlı bir gece…

Cebrail (as) Peygamberimize (sav) ilk vahyi bu gece getirmiştir. Alak Suresi’nin “İkra! Oku…” emriyle başlayan ilk beş ayeti bu gecede inmiştir.
Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’in inmeye başladığı Kadir Gecesi’nin vakti tam belli olmamakla beraber, Ramazan ayının son on günü içinde saklıdır.
Kadir Gecesi ile ilgili başlı başına bir sure vardır. Meali şöyledir: “Biz O’nu (Kuran’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece esenlik doludur… Ta fecrin doğuşuna kadar” (Kadir, 1-5)
Bin aydan hayırlı olduğu ayetle sabit olan bu gece, insan ömrü hesap edildiğinde 83 yıla karşılık gelmektedir. Bir gecede elde edilecek sevap, bir ömür boyu yapılan ibadetlerin sevabına karşılık gelecek olan mübarek bir gecedir Kadir Gecesi. 

Geceyi inanarak ihya edeni, Allah bağışlar…

Hz. Peygamber bu gecede yapılacak ibadetle ilgili olarak; “Her kim inanarak ve sevabını yalnız Cenab-ı Hakk’tan (cc) umarak Kadir Gecesi’ni ihya ederse, geçmiş günahları affolunur” buyurmuştur. Hz. Peygamberin bizzat kendisinin Ramazan ayının son on gününde ibadete özellikle dikkat ettiği ve Ehl-i Beyt’ini de buna özendirdiği bilinmektedir. Onun ümmeti ve Ehl-i Beyti’nin sevenleri olarak biz Türk milleti de, bu dikkat ve hassasiyet içerisinde bu günleri idrak etmeliyiz.

Bu gece yapmamız gereken çok güzel işler var

Bu mübarek gece ve günlerde öncelikle Cenab-ı Hakk’tan af dilemeliyiz. Nitekim Hz. Peygamber (sav) “Ben günde yetmiş defa istiğfar ediyorum. Sahabem, siz de istiğfar ediniz” buyurmaktadır. Hz. Peygamber, Kadir Gecesi’ne kavuşan müminin “Allahım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” diye dua etmesini tavsiye etmiştir.
Yüce Allah’ın ve meleklerinin salâvat getirecek kadar kıymet verdiği Resulullah (sav) Efendimize ve âline, biz de çokça salâvat getirmeliyiz.
Aynı şekilde bu gece, Yüce Allah’ı çokça anmalıyız. Kelime-i Tevhit ile Allah’ın güzel isimleri ile onu zikredelim, analım. Kur’an okuyarak ve namaz kılarak bu gecemizi ihya edelim; böylece gönüllerimiz yeşersin, ihya olsun.
Nafile bir ibadet olarak bu gecede, iki rekâtta bir selam vererek namaz kılmak da çok sevaptır. Her rekâtta bir Kadir Suresi ve 3 İhlâs Suresi okuyarak kılınan bu namaz, on iki rekâtta tamamlanır.

Günümüzün ve geleceğimizin muhasebesini yapmalıyız

Bu mübarek gecede ülkemiz ve İslam dünyasında yaşanan kaos, ayrışma ve çatışmaları gözümüzün önüne getirerek, ahir zaman fitnelerinden korunmak hususunda Yüce Allah’tan kudret, basiret ve istikamet niyaz etmeliyiz. Filistin, Irak ve Suriye başta olmak üzere İslam coğrafyasında yaşanan mezalimlerde, Cenab-ı Hakk’ın katında ve O’nun ölçülerine göre failler kadar pay sahibi olan Türkiyeli sözde İslamcılar başta olmak üzere herkesin ayıkması ve Haçlı dünyasının oyuncağı olmaktan kurtulması için gayret ve dua etmeliyiz. Yarım kelime ile de olsa bu eli kanlı güruhların destekçisi, yandaşı ve safdaşı olunamayacağının idraki içinde olmalıyız. Hak-hukuk tanımayıp masum insanları katledip soykırıma tabi tutanlara karşı en tabii ve somut “insanlık, hukuk ve iman tavrı” takınmamız gerektiğinin idrakine erişmeliyiz. Yüce Allah, bu şuur ve idrak ile Kadir Gecesi’nin faziletinden istifade etmeyi hepimize ve İslam âlemine nasip eylesin, gecemiz mübarek kılsın!”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137