27 Aralık 2002 Cuma 00:00
Kamu İhale Yasası değişiyor

Avrupa Birliği ve iş dünyasının hükümete, bir an evvel yürürlüğe koyması için bastırdığı yasa değiştirilerek yürürlüğe giriyor

TBMM`de geçen yasama döneminde çıkarılan ve 1 Ocak 2003 tarihinde yürürlüğe girecek olan Kamu İhale Yasası yeniden değişiyor. TBMM Başkanlığı`na sunulan tasarı, toplam 16 maddeden oluşuyor. Tasarı yasalaştığında, 1 Ocak 2003`ten geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek. Gerekçede, "Kamu İhale Yasası`nda görülen ve uygulamada sorun çıkaracak kimi aksaklıkların giderilmesi amacıyla" tasarının hazırlandığı öne sürüldü. Tasarı ile kuruluşların doğrudan ürettikleri mal ve hizmetlere yönelik alımları, Kamu İhale Yasası kapsamı dışına çıkarılıyor. Ayrıca, bazı ihalelere katılmada kısıtlılık olarak düzenlenen akrabalıkların düzeyi, üçüncü dereceden ikinci dereceye indiriliyor. Tasarının gerekçesinde, Kamu İhale Yasası`nın çıkarılmasından bu ~|~yana ulusal ve uluslararası planda meydana gelen değişikliklerin de tasarı ile düzenleme konusu olduğu ifade ediliyor.

Yasa kapsamı dışına çıkarılanlar
Tasarı, "yabancı ülkelerdeki kuruluşların" (uçak ve gemiler dahil) mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinin yasa dışına çıkarılması öngörülüyor. Ayrıca Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü benzeri kuruluşlara bağlı ulusal nitelikte olduğu kabul edilen araştırma?geliştirme projeleri için gerekli mal ve hizmet alımları ile yapım işleri de İhale Kanunu kapmamı dışına çıkarılacak. KİT`ler ve özelleştirme kapsamındaki kuruluşların ticari ve sınai faaliyetleri çerçevesinde doğrudan üretime yönelik ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yapılacak mal ve hizmet alımları da kapsam dışında tutuluyor. İhale Yasası kapsamındaki kuruluşların kendi imkanları veya emanetkomisyonları aracılığı ile yapacakları kazı, dolgu, asfalt, beton kaplama, yama işleri, demiryolu yapımında balast döşenmesi, devlet, ilve köy yollarının sanat yapıları ile menfez ve refüj yapım işleri, istihkamların yapım ve onarımı, nakliye, enkaz kaldırma, batıkların çıkarılması, kar mücadelesi, arazi iyileştirme, ağaçlandırma, amenajman ve erozyon kontrol işlerine ilişkin mal hizmet alımları da yasa kapsamından çıkarılıyor. Tasarı ile yasada bulunan ``sözleşme`` tanımının sonuna ``emanet komisyonları`` ekleniyor. Emanet komisyonları ise ``araya bir yüklenici girmeksizin idarenin kendi imkanlarıyla veya türü itibarıylaihale yetkisinin onayı ile idare görevlilerinden biri başkan, diğeri teknik veya uzman eleman ve biri de muhasebe konularında deneyimle eleman olmak üzere en üç kişiyle kurulan komisyonlar`` olarak tanımlanıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.