30 Aralık 2003 Salı 00:00
Kamu Yönetimi Sevr'i okşuyor

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, hükümetin hazırladığı Kamu Yönetimi Taslağı'nın 85-90 yıl önceki işgalci güçlerin dayattığı Sevr'i okşadığına dikkat çekti

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, BTP Yalova Teşkilatı tarafından Belediye Kültür Merkezi Salonu'nda düzenlenen şölende yaptığı konuşmada, dün TBMM'ye sunulan Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı'nı eleştirdi. Prof. Dr. Haydar Baş, sözkonusu yasa tasarısında yeralan bir çok maddenin, Osmanlı Devleti'ni parçalamayı hedefleyen; Kuvay?ı Milliye ateşiyle çöp sepetine atılan Sevr Anlaşması ile örtüştüğünü söyledi. BTP Lideri Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: "Ülke, Avrupa Birliği'ne uyum yasaları adı altında maksat vatanımızı bölüp parçalamak; lokma lokma yapıp ser güçlerin eline maalesef sunmak durumuna getirilmiştir. Mesela, Pazartesi günü TBMM'ye sunulacak olan Kamu Yönetimi Temel ~|~Yasa Tasarısı'yla Sevr Anlaşması'nın arasındaki münasebeti ben size bir kaç madde ile ifade etmeye çalışayım. Yani biz hiçbir kuruma, kuruluşa, şahsa iftira etmiyoruz. Bakınız ilgili yasa tasarısında her İl Özel İdaresi'ne, özel güvenlik kurma yetkisi verilecektir. Yerel yönetimlere vergi toplama yetkisi verileceklertir. Hazine arazileri İl Özel İdaresine devredilecektir. Halk denetçisi seçilecektir. İl Genel Meclisi'nin 3'te biri çoğunluğu ile yörenin ileri gelenlerinden biri halk denetcisi seçilecektir. Bazı uyuşmazlıkları çözmekte bu denetçi görevlendirilecektir. Bu şekilde yargı da özelleştirilecektir. Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı, yerel yönetimlere idari yetkilerden ziyade siyasal yetkiler verilecektir."
İşte Sevr'in dinamit maddeleri
BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, konuşmasında Sevr Anlaşması'nın Kürt Devleti ve Ermeni Devleti kurmaya yönelik maddelerini hatırlatarak, şöyle konuştu: "Sözkonusu yasadaki ifadelerle Sevr'deki ifadeler tıpatıp birbirinin aynıdır. Şimdi Sevr Anlaşması'nın 62. maddesi başlığı Kürdistan'dır. Madde 62 şöyledir: (Fırat'ın doğusunda ileride tespit edilecek Ermenistan, güney sınırının güneyinde Suriye ile Irak sınırının güneyinde Kürtlerin sayıca üstün bulunduğu bölgenin yerel özelliğini Türkiye hazırlayacaktır.) Dolayısıyla sözkonusu yasa ile yerel yönetimlere vergi toplama, yasa yapma ve o bölgede bulunan hazine arazileri üzerinde tasarrufta bulunma hakkı veriliyor. Aynısı Sevr'in 62. maddesinde Ermeni ve Kürt vatandaşlarına bulundukları bölgede veriliyor. Serv'in 64. maddesi ise şöyle: (İş bu anlaşmanın yürülüğe konuluşundan 1 yıl sonra 62. maddede belirtilen bölgelerdeki Kürtlerin bu bölgedeki nüfusun coğunluğunun Türkiye'den daha fazla bağımsız olmak istediklerini ispat ederek, Milletler Cemiyeti Konseyi'ne başvururlarsa, Konsey de bu nüfusun bağımsızlığına yetenekli olduğu görüşüne varırsa ve bu bağımsızlığın onlara tanımasını onay verirse, Türkiye bu tavsiyeye uyacaktır.)

Bizim şu anda self?determinasyon (kendi kaderini tayın hakkı) dediğimiz yasa ile bunu arasında bir nokta, bir virgül farkı yoktur. Peki bunlar Türkiye'yi nereye getiriyor.
Irak'ın kuzeyine dikkat
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum yasaları adı altında parçalanmaya doğru gittiğini söyleyen BTP Lideri Prof. Dr. Baş, Batının Türkler üzerinde, Türk Dünyası üzerinde Şark Projesi isimli asırlık bir planının bulunduğuna işaret etti. BTP Lideri şöyle konuştu: "Onun manası Türklerin vatanı Anadolu değildir. Dolayısıyla bu projeyle Türklerin geldiklere yere yani Orta Asya'nın steplerine dönmesi hedeflenmektedir. Şimdi de bize diyorlar ki, 'Türkiye'yi bölün, parçalayın.' Bu gün Kuzey Irak bölgesinde ilan edilen fedarasyon, bir başka deyişle Kürt devleti kurucularının ifadeleri aynen şöyledir: 'Bizim bir kısmımız Irak'tayız. Peki diğer kısmımız nerdedir. Onun cevabı 10 yılı aşmış Güneydoğu mücadelesinde saklıdır.'
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.