03 Haziran 2011 Cuma 00:00
Kamuda zam pazarlığı başlıyor
Türk-İş'e bağlı sendikalara mensup 230 bin işçi, hükümetle pazarlığa oturdu. İşçilerin beklediği ücret zammı için Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile Türk-İş yönetimi dün Trabzon'da bir araya geldi... ~|~ Türk-İş'e bağlı sendikalara mensup 230 bin işçi, hükümetle pazarlığa oturdu. İşçilerin beklediği ücret zammı için Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile Türk-İş yönetimi dün Trabzon'da bir araya geldi. Türk-İş Trabzon İl Temsilciliğindeki toplantıya Bakan Yazıcı, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'nun yanı sıra diğer yetkililer katıldı. Mustafa Kumlu, yaptığı açıklamada, Türk-İş'e üye sendikaların, kamu kesiminde yürürlük tarihleri çoğunlukla ocak, şubat ve mart ayları olmak üzere 103 iş yeri/işletmede çalışan 230 bin işçi ile ilgili toplu iş sözleşmesi görüşmelerine ocak ayından itibaren başladıklarını söyledi. Kumlu, "Türk-İş ile hükümet arasında imzalanacak çerçeve protokol, 230 bin işçiyi kapsasa da sözleşmeler aileleriyle birlikte yaklaşık 1 milyon kişiyi ilgilendirmektedir" dedi. Türk-İş, bir süre önce konfederasyona üye 24 sendikanın yetkili olduğu kamu kesimi toplu sözleşmelerinin koordinasyonunu sağlamak amacıyla Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu oluşturdu. Kurulda Petrol - İş, Harb - İş, Tekgıda - İş, Tes - İş, Türk Metal, Demiryol - İş, Şeker - İş, Toleyis, Yol - İş, Tarım - İş, Maden - İş, Genel Maden - İş, Haber - İş ve Tez - Koop - İş sendikalarına yer verildi.
Toplu iş sözleşmesi yenilenecek kurum ve kuruluşlardan bazıları şöyle: Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ÇAYKUR, YURTKUR, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Basımevi Darphane ve Damga Matbaası, Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü, Türkiye Taşkömürü Kurumu, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), BOTAŞ, Diyanet İşleri Başkanlığı, Devlet Malzeme Ofisi, Darphane ve Damga Matbaası, TÜBİTAK, İller Bankası, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Elektrik İşleri Etüd İdaresi, TEİAŞ, TEDAŞ, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Türk Hava Yolları (THY), Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), TCDD, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), Atatürk Orman Çiftliği, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Posta Telgraf Teşkilatı (PTT), emniyet kademeleri, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, aralarında ODTÜ, İstanbul, Ankara, Yıldız Teknik'in aralarında bulunduğu bazı üniversiteler ile il özel idareleri.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137