18 Mart 2006 Cumartesi 00:00
Kamuoyu ?alıştırılıyor'
"Güneydoğu'da anadil Kürtçe, gündelik dil Türkçe" başlıklı habere göre, Diyarbakır'da yaşayanların yüzde 92.5'inin, Şırnak'ta yüzde 90'ının, Batman'da yüzde 81'inin, Mardin'de yüzde 69'unun, Şanlıurfa'da yüzde 56'sının, Adıyaman'da yüzde 57'sinin anadilinin Kürtçe olduğu belirlenmiş. Güneydoğu halkının yüzde 58'inin anadili Kürtçe imiş. ~|~

Kim belirlemiş bunu? Dicle Üniversitesi'nin bir öğretim üyesi Güneydoğu'da 2.170 hane reisiyle görüşmüş ve belirlemiş.

Araştırmanın metodolojisi, kapsamı, ne amaçla yapıldığı ve de en önemlisi araştırmayı kimin finanse ettiği dikkate alınmadan, bu bulgular yurtiçinde ve yurtdışında önemli bir kaynak olarak kullanılacaktır. Bundan önce ne oldu? Bu defa da benzeri olacaktır. Dicle Üniversitesi öğretim üyesinin bu araştırmasını kötülemek, eleştirmek için değil, bu tür araştırmalarla Türkiye'de kamuoyunun son yıllarda belli konularda "alıştırıldığına" dikkatinizi çekmek için yazıyorum.
Parayı kim veriyor?
Bazı sivil toplum örgütlerimiz, derneklerimiz, vakıflarımız ve üniversitelerimiz, yurtdışı kaynakların önerdiği ve finanse ettiği araştırmalara yöneldi. ABD, AB kaynaklı fonlar, ülkelerin yeni siyasi kuruluşları Türkiye'deki derneklere, vakıflara, üniversitelere özel araştırma projeleri için bağış adı altında paralar gönderiyor.
Ciddi araştırmalar eskiden beri belli fonlar tarafından desteklenir. Son yıllarda bu destekler, parayı verenin istediği, beklediği sonuca dönük araştırmalarla kamuoyunu, politika belirleyenleri, yöneticileri etkileme aracı haline geldi.
Yurtdışı destekli fonlarla yurtiçinde ve de yurtdışında düzenlenen toplantılar ile yapılan araştırmalar ve tartışmalar sonucunda kamuoyuna aktarılan bilgilerle, parayı verenlerin bekleyişine uygun şekilde kamuoyu oluşturulmaya başlandı.
Ekonomik ve siyasi konularda belli amaçlar için kamuoyu oluşturuluyor/alıştırılıyor.
Amaç ne?
Dikkat buyurunuz... Birçok konu gündeme geldiğinde eskiden kamuoyunda büyük tepki ortaya çıkardı. Ama artık kamuoyu oluşturuldu/alıştırıldı. Güneydoğu Anadolu, Kürtler, Ermeniler, Kıbrıs, devletin küçültülmesi, anadilde eğitim, türban gibi konularda dış çevrelerin bekleyişleri doğrultusunda düşünmeye, hareket etmeye başladık.
Bu nedenle önemli konularda yapılan toplantıları ve araştırmaları değerlendirirken taraflı ve tarafsız toplantı ve araştırmaları birbirinden ayırabilmek için sorunuz: Araştırma ve toplantı kimin için yapılmış? Kimler yapmış? Araştırmayı ve toplantıyı kim finanse etmiş?
Dün Milliyet'te Soros'un ünlü Açık Toplum Enstitüsü'nün parasal desteğiyle Boğaziçi Üniversitesi'nin bir öğretim üyesinin yaptığı araştırmanın sonuçları yayımlandı. Araştırmaya katılanların yüzde 24'ü başını örtmeyen kadınların görünümünden rahatsız oluyormuş.
Güngör Uras / Milliyet
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100