12 Aralık 2003 Cuma 00:00
Kamuya yeni düzen

Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasa Tasarısı, Meclis'te kabul edildi. Yasaya göre, kamu kaynaklarının kullanılmasında "mali saydamlık" ve "hesap verme sorumluluğu" gözetilecek

Kamuda mali yönetimi ve kontrolü yeniden düzenleyen yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasa, kalkınma planları ve programlarında yer alan politika ve hedefler doğrultusunda kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli şekilde elde edilmesi ve kullanılmasını, hesap verebilirliği ve mali saydamlığı sağlamak üzere, kamu mali yönetiminin yapısını ve işleyişini, kamu bütçelerinin hazırlanmasını, uygulanmasını, tüm mali işlemlerin muhasebeleştirilmesini, raporlanmasını ve mali kontrolünü düzenlemeyi amaçlıyor. Örtülü Ödenek, "kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, devletin milli güvenliği ve yüksek menfaatleri ile devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçl~|~ar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili hükümet icapları için kullanılmak üzere başbakanlık bütçesine konulan ödenek" olarak tanımlanıyor.
Kamu Mali Yönetimi'nin önemli başlıkları

* Bütçede ödeneği bulunmayan işler için yüklenmeye girişilmeyecek. Yüklenme süresi mali yılla sınırlı olacak.

* TSK'nın stratejik ve planlamaya ilişkin ağır yekün tutan projeleriiçin gelecek yıllara dönük yaygın yüklenmeye girişilmesi konusunda Milli Savunma Bakanlığı ve içişleri Bakanlığı yetkili olacak.

* Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile kamu kuruluşlarının yöneticileri her yılın sonunda kamuoyuna yaptıklarının ve yapamadıklarının hesabını verecek.

* Kamu gücüne kullanmak suretiyle kamu hizmetinin karşılığı olarak veya kamu hizmetleriyle ilişkilendirilerek herhangi bir gerçek veya tüzel kişi tarafından bağış veya yardım toplanamayacak ve benzeri adlar altında tahsilat yapılamayacak.

* Sayıştay denetiminin kapsamı genişletiliyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137