14 Ekim 2005 Cuma 00:00
Kara haber! Ölümcül
AB, yaptığı açıklamayla adeta felaket tellallığı yaptı. AB'ye göre Türkiye'deki kuş gribi ölümcül özelliklere sahip. ~|~

AB, Türkiye'de görülen kuş gribi virüsünün en ölümcül tür olan ve insanlara bulaşabilen H5N1 olduğunu açıkladı. Hastalığa neden olma riski yüksek virüs nedeniyle AB'nin uygulamaya koyduğu Türkiye'den kanatlı hayvan ithalatı yasağı 30 Nisan 2006'ya kadar yürürlükte kalacak. AB, Türkiye'ye gidecekleri de uyardı. Testler Romanya'da da kuş gribi olduğunu ortaya koydu.
AB Komisyonu'nun sağlık ve tüketicinin korunmasından sorumlu üyesi Markos Kyprianou, "Türkiye'deki virüsle Rusya, Moğolistan ve Çin'de belirlenen virüsler arasında doğrudan bağlantı tespit edildi" dedi.

Seyahat yapmayın uyarısı

Virüsün H5N1 olması, AB'nin Türkiye'ye gidecek vatandaşlarına yönelik bir uyarıda bulunmasını da gündeme getirdi. Seyahat yasağı söz konusu olmasa da AB, Türkiye, Romanya ve hastalığın görüldüğü diğer ülkelere gidecek vatandaşlarına çiftliklerden uzak durmalarını, yabani kuşlarla temastan kaçınmalarını önerdi. AB, ülkelerden kendi sınırları içindeki üretim çiftlikleri ve göçmen kuşların yaşama alanlarının çevresindeki güvenlik önlemlerinin artırılmasını istedi.

En az 6 ay sürecek

Kuş gribi nedeniyle Türkiye'den canlı kanatlı hayvan ve kuş tüyü ithalatını yasaklayan AB Komisyonu, bu önlemlerin en az 6 ay sürmesini önerdi. Hayvan Sağlığı ve Besin Zinciri Komitesi (SCFCAH) de ithalat yasağının 30 Nisan 2006'ya kadar devam ettirilmesini kararlaştırıldı.

Salgın endişesi

Kyprianou, kuş gribi tehdidine karşı herkesi grip aşısı olmaya da çağırdı. Kuş gribinin dünya genelinde salgına dönüşmesinden endişe ettiklerini açıklayan Kyprianou, "Henüz insanlara yönelik bir aşı yok. Endişemiz, virüsün mutasyona uğrayarak insanlara bulaşacak değişimi geçirmesi" dedi. Kyprianou, grip aşısı olunmasının bu mutasyonu zorlaştıracağına dikkat çekti ve üye ülkelerden grip aşısı stoklarını artırmalarını talep etti. Türkiye'de H5N1 virüsünün ortaya çıkması dünya sağlık otoritelerini alarma geçirirken, BM büyük bir salgın beklemediğini açıkladı.

İnsana geçmesi zor

Kuş gribinin insana bulaşma riski bulunsa da bu çok sık rastlanan bir durum değil. 1999'dan bu yana milyonlarca kanatlı hayvanın ölmesine ve itlafına neden olan kuş gribi 2003'ten bu yana insanlarda da görülüyor. Şu ana kadar kuş gribi nedeniyle ölen insanların sayısı resmi kayıtlara 60 olarak geçti. Bu insanların hepsi de Asya ülkelerinde hayatlarını kaybettiler. Kuş gribinin görüldüğü Avrupa'da ise can kaybına neden olmadı.

ALARM HALİNDEYİZ

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, kuş gribiyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. "Şu ana kadar çok şükür bu ilk vaka dışında, ilk olay dışında başka bir hastalık vakasına rastlamadık" diyen Bakan Eker, şöyle devam etti:
"Biz cumartesi günü olayı teyit eder etmez, bunu sizlerle paylaştık. Hemen soğukkanlılıkla daha önceden hazırlamış bulunduğumuz acil eylem planımızı devreye koyduk. Acil eylem planı gereği, hastalık görülen alanda 3 km'lik bir kordon uygulaması yaptık, 10 km'lik bir alanda da karantina uygulaması başlattık. 3 km'lik alan içerisinde hasta veya sağlam olduğuna bakmaksızın bütün kanatlı hayvanları itlaf ettik, bedelini de ödedik. Yani bedelini ödemek üzere bunları itlaf ettik. Kordon ve karantina uygulaması titizlikle uygulandı."
"Bizim laboratuvar sonucumuzun doğru olduğu İngiltere'deki laboratuvar tarafından da teyit edildi" diyen Eker, göçmen kuşların konaklama güzergâhında olması nedeniyle diğer konaklama alanlarında da alarm halinde olduklarını, şu ana kadar bütün olayın kontrol altında olduğunu bildirdi.

Eker, Kızıksa dışında bir yerde kuş gribine rastlanmadığını belirterek, "Karantina uygulaması titizlikle uygulandı. Tedbirlerimiz meyvesini verdi. Şu ana kadar ihbar almadık. Karantina süresi 21 gün içinde dolacak" dedi.

KUŞ GRİBİ VİRÜSÜ H5N1'İN OLASI ETKİLERİ...
 
Bilimadamları, Asya'da çeşitli ülkelerdeki kümes hayvanları çiftliklerini harabeye çeviren kuş gribi virüsü H5N1'in Türkiye'ye muhtemelen Rusya üzerinden geçtiğini doğrularken, H5N1 virüsünün olası etkileri şöyle sıralanıyor:
 
ETKİSİ: Bir yerde bu virüsün tespit edilmesiyle, hükümetlerin virüsün hızla yayılmasını önlemek için kümes hayvanlarını itlaf etmesinedeniyle virüsün görüldüğü bölgelerde kümes hayvancılığı sektörü ağırdarbe yiyor. Yetkililer ayrıca, virüsün değişime uğrayarak insanlar için tehlike yaratmasını ve grip salgınına yol açmasını önlemek için herhangi bir salgını süratle yok etmek istiyor. Virüs ayrıca ne kadar çok yayılırsa değişime uğrama olasılığı da o kadar çok artacaktır.
 
İNSANLAR İÇİN H5N1'İN TEHLİKESİ: Asya'da iki yol önce ortaya çıkan salgından bu yana kuş gribi virüsü bulaşan 117 kişiden 60'ı ölürken, uzmanlar H5N1 virüsünün kolayca insanlara bulaşmadığını söylüyor. Virüs bulaşan insanların çoğu, kümes hayvancılığı sektöründeçalışan kimseler gibi kanatlılarla çok yakın temasta bulunan kişilerden oluşuyor. Bir grup insana virüsün diğer insanlardan bulaştığına inanılıyor, ancak bu durumda da virüsün çok yakın temasla geçtiği düşünülüyor. Bilimadamları, virüsün insandan insana kolayca geçebilecek bir türe dönüşmesinden kaygılanıyorlar.
 
H5N1 VİRÜSÜ TÜRÜ DİĞER KUŞ GRİBİ VİRÜSÜ TÜRLERİYLE NASIL KARŞILAŞTIRILIR:
 H5N1 virüsü, muhtemelen 100'den fazla kuş gribi virüsü türünden biri. Bazı kuş gribi virüsü türleri diğerlerine göre daha ölümcül nitelik taşıyor. H5N1 türü daha fazla ölümcül ya da daha az ölümcül bir tür olabilir. İngiltere'de 1992 yılında hindilerde bulunan H5N1 türünün, Asya'da ölümlere yol açan H5N1 ile ilgisi bulunmadı.
 
H5N1 VE GIDA GÜVENLİĞİ: Uzmanlar pişirilmiş tavuğun risk taşımadığını söylüyor. Virüs, 70 derece ısıda saniyelerle ölçülebilen bir sürede ölüyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü'nde görevli hayvan sağlığı uzmanı Peter Roeder'e göre, virüsün dondurulmuş çiğ tavukta da yaşadığı düşünülmüyor. Ancak birçok ülke bu virüsün görüldüğü ülkelerden çiğ kümes hayvanı ithalatını yasaklıyor.
 
DÜZENLİ GRİP AŞILARI:
Düzenli mevsimsel grip aşılarının insanlarıH5N1 virüsüne karşı koruduğu düşünülmüyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137