25 Haziran 2007 Pazartesi 00:00
Karadeniz ?dikkat' çekiyor
Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün 15. kuruluş zirvesi bugün İstanbul'da yapılıyor. KEİ çalışmalarına ilgi gösteren ülke ve uluslararası kuruluşların sayısında artış gözleniyor ~|~

Uluslararası toplumun Karadeniz'e yönelik artan ilgisine işaret eden diplomatik kaynaklar, bu ilginin, bölgenin ekonomik ve insan kaynaklarından, ayrıca enerji ve ulaştırma koridorları üzerindeki stratejik konumundan kaynaklandığını belirtiyor.
Kaynaklar, bölgeye artan bu ilgiye paralel olarak KEİ'nin çalışmalarına ilgi gösteren ülke ve uluslararası kuruluşların sayısında da önemli düzeyde artış gözlendiğini ifade ediyor.

Son olarak AB Komisyonu da KEİ'de gözlemcilik statüsü için başvuruda bulundu.
Kaynaklar, Karadeniz'e yönelik olarak son dönemde arttığı gözlenen uluslararası ilgiden istifadeyle KEİ kapsamında yürütülen işbirliğine ivme kazandırılabileceğini düşündüklerini, KEİ üyesi ülkeler arasında genel olarak bu yönde isteklilik ve kararlılık görmekten memnuniyet duyduklarını kaydediyor.

KEİ?AB ilişkileri
KEİ'nin AB ile işbirliği yapma isteğine Birlik'ten olumlu yanıt alındığını bildiren diplomatik kaynaklar, şimdi AB'nin KEİ'ye daha çok ilgi gösterdiğini, AB Komisyonu olarak gözlemcilik statüsü başvurusunda bulunmakla bu ilgisini göstermiş olduğunu belirtiyor.
Bulgaristan ve Romanya'nın AB üyesi olmasının da bu işbirliğinde etkili olduğuna dikkati çeken kaynaklar, "Çünkü AB, artık Karadeniz dışında bir varlık değil, Karadeniz'in bir gerçeği. Dolayısıyla işbirliğini somutlaştıracak bir fiziki ortam söz konusu" ifadesini kullanıyor.

Her iki örgütün troyka seviyesinde toplantılarının yapıldığını, 23 Martta ilk kez İstanbul'da troyka düzeninde bir toplantı düzenlendiğini belirten kaynaklar, KEİ troykasının Brüksel'e giderek görüş alışverişinde bulunduğunu, karşılıklı bir "etki?tepkinin" devam ettiğini kaydederek, şimdi gözlemci statüsüyle bu etkileşimin daha da iyi bir hal alıp bir mekanizma içine gireceğini ümit ettiklerini söylüyor.

Ortak deklarasyon ertelendi
KEİ 15. Yıl Zirvesinde AB ile KEİ arasında bir ortaklık deklarasyonu yayımlanması düşünülüyordu, ancak diplomatik kaynaklar, AB'nin başvurusunda çok geç kalmış olması ve zaman sıkışıklığı nedeniyle bu fikrin şimdilik ertelendiğini bildirdi.
Zorluğun burada KEİ'den değil, daha ziyade AB'den kaynaklandığını ifade eden kaynaklar, deklarasyon taslağının AB'nin 27 üyesine bu kadar kısa sürede kabul ettirilmesinin zor olduğunun anlaşıldığını belirtti.

Gözlemci sayısı da artıyor

Bu arada diplomatik kaynaklar, KEİ'ye İngiltere, Kazakistan, İran, Macaristan ve Kıbrıs Rum yönetiminin gözlemcilik başvurusunda bulunduğunu da belirtti. Bunlara ilaveten 26 Haziranda Enerji Konferansı, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması amacına yönelik olarak da eylül ayında KEİ İş Forumunun düzenlenmesi öngörülüyor.  Trabzon, Rize ve Giresun'da 2?8 Temmuz günleri 1. Karadeniz Oyunları da düzenlenecek.  Türkiye'nin dönem başkanlığı sırasında Bursa'da bir KEİ ticaret merkezi oluşturulmasına yönelik girişiminin sonuçlandırılması da planlanıyor.

İki önemli proje
Ulaştırmanın KEİ'nin önemli bir işbirliği başlığını oluşturduğunu ifade eden diplomatik kaynaklar, bu bağlamda "Karadeniz Çevre Otoyolu" projesinin önem taşıdığını söyledi.
Belgrad'da 19 Nisanda yapılan KEİ Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında "Karadeniz Çevre Otoyolu Geliştirilmesine İlişkin Anlayış Muhtırası" imzalandı. Türkiye'nin dönem başkanlığı sırasında, Karadeniz Çevre Otoyolu projesinin uygulanmasına dönük somut ilk adımların atılması bekleniyor. Bu çerçevede 2 Temmuzda İstanbul'da bir toplantı yapılacak.  Son dönemde kara ulaşımının yanı sıra deniz ulaşımı alanında işbirliğinde de KEİ çerçevesinde önemli adımlar atıldı.  Bu bağlamda, AB'nin, deniz ulaşımından gereğince istifadeyle kara yolu ve demir yolu üzerindeki yükün hafifletilmesi ve daha etkin ve hesaplı bir ulaştırma modeline yönelinmesi anlayışına dayalı olarak geliştirdiği "Deniz Otoyolları" kavramının Karadeniz'e teşmili amacıyla Belgrad'daki toplantıda "KEİ Bölgesinde Deniz Otoyollarının Geliştirilmesi Anlayış Muhtırası" imzalandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100