11 Şubat 2002 Pazartesi 00:00
Kariyer planı
MEB, öğrencilere yetenekleri doğrultusunda eğitim verilmesi için bir yönerge taslağı hazırladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), "öğrencilere, ilgi, yetenek ve başarı durumları doğrultusunda eğitim verilmesi" amacıyla 'Yöneltme' adı altında yeni bir sistemi uygulamaya hazırlanıyor.

İlköğretim Genel Müdürlüğü, "İlköğretimde Yöneltme" başlıklı yönerge taslağı hazırladı.

Öğrenci dosyası oluşturulacak
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nda incelemeye alınan taslakta, her öğrenci için (eğer gitmişse) anaokulundan itibaren "öğrenci dosyası" oluşturulması ve öğretmenlerinin değerlendirmelerini içeren "Sınıf Gözlem Formu" doldurulması, böylece öğrencilerin yetenek ilgive başarı durumlarına göre akademik, mesleki ve teknik, güzel sanatlar veya çıraklık eğitimine yöneltilmeleri öngörülüyor.

Yönlendirme mecburi olmayacak
Taslakta, yöneltmenin ilke ve amaçları sıralanırken, "Herkesin başarılı ve mutlu olabileceği bir programa girmesinin" amaçlandığı belirtilerek, yönelt~|~menin zorlayıcı olmayacağı, öğrencinin kendi geleceğini planlama ve geleceği hakkında karar vermesinin hedeflendiği kaydedildi.

Sistemin aşamaları
Taslağa göre, ilköğretim okullarında yöneltme süreci şöyle işleyecek:

* Anasınıfından itibaren her öğrenciye ait bir "Öğrenci dosyası" tutulacak,

* Her şube için, şubenin dersine giren sınıf ve branş öğretmenleri tarafından sınıf gözlem formu doldurulacak,

* Sınıf gözlem formuna dayanılarak her öğrenci için gözlem raporu hazırlanacak,

* Her yıl Mayıs ayı içinde veli bilgilendirme toplantısı yapılacak ve bu gözlem raporlarının bir nüshası velilere dağıtılacak,

* Gözlem raporunda veli ve öğrencinin

de görüş bildirecekleri bir bölüm bulunacak. Öğrenci ve/veya veli, eklemek isteği veya katılmadığıunsurlar varsa bu bölümde belirtecek ve bu raporlar bir hafta içinde okula gönderilecek,

* Gözlem raporları okul müdürünce onaylandıktan sonra öğrenci dosyasında saklanacak,

* Diplomaya hak kazanan öğrenciler için, yöneltme öneri kurulunca bir öneri formu hazırlanacak. Bunun bir örneği diplomayla birlikte öğrenciye verilecek, diğeri de öğrenci dosyasıyla birlikte kayıt yaptırdığı öğretim kurumuna gönderilecek.

Gözlem formu nasıl doldurulacak
Bu çerçevede, sınıf gözlem formu, gözlem raporu ve eğitim programıönerisi formu standart olarak hazırlandı. Gözlem formlarını 1?5. sınıflarda sınıf öğretmeni, 6, 7 ve 8. sınıflarda da branş öğretmenleri dolduracak. Gözlem formlarında, öğrencilerin sözel/dilbilimsel, sosyal, sayısal, şekil?uzay, mekanik, drama?tiyatro, müzik, resim, spor ve kişisel özelliklerine ilişkin bölümler ve her bölümün karşısında öğrencinin o alana yönelik ilgi ve yeteneklerini belirten ölçütler yeralıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137